Розлади особистості — класифікація та лікування

загрузка...

Особистість — це конкретна людина, що живе в певних історичних умовах. Він володіє своїм власним поглядом на навколишній світ, займає певний соціальний статус у суспільстві й має свої особистісні особливості. Але деякі особистості в силу особливостей свого характеру не можуть «вписатися» в суспільство, в таких випадках говорять про розлади особистості.

Розлади особистості та акцентуації характеру

Кожна людина має свій власний індивідуальний характер. Більшості людей характер не заважає жити в суспільстві і дотримуватися її законів і правил. Але в деяких випадках маються настільки виражені та стійкі зміни характеру, що людина не може адаптуватися в суспільстві, але сам він цього не усвідомлює і оцінює свою поведінку, як єдино правильне. Такі зміни характеру в російській психіатрії традиційно називалися психопатіями, а в даний час їх називають відповідно до Міжнародної класифікації хвороб (МКБ) розладами особистості.

Існують і прикордонні стани між нормою і патологій характеру, які називаються акцентуацією характеру. Акцентуації характеру характерні для підліткового віку, вони зазвичай не настільки виражені і з часом можуть згладжуватися. До патологічних порушень поведінки акцентуації характеру призводять людини лише в певних ситуаціях. Розлади ж особистості з віком не проходять і завжди призводять до значного погіршення якості життя.

Причини формування розлади особистості в більшості випадків спадкові (порушення характеру такого ж типу зазвичай зустрічаються у близьких родичів), але має значення і виховання, а також захворювання і травми головного мозку.

Розлади особистості — досить часта патологія, вони зустрічаю частіше у чоловіків приблизно у 5% населення.

Види розладів особистості

В даний час виділяють декілька видів розладів особистості, але найчастіше вони носять змішаний характер з перевагою тих чи інших рис.

шизоїдний розлад особистості характеризується різко згладженим емоційним фоном. Такі люди не потребують любові і ніжності, не проявляють сильного гніву, ненависті, радості і інших емоцій. Це віддаляє їх від решти людей і робить неможливими близькі контакти. Ніщо не викликає у них великого інтересу, ні особисте життя, ні робота, ні придбання тих чи інших знань і навичок. Немає бажання і щось робити.

При параноидном розладі особистості людина відрізняється підвищеною підозрілістю і недовірою до всіх оточуючих людей. Йому весь час здається, що його обдурюють, влаштовують проти нього змови і так далі. Він шукає прихований сенс і загрозу собі в самих простих словах і діях оточуючих його людей. Така людина нікому не довіряє, не прощає образ (дуже злопам’ятний), постійно всім незадоволений, злобний і агресивний, але здатний приховувати свої почуття до пори до часу. Помститися може дуже жорстоко.

Для обсесивно-компульсивного розладу особистості характерні схильність до сумнівів і обережності. Все навколо таких людей має відбуватися за раз і назавжди заведеним правилам. Вони не в змозі виконувати якусь роботу, тому, що нескінченне копання в деталях і доведення їх до досконалості просто не дозволяють закінчити цю роботу. Вони позбавлені особистого життя, так як на неї не залишається часу, та й близькі люди не відповідають завищеним вимогам такої особистості. Все життя планується, але в’язне в деталях.

Тривожне (що уникає, що уникають) розлад особистості відрізняється тим, що людина твердо переконаний у своїй непривабливості і нездатність що-небудь робити. Це змушує його постійно уникати контактів з людьми. Вони дуже переживають з цього приводу, але не можуть перенести якої критики або глузування на свою адресу. Таке ухилення від життя робить соціальну адаптацію неможливою, у хворих немає ні особистої, ні суспільного життя.

істеричні розлади особистості проявляється дуже високою емоційністю, демонстративністю почуттів і поведінки. Поведінка такої людини недоречно і смішно, так як він прагне завжди і у всьому бути найкращим, але всі його почуття і судження поверхневі, тому він не в змозі довго привертати до себе увагу і це його дуже травмує. Такі люди люблять театральні жести, дуже схильні до навіювань і схильні до чужого впливу. Вони не в змозі що-небудь робити, якщо навколо немає глядачів.

При антисоціальні розладі особистості людина відрізняється антигромадською поведінкою. Він грубий, дратівливий, конфліктний, не рахується з нормами моралі і громадського порядку, у всіх своїх невдачах обвинувачує навколишніх, завжди знаходить пояснення своєї поведінки. Такі люди нездатні вчитися на своїх помилках і щось планувати, вони брехливі й дуже агресивні.

Пасивно-агресивне розлад особистості — це похмурі злобні, заздрісні люди, зі схильністю до перебільшення своїх неприємностей. Не в змозі займатися чим-небудь через постійні конфлікти, образ і пасивного опору будь-якої діяльності.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.