Ротавірусна інфекція: прогноз сприятливий

загрузка...

Ротавірус — вірус, що вражає кишечник, найпоширеніша причина діареї у новонароджених та маленьких дітей у всьому світі. За статистикою, від ротавірусної інфекції щорічно помирає до шестисот тисяч дітей в усьому світі. Сама назва «ротавірус» походить від латинського слова rota — «колесо»: під електронним мікроскопом вірус схожий на колесо.

Майже всі діти у віці до трьох років страждають від ротавірусної інфекції. Можуть спостерігатися і повторні інфекції з різним походженням вірусу, а у більшості дітей протягом перших років життя спостерігаються численні випадки ротавірусної інфекції. Після декількох інфекцій з різним походженням вірусу у дітей виробляється імунітет до ротавірусу. Найбільшому ризику піддаються діти у віці від півроку до двох років — саме у них ротавірус провокує серйозні захворювання. Дорослі також можуть заразитися ротавирусом, але провоковане ним захворювання зазвичай набагато менш серйозно.

Найбільша кількість випадків ротавірусної інфекції, як правило, спостерігається в зимові місяці і весняні місяці — з листопада по травень. Однак спалах ротавірусної інфекції може виникнути в будь-який час року.

Як проявляється?

Часовий період від зараження до появи перших симптомів ротавірусної інфекції (так званий інкубаційний період захворювання) — близько двох днів. Основні симптоми ротавірусної інфекції — висока температура (жар), блювання, діарея, в деяких випадках — болі в животі. У дітей, заражених ротавирусом, водянистий стілець може спостерігатися кілька разів в день. Зазвичай симптоми ротавірусної інфекції спостерігаються протягом трьох-дев’яти днів. Після першого випадку ротавірусної інфекції організм не здатний виробити імунітет проти ротавірусу остаточно, проте повторні інфекції, як правило, переносяться набагато легше.

Одне з характерних наслідків ротавірусної інфекції — зневоднення організму у новонароджених та маленьких дітей. У дуже рідкісних випадках серйозне зневоднення організму може призвести до смерті, тому дуже важливо розпізнати і вилікувати ускладнення, викликані ротавірусної інфекцією, на ранній стадії захворювання. На додаток до характерних симптомів самої ротавірусної інфекції дуже важливо вчасно розпізнати симптоми зневоднення, яке супроводжує захворювання.

Основні симптоми зневоднення, викликаного ротавірусної інфекцією:

 • Млявість, загальмованість, сонливість
 • Суха, холодна шкіра
 • Сухість у роті
 • Відсутність сліз при плачі
 • Запалі очі
 • Сильна спрага
 • Поширення ротавірусної інфекції

  Ротавірусна інфекція дуже заразна. Основний спосіб передачі ротавірусної інфекції — перенесення ротавірусу в стільці в рот іншої дитини, так званий фекально-оральний механізм передачі інфекціі.Деті можуть заразитися ротавирусом, забувши вимити руки перед їдою або після відвідин убиральні. Дотик до поверхні, зараженої ротавирусом, і подальше дотик до рота також може призвести до інфекції.

  Крім того, в деяких випадках присутність ротавірусу спостерігається в секреціях дихальних шляхів та інших рідинах в організмі. Оскільки ротавірус стабільний і не втрачає контагіозних властивостей, потрапляючи в навколишнє середовище, заразитися ротавирусом можна при вживанні зараженої води або їжі, а також при безпосередньому контакті з зараженою поверхнею. На сухих і твердих поверхнях ротавірус може існувати протягом декількох днів, а на людських руках активним протягом декількох годин.

  Діагностика ротавірусної інфекції

  Діагностика ротавірусної інфекції здійснюється за допомогою виявлення ротавірусу у зразках калу. Надалі для визначення штаму вірусу застосовуються специфічні методи діагностики: іммунноферментний аналіз або ланцюгова реакція полімераза. Однак у більшості випадків у таких аналізах немає необхідності.

  Як лікувати?

  Специфічних методів лікування ротавірусної інфекції не існує. В умовах нормальної роботи імунної системи людини ротавірусна інфекція кишечника (так званий гастроентерит) — захворювання, яке триває всього кілька днів і проходить самостійно. При лікуванні ротавірусної інфекції рекомендується збільшити об’єм вживаної рідини, щоб запобігти зневоднення — одне з найпоширеніших наслідків ротавірусної інфекції. За статистикою, в одному з кожних сорока випадків ротавірусної інфекції кишечника у дітей потрібна госпіталізація для внутревенно введення рідини.

  Ускладнення ротавірусної інфекції

  Ротавірусна інфекція — захворювання, що проходить без лікування. Симптоми захворювання зазвичай зникають через три-дев’ять днів після зараження ротавирусом. У дуже рідкісних випадках зневоднення, основне ускладнення при ротавірусної інфекції, призводить до летального результату. Своєчасна діагностика ротавірусної інфекції та дотримання основних правил лікування захворювання (зокрема, збільшення об’єму вживаної рідини) дозволяють запобігти виникненню ускладнень.

  Як запобігти?

  Оскільки ротавірус дуже поширений, запобігти ротавірусну інфекцію дуже складно — особливо у маленьких дітей. Найефективнішим способом профілактики ротавірусної інфекції вважається своєчасна вакцинація.

  Перша вакцина, створена для попередження ротавірусної інфекції та містила ослаблений живий вірус, використовувалася починаючи з 1998 року для профілактики ротавірусу у дітей віком від двох місяців. Вакцина, що отримала назву RotaShield, викликала досить серйозні побічні ефекти — зокрема, збільшувала ризик інтуссусцепціі (інтеграції чужорідної речовини в тканини кишечника). Через це сьогодні ця вакцина більше не застосовується для профілактики ротавірусної інфекції.

  У 2006 році для профілактики ротавірусу була розроблена ще одна жива вакцина — RotaTeq, рекомендована для попередження інфекції у дітей. Дослідження показали, що своєчасна вакцинація запобігає захворюванню у сімдесяти чотирьох відсотках випадків. Виділяють три різних дози RotaTeq для дітей різних віків.

  Ротавірусна інфекція: основні факти

 • Ротавірусна інфекція — найпоширеніша причина діареї у новонароджених і дітей.
 • Більшість дітей заражаються ротавирусом в перші три роки життя.
 • Існує кілька різних штамів ротавірусу, кожен з яких може викликати ротавірусну інфекцію.
 • Ротавірус викликає лихоманку, блювоту, діарею.
 • Ротавірусна інфекція дуже заразна.
 • Симптоми ротавірусної інфекції зазвичай зникають через три-дев’ять днів.
 • Для профілактики ротавірусної інфекції застосовується вакцинація.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.