Розацеа — причини не встановлені

Розацеа (або рожеві вугри) — це хронічне шкірне захворювання, характеризується почервонінням шкіри обличчя і утворенням гнойнікових прищів на носі, щоках, лобі і підборідді. Почервоніння може бути як стійким і постійним, так і тимчасовим. Іноді розацеа називають «акне дорослих», оскільки характерні для цієї хвороби висипання схожі на вугровий висип. Інші симптоми розацеа: печіння, почервоніння, сухість, різь, відчуття піску або стороннього тіла в очах.

Розацеа — дуже неприємне захворювання. При відсутності належного лікування симптоми розацеа погіршуються. Це захворювання найчастіше вражає жінок передклімактеричного віку, але взагалі хворіють люди обох статей у віці 30-50 років.

Причини розацеа

Експертам важко назвати точну причину розацеа. Передбачається, що розвитку розацеа сприяє підвищена чутливість судин особи до різних впливів. У хворих розацеа (як правило, це люди зі світлою шкірою, які легко червоніють) поверхневі артерії шкіри розширюються у відповідь на подразники, які у здорових людей зазвичай не викликають жодної реакції. За деякими даними, розацеа може бути сімейним захворюванням.

Всупереч поширеній в минулому думку, розацеа ніяк не пов’язана з алкоголізмом, проте споживання алкоголю може посилювати прояви розацеа у тих, хто вже хворий.

Загострення розацеа викликано розширенням кровоносних судин обличчя, що і призводить до почервоніння шкіри. Фактори, що сприяють загостренню захворювання, називаються «тригерами». До триггерам розацеа відносяться: інтенсивна фізична активність, суворі погодні умови (сильний вітер, сніг, холод чи спека), тривале перебування на сонці, стрес, гостра їжа, алкоголь і гарячі ванни (сауна). Різкі перепади температур, що викликають розширення кровоносних судин обличчя, також можуть сприяти загостренню розацеа.

Симптоми розацеа

У хворих розацеа спостерігаються наступні симптоми:

 • Почервоніння шкіри обличчя, прищі або горбки на щоках, носі, навколо рота і на лобі. У деяких випадках почервоніння стійка і зберігається протягом кількох днів.
 • Просвічування капілярної сітки.
 • Сверблячка і печіння шкіри обличчя, особливо при нанесенні лосьйонів, мазі або інших лікарських засобів. Постійне відчуття сухості і стягнутості шкіри, підвищення чутливості шкірних покривів.
 • Сухість, почервоніння і різь в очах. Повіки виглядають запаленими і опухлими, втрачається чіткість зорового сприйняття. При відсутності своєчасного лікування розацеа може викликати серйозні очні захворювання.
 • На пізніх стадіях розацеа характеризується появою буро-червоних папул і вузликів, які схильні до злиття і утворення нерівній горбистої поверхні. Це явище відоме як ринофима — запальне захворювання шкіри носа, що характеризується розростанням сполучної тканини, кровоносних судин і сальних залоз.

  Лікування розацеа

 • Лікування розацеа може бути медикаментозним і апаратним. Повне зцілення від розацеа неможливо, але лікування допомагає хворим контролювати перебіг захворювання і зменшити симптоми.
 • Креми з антибіотиками застосовуються для лікування почервоніння і вугрових висипань. Антибіотики в таблетках допомагають позбутися проблем з очима. Але цей метод лікування не рекомендований вагітним і годуючим жінкам, так як деякі антибіотики їм протипоказані. Помітне поліпшення при лікуванні антибіотиками настає через один-два місяці після початку курсу терапії.
 • Якщо антибіотики не допомагають, можна використовувати більш сильні ліки, наприклад, крем ізотретиноїну (зітре) або третіноіна (Ретин-A). Ці кошти строго заборонені вагітним і годуючим жінкам.
 • На пізніх стадіях розацеа вдаються до хірургічного висіченню тканин з установкою дренажу для відтоку гнійного вмісту і апаратним методам лікування, наприклад, дермабразії, кріодеструкції та лазерної хірургії.
 • Профілактика висипань при розацеа

  Визначте тригери. При розацеа дуже важливо визначити тригери, стимулюючі висипання, і уникати їх. Фахівці рекомендують вести щоденник хвороби і записувати нього все, що ви їсте і п’єте, чим займаєтеся, коли спостерігається загострення розацеа. Це допоможе визначити, що саме призводить до загострення.

  Завжди користуйтеся сонцезахисним кремом. Вибирайте сонцезахисний крем з SPF 15 або більш високим фактором, що блокує як ультрафіолет, так і інфрачервоне випромінювання. Взимку перед виходом на вулицю наносите на шкіру обличчя зволожуючий крем.

  Доглядайте за шкірою. Користуйтеся засобами, призначеними для чутливої шкіри, тримайтеся подалі від жорстких скрабів і лосьйонів, які можуть викликати роздратування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.