Родіола рожева: сибірський женьшень

Родіола рожева — це рослина, яка знаходиться на межі повного зникнення. Так як родіола рожева є коштовним лікарським засобом рослинного походження, сьогодні вона занесена до Червоної книги, її намагаються вирощувати як культурну рослину, що, можливо, дозволить зберегти цю рослину для нащадків.

Ботанічна характеристика родіоли рожевої

Родіола рожева (золотий або рожевий корінь, сибірський женьшень) — багаторічна трав’яниста рослина сімейства Товстолисті. Стебел кілька, вони прямостоячі, неветвістие, висотою до півметра. Листки сидячі, довгасті, м’ясисті. Квітки жовті, зібрані в густі суцвіття. Цвіте у червні-липні, насіння дозріває в липні — серпні. Корінь товстий короткий прямий, іноді досягає 10-15 см в довжину і майже одного кг ваги. Від основного кореня відходять декілька тонких коренів. Зовні кореневище і коріння мають бурий колір зі слабким перламутровим блиском, на зламі вони білі, але при сушінні набувають рожевий колір.

Виростає родіола рожева в горах на півночі європейської частини нашої країни, в Сибіру, на Уралі, в горах Алтаю, Тянь-Шаню і Далекого Сходу. Промислові заготовки здійснюються на Алтаї, в Туві, Західних Саянах. Росте на кам’янистих схилах, берегах гірських річок, скелях і галечниках. Рослина включено до Червоної книги Російської Федерації.

Хімічний склад кореня родіоли рожевої і правила заготовляння сировини

У кореневищі і коренях родіоли рожевої містяться тирозол, дубильні речовини, ефірну олію, білки, жири, значна кількість цукрів і марганцю, органічні кислоти (галова, щавлева, яблучна, янтарна і лимонна), флавоноїди, стерини та інші речовини.

Заготовлюють коріння і кореневища рослини. Їх викопують після дозрівання насіння в липні — серпні, застосовуючи спеціальні палиці, які дозволяють зберігати недоторканими частину коренів дорослих рослин і молоді рослини. Сировина промивають у проточній воді, очищають від старої пробки, відмерлої частини, просушують в тіні, розрізають подовжньо і сушать у сушарках при невисокій температурі. Висушену сировину зберігають у сухому, добре вентильованому приміщенні.

Вплив кореня родіоли рожевої на організм людини

Родіола рожева відноситься до адаптогенами — препаратам, що допомагає підняти загальну опірність організму по відношенню до всіх зовнішніх впливів, вона має також тонізуючі властивості. Тривалий досвід застосування родіоли рожевої в медицині свідчить про те, що вона надає прекрасне тонізуючу дію на центральну нервову систему, активізуючи тим самим обмін речовин та імунні процеси. Препарати цієї групи не надають різко вираженого впливу, вони найбільш ефективні при прикордонних розладах, в якості засобів підтримуючої терапії, при загальному ослабленні функцій організму, при перенапруженні і після перенесених захворюваннях. Підвищують витривалість при фізичних і психічних навантаженнях.

Препарати з кореня родіоли рожевої малотоксичні, добре переносяться хворими, у тому числі особами літнього віку.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.