Розрив зв’язок колінного суглоба — ступеня та види ураження

У колінному суглобі міститься чотири зв’язки — жорсткі смужки тканини, які з’єднують стегнову кістку з кістками гомілки і малогомілкової кісткою. Це дві бічні (колатеральних) зв’язки, одна з яких знаходиться на внутрішній частині (внутрішня бічна зв’язка), інша на зовнішній стороні (зовнішня бічна зв’язка) суглоба. Дві інші зв’язки (задня і передня хрестоподібні зв’язки) знаходяться всередині коліна і перетинаються, так як розташовуються по діагоналі від підстави стегнової кістки до вершини гомілки. Пошкодження коліна в результаті падіння або травми може призвести до розриву однієї або декількох зв’язок колінного суглоба.

Розрив бічних зв’язок

Внутрішня і зовнішня бічні зв’язки зазвичай розриваються при надмірному відведення чи приведенні гомілки. При відведення гомілки назовні відбувається розрив внутрішньої зв’язки, а якщо гомілку відводиться всередину, відбувається пошкодження зовнішньої бічної зв’язки колінного суглоба. Розрив бічних зв’язок також можливий при тиску ззовні, наприклад, внаслідок удару по гомілці. Розрив бічної зв’язки викликає негайну біль в травмованій області, однак рух суглоба можливо. Можливо набрякання суглоба. Розрив бічних зв’язок може бути повним або частковим (зачіпає лише деякі дрібні зв’язки, що утворюють колатеральних зв’язки). При ходьбі або бігу підтюпцем може виникати дискомфорт, навіть після того, як зв’язки зрослися. У деяких випадках бічна зв’язка може ствердіти після наступних травм.

Розрив хрестоподібних зв’язок

Пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки може відбутися під впливом сили, прикладеної до задньої поверхні напівзігнутої гомілки, особливо якщо воно поєднується з ротацією, а задньої хрестоподібної зв’язки — при різкому перерозгинанні гомілки або сильному ударі по її передній поверхні. Повний або частковий розрив передньої хрестоподібної зв’язки негайно помітний. Часто розрив супроводжується хрускотом в коліні і сильним болем. Коліно швидко опухає і навіть незначний рух заподіює сильний біль, тому рекомендується прийняти лежаче положення, щоб зменшити навантаження на колінний суглоб.

Перша допомога при розриві зв’язок колінного суглоба

При травмах зв’язок колінного суглоба потерпілому необхідно надати першу допомогу за принципом «RICE» (Rest, Ice, Compression, Elevation) — відпочинок, лід, фіксація, підняття. Максимально швидке охолодження травмованого суглоба зменшить набряк і хворобливі відчуття.

Відпочинок

Пошкоджене коліно повинне перебувати в стані повного спокою в перші 24-48 годин, після отримання травми, щоб запобігти подальшому пошкодження.

Охолодження (лід)

Пошкоджену ділянку необхідно охолодити за допомогою пакету з льодом або будь-яких інших холодних підручних засобів (замороженого м’яса або овочів). Лід не повинен безпосередньо стикатися зі шкірою, інакше потерпілий ризикує отримати обмороження. Лід слід загорнути в тканину, і тільки після цього прикладати до ушкодженому суглобу на двадцять хвилин щогодини, але не більше ніж на три години в сукупності. Охолодження показано протягом двадцяти чотирьох годин після отримання травми.

Фіксація (стиск)

Для фіксації суглоба в нерухомому положенні потрібно еластичний бинт. Фіксуйте суглоб щільно, але, не віджимаючи, щоб не порушувати кровотік і запобігти некроз тканин.

Підняття

Травмовану ногу слід підняти вище рівня серця, якщо це можливо. Для цього необхідно прийняти лежаче положення, підклавши під ногу кілька подушок або ковдр. Якщо потерпілий знаходиться в сидячому положенні, ногу можна покласти на стілець або стіл. У такому піднятому положенні пошкоджена нога повинна перебувати протягом декількох днів.

Діагностика розривів зв’язок колінного суглоба

Лікар оглядає коліно, відзначаючи припухлість. Ступінь і швидкість набрякання суглоба може свідчити про серйозність травми. Лікар також перевіряє хворобливість уздовж розташування бічних зв’язок або в місці їхнього кріплення до кістки.

Лікар також обережно посуває коліном з боку в бік, випрямляючи і згинаючи його. Коли коліно повністю випрямлено, в ньому не повинно бути відчуття розхитаності і нестабільності. Якщо травма гостра, будь-який рух колінного суглоба може заподіювати занадто сильний біль, що ускладнює діагностику. У цьому випадку лікар може застосовувати місцеву анестезію або накласти на коліно шину і призначити повторний огляд через вісім-десять днів. Оскільки пошкодження зв’язок не видно на рентгенівському знімку, рентгенівське обстеження призначають для того, щоб виключити травму кісток.

Лікування розривів зв’язок колінного суглоба

Якщо розрив зв’язок легкий або частковий, єдиний метод лікування — носіння фіксуючої пов’язки для забезпечення стабільності колінного суглоба. У разі більш серйозних ушкоджень потерпілому накладають шину на п’ять-шість тижнів. Шина не заважає згинати або випрямляти коліно, але при цьому не дає йому розхитуватися з боку в бік. Розриви зв’язок колінного суглоба рідко вимагають хірургічного втручання (в основному розриви хрестоподібних зв’язок). Для підтримки тонусу м’язів і відновлення зв’язок може знадобитися фізіотерапія. Дуже важливо не відновити фізичні навантаження до тих пір, поки зв’язки повністю не зростуться, а стабільність колінного суглоба не відновиться.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.