Різні покоління — різні стилі виховання

Багато жінок, народивши первістка, не поспішають знайомити його з дідусем і особливо з бабусею. Вони знають, що мама негайно почне командувати, не залишивши їм жодного шансу самостійно навчитися бути матір’ю.

Можна не сумніватися, що у вашої мами вже готове думка на будь-який рахунок: як потрібно одягати малюка (йому холодно), годувати (тримай дитину довше у кожної грудей), коли і де він повинен спати (ти кладеш дитину з собою в ліжко? А він не впаде?)

Протистояння поколінь

З незапам’ятних часів між поколіннями існують протиріччя, і це абсолютно природно. Бабуся зі шкіри геть лізе, щоб поділитися життєвою мудрістю, але новоспечена мати не поспішає скористатися її порадами і не хоче, щоб біля колиски за її спиною тінню маячила інша жінка. Вперше відчувши радість материнства, жінка хоче отримати визнання оточуючих в цій новій для неї ролі без сторонньої допомоги.

Додатково до всього, часи змінилися. Те, що працювало для бабусі тридцять років тому, сьогодні здається застарілим, безглуздим або навіть небезпечним. Як наслідок, ми маємо суперечки і розбіжності з приводу: як краще заспокоїти плаче дитини, як укласти його спати, як його погодувати, викупати, як заохотити і покарати, нарешті. Ці конфлікти не зруйнують відносини, але створять в них напруга. Як ніби доглядати за новонародженим легко, і у мами є сили на боротьбу зі свекрухою чи власною матір’ю.

На щастя, є й гарні новини: бабусі, в більшості своїй, вважають, що ми, батьки, непогано справляємося зі своїм завданням. Їх захоплює вміння сучасних жінок поєднувати виховання дитини, кар’єру, догляд за собою і ведення домашнього господарства, а також прагнення перетворити життя на свято для себе і своїх близьких. Більш того, багато бабусі в душі жаліють своїх дочок і невісток, адже їм випало жити в такий скрутний час.

Щоб допомогти мамі та бабусі знайти спільну мову, вчені опитали більше 2000 бабусь і дідусів і попросили їх поділитися поглядами на виховання. Експерти проаналізували ці погляди, виявили «камені спотикання» — найбільш спірні моменти у вихованні дітей — і запропонували варіанти виходу з ситуації (або хоча б досягнення компромісу).

Дисципліна і покарання

Опитування показало, що саме дисципліна найчастіше стає предметом суперечки між новоспеченої мамою і бабусею. Більшість бабусь і дідусів заявили, що методи дисципліни, використовувані їх дочкою або невісткою, непослідовні і недостатньо суворі.

Сучасна мама хоче бути для дитини другом і обговорювати його (погане) поведінка на рівних, а бабуся свого часу наполягала на більш суворому вихованні і розглядала поведінку дитини з позиції батька. На думку багатьох представників старшого покоління, основна проблема сучасних батьків у тому, що в їх погляді немає жорсткості, яка як би говорить: «Не випробовуй моє терпіння!». Бабусі впевнені, що строгість і авторитарний стиль виховання дуже ефективні, доказом чого вважають життєвий успіх своїх дітей.

Хто у домі господар

Психологи підтверджують, що мами двадцятого століття всіляко намагалися підкреслити свій авторитет. На цьому будувалася їх методика виховання: тілесні покарання, наприклад порка, суворий погляд, комендантська година. Мами двадцять першого століття роблять акцент на переговори. Наприклад, досить часто молоді мами скаржаться, що свекруха «настійно радить» фізично карати дітей від 4 до 7 років, і закликають їх бути більш суворими. Якщо її поради залишаються без уваги, вона починає витирати ноги об невістку, вважаючи її слабкою і безхарактерний. Безумовно, твердість характеру слід проявляти навіть з маленькими дітьми, але про фізичних покарання не може бути й мови.

Рада експертів: якщо ваша мати критикує ваші методи дисципліни, постарайтеся вловити в її словах крупиці здорового глузду — навіть якщо ви вирішили ігнорувати її фактичний рада. Наприклад, може бути, ви дали доньці п’ять вагомих причин не бити молодшу сестричку брязкальцем по голові, але дитячий плач доводить, що вона вас не послухалася. У цій ситуації ваша мама може запропонувати покарати дитину так, як вам не сподобається, наприклад, отшлепать її по попі, але справа в тому, що ваші методи виховання не ефективні. Прислухайтеся уважно до слів матері, об’єктивно визнайте, в чому вона права, а потім запропонуйте власне рішення. Так, ви можете сказати: «Так, ти права, дочка мене не слухає. Але я не буду зараз намагатися її урезонити, я візьму тайм-аут ».

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.