Розлади пам’яті — загострення також небезпечно як і ослаблення

Пам’ять — самостійна психічна функція, вид розумової діяльності, спрямований на збереження (запам’ятовування), накопичення й подальше відтворення інформації, отриманої ззовні. Небудь порушення пам’яті, якими б причинами вони не були викликані, завжди пов’язані з частковою або повною неможливістю використовувати цю накопичену інформацію в звичайної діяльності. Розладів пам’яті дуже багато: їх можна класифікувати і по викликав порушення пам’яті причин, і за специфікою запам’ятовування, і за характером змін функції запам’ятовування.

Види розладів пам’яті

У загальному випадку прийнято виділяти три види розладів пам’яті: Гіпомнезія (ослаблення пам’яті), гипермнезия («посилення» пам’яті, аномально загострена здатність запам’ятовувати інформацію будь-якого роду), Парамнезія (змішання реальних спогадів із спогадами помилковими, часто супроводжується змішанням реального та уявного ). Одним з характерних видів Гіпомнезія є амнезія — сукупність розладів пам’яті, що характеризуються частковим або повним відсутністю спогадів.

Крім того, існує класифікація розладів пам’яті з точки зору характеру інформації, що запам’ятовується: так звані модально-неспецифічні і модально-специфічні розлади пам’яті. Модально-неспецифічні розлади пам’яті — це порушення пам’яті загального характеру, нездатність запам’ятовувати інформацію будь-якого роду унаслідок яких-небудь причин. У свою чергу, модально-специфічні розлади пам’яті — це часткові порушення пам’яті, для яких характерна нездатність запам’ятовувати інформацію, отриману певними рецепторами (наприклад, розлади зорової, слухомовної, рухової пам’яті і так далі).

Причини розладів пам’яті

Часткова або повна нездатність запам’ятовувати, зберігати спогади і відтворювати збережену у свідомості інформацію може бути викликана різними причинами. У числі основних причин розладів пам’яті:

 • Стрес — емоційна або розумова втома, яка порушує здатність людини запам’ятовувати інформацію. Поряд зі стресом значний негативний вплив на здатність людини до запам’ятовування впливають депресія і тривожні розлади.
 • Травми голови — оскільки мозок «відповідальний» за зберігання, обробку та відтворення отриманої інформації, будь-яка фізична пошкодження яких відділів головного мозку може призвести до втрати пам’яті. Ступінь тяжкості розладу пам’яті залежить від ступеня пошкодження головного мозку (важкі травми голови можуть призвести до незворотного порушення пам’яті). Крім того, «винуватцем» розлади пам’яті може стати пухлина головного мозку.
 • Деменція (придбане слабоумство) — захворювання, пов’язане з порушенням когнітивних здібностей і спостерігається у людей похилого віку. Деменція впливає не тільки на здатність запам’ятовувати, але й на інші види розумових здібностей — увагу, концентрацію, здатність логічно мислити і так далі. Поширений представник цієї групи захворювань — хвороба Альцгеймера.
 • Зловживання алкоголем або наркотиками — досить розповсюджена причина порушень пам’яті. Зокрема, ще в кінці дев’ятнадцятого століття російським вченим Сергієм Корсаковим було описано окремий розлад пам’яті на тлі сильного алкогольного отруєння, що отримало пізніше самостійну назву «корсаковський синдром».
 • Амнезія

  Найбільш вивчений на сьогоднішній день вид розладів пам’яті — амнезія, порушення пам’яті, пов’язане з частковим або повним відсутністю спогадів. Амнезія може бути викликана як органічними причинами, що викликають і інші види розладів пам’яті, так і психологічними причинами. Відомим прикладом таких видів амнезії є випадки «витіснення» спогадів про яку-небудь психологічної травми (наприклад, насильстві). Два найпоширеніші види амнезії — ретроградна і антероградна амнезії. У першому випадку порушення пам’яті викликає відсутність спогадів про події до початку захворювання, у другому — нездатність запам’ятовувати інформацію, що надходить після початку захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.