Ротавірусна інфекція у дорослих: симптоми не завжди зрозумілі

Ротавірус — вірус, здатний викликати діарею, супроводжується підвищенням температури і нудотою. Ротавірусна інфекція — головна причина діареї у новонароджених та маленьких дітей. З ротавірусної інфекцією можуть зіткнутися і дорослі, хоча зараження дорослих ротавирусом — явище менш розповсюджене і зазвичай супроводжується набагато більш м’якими симптомами. До групи ризику входять члени сім’ї дітей, хворих ротавірусної інфекцією, літні люди, а також люди з ослабленою імунною системою (наприклад, через СНІДу, раку, специфічних медичних препаратів).

Що таке ротавірус

Ротавіруси — члени сімейства реовіруси (reoviridae), двоспіральні РНК-віруси, під електронним мікроскопом схожі на колесо. Саме тому збудник ротавірусної інфекції і отримав назву ротавірус від латинського «rota», що означає «колесо».

Існує кілька різних штамів ротавірусу, що викликають інфекцію у людей. Саме тому люди можуть зіткнутися з ротавірусної інфекцією не один раз, хоча зазвичай саме перший випадок інфекції найбільш серйозний, а наступні випадки зараження ротавирусом супроводжуються куди більш м’якими симптомами.

Велика кількість ротавірусів покидає організм зараженої людини з калом, після чого ротавірус може потрапити в організм іншої людини через рот — такий механізм передачі ротавірусу називається орально-фекальним і є найпоширенішим, особливо у маленьких дітей. Оскільки ротавірус залишається стабільним в природі — тобто протягом тривалого періоду часу не втрачає своїх контагіозних властивостей, ротавирусом можна заразитися, вживаючи заражену воду або харчові продукти, а також в результаті безпосередніх контактів із зараженими поверхнями. У випадку з ротавірусної інфекцією у дорослих переносником захворювання зазвичай виступають діти.

Інкубаційний період

Проникнувши в організм людини, ротавірус переміщається в тонку кишку, де починає розмножуватися. Приблизно через два дні після попадения ротавірусу в організм людини з’являються перші симптоми ротавірусної інфекції. Період часу між зараженням і появою перших симптомів називають інкубаційним періодом ротавірусної інфекції.

Симптоми

У багатьох дорослих навіть після зараження ротавирусом не спостерігаються виразні симптоми вірусної інфекції — імунна система дорослої людини, як правило, самостійно пригнічує активність ротавірусу. Тим не менш, найпоширенішими симптомами ротавірусної інфекції у дорослих вважаються:

 • Блювота
 • Розлад живота, болі в животі
 • Підвищення температури
 • Водянистий стілець
 • Втрата апетиту
 • Слиз у калі
 • Діарея
 • Діарея, водянистий стілець — ключовий симптом ротавірусної інфекції у дорослих. Частинки вірусу ушкоджують клітини оболонки малої кишки, що і призводить до діареї. У дорослих, які заразилися ротавирусом, діарея зазвичай помірна. Однак у випадку ослаблення імунітету (наприклад, через СНІД або ВІЛ) симптоми ротавірусної інфекції у дорослих набагато чіткіше.

 • Болі в животі
 • Ще один поширений симптом ротавірусної інфекції у дорослих — болі в животі спазматичного характеру, поява яких зазвичай супроводжує діарею. Як і у випадку з ротавірусної інфекцією у дітей, ротавірусна захворювання у дорослих мають яскраво виражений сезонний характер — більшість випадків зараження ротавирусом припадає на зимові місяці.

 • Нудота
 • Як у дітей, так і дорослих одним з ключових симптомів ротавірусного захворювання стають нудота і блювота. Не можна забувати про те, що навіть у дорослих блювота і діарея, супроводжуючі ротавірусну інфекцію, можуть викликати зневоднення — досить серйозний наслідок захворювання.

  Діагностика та лікування

  Для діагностики ротавірусної інфекції у дорослих зазвичай потрібно безпосередній медичний огляд для виявлення симптомів інфекції і, в деяких випадках, аналіз калу.

  Специфічного ліки від ротавірусної інфекції у дорослих не існує, тому при появі перших симптомів захворювання необхідні підтримуючі заходи, які, зокрема, попереджають ускладнення інфекції (зневоднення). Зазвичай у дорослих симптоми ротавірусної інфекції зникають самостійно через два-три дні. В період захворювання рекомендується дотримуватися постільного режиму, пити більше рідини і приймати жарознижуючі препарати для зниження температури.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.