Родові травми — чим вони загрожують маляті?

Під родовими травмами мається на увазі ушкодження тканин і органів дитини, яке розвивається в процесі пологів. Існує ряд факторів, які можуть спровокувати дане патологічне стан: недоношеність плоду і його гіпоксія, загроза переривання вагітності, великі розміри плоду, неправильне положення плоду, вузький таз матері і великі розміри плода, використання вакуум-екстрактора, термінові або затяжні пологи і ін Всі це може спровокувати зниження адаптаційних здібностей плоду, підвищити ймовірність родових травм.

Існує наступна класифікація родових травм: родові травми м’яких тканин, внутрішніх органів, кісткової системи, центральної і периферичної нервової системи.

Поняття родових травм м’яких тканин включає в себе пошкодження шкіри, м’язів, підшкірної клітковини. При локалізованому набряку м’яких тканин дитини мова йде про родової пухлини, яка є наслідком тривалого механічного здавлювання передлежачої частини плоду.

Такі пошкодження шкіри новонародженого як подряпини, садна, крововиливи вимагають тільки місцевої обробки антисептичним засобом і проходять самостійно протягом декількох днів після пологів. Більш серйозними є родові травми м’язів дитини. Досить часто такі пошкодження пов’язані з застосуванням акушерських щипців або інших ручних посібників, особливо у випадку сідничної передлежання плоду. Найбільш поширеною формою травми м’язів новонародженого під час пологів є пошкодження грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, в результаті якого у дитини розвивається кривошия. Для ефективного лікування даної патології необхідно її раннє діагностування та застосування такої терапії як електрофорез йодиду калію, створення правильного положенням голови дитини за допомогою валиків для ліквідації кривошиї, а також масаж.

Родові травми з пошкодженням внутрішніх органів вважаються дуже серйозними, тому що це призводить до розладу їх функцій і може бути причиною летального результату. На щастя такі випадки досить рідкісні. Основною їх причиною є механічний вплив на плід при неправильному веденні пологів. Також такий вид родових травм може бути пов’язаний з ураженням нервової системи, яке може спровокувати дисфункцію навіть анатомічно цілісних органів. Згідно зі статистикою, частіше травмованими виявляються нирки, надниркові залози і печінку, що супроводжується крововиливом в них і яскравою клінічною картиною вже на 3-4 добу. Для точної діагностики проводиться ультразвукове дослідження черевної порожнини. У разі внутрішньої кровотечі призначається хірургічне втручання. В цілому для лікування таких патологічних станів у новонародженого призначаються кровоспинні та антибактеріальна терапія. При розвитку гострої надниркової недостатності призначається замісна гормональна терапія.

Під родовими травмами кісткової системи мають на увазі переломи і тріщини кісток, які найчастіше є наслідком неправильного ведення пологів. Одна з найбільш поширених родових травм — перелом ключиці, рідше зустрічаються переломи плечової і стегнової кісток. Причиною перелому ключиці немовляти може стати як невідповідність між розмірами тазу матері і плечовим поясом дитини, так і передчасне виведення заднього плічка новонародженого акушеркою. В якості лікування цієї родової травми руку іммобілізуючі за допомогою фіксуючої пов’язки Дезо протягом тижня. За цей час перелом зростається і через деякий час активні рухи в руці відновлюються.

Небезпечні наслідки для життя та здоров’я дитини представляють родові травми центральної і периферичної нервової системи: внутрішньочерепна травма, травма спинного мозку і так далі. Діти, які перенесли даний вид травм належать до групи ризику, оскільки існує ймовірність розвитку у них різних психічних і неврологічних порушень.

Кваліфікована робота медичного персоналу під час пологів і грамотне ведення вагітності дозволяє уникнути ризику розвитку патологій і значно знижує ймовірність родових травм.

Наталія Біатова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.