Ритмічна гімнастика — тримайте організм в тонусі

Ритмічна гімнастика, або ритміка, була розроблена швейцарським композитором і педагогом Емілем Жаком-Далькрозом. Його метод грунтується на розвитку почуття ритму і координації рухів. На Е. Жака-Далькроза зробили впливу розробки Марії Монтессорі, Песталоцці і Жана Піаже.

Це єдиний музично-виховний метод, розроблений настільки детально, що отримав таке широке поширення, і використовуваний в настільки різних областях. Ритмічна гімнастика застосовується в роботі з людьми з обмеженими можливостями, з дітьми молодшого віку, підлітками; взагалі, вона може бути корисною для людей в будь-якому віці. Недавні дослідження неврологічних функцій показали, що ритмічна гімнастика надає сприятливу дію на навчання.

Історія

Історія ритмічної гімнастики починається в 1893 році, коли 28-річний композитор почав викладати сольфеджіо в женевській консерваторії. Традиційний метод викладання музики йому не сподобався відразу. Вчителі були зайняті переважно вдосконаленням техніки учнів, завдяки чому останні більш-менш успішно демонстрували саме свою техніку, але їм набагато гірше вдавалося виражати через музику емоції, і тим більше впливати на емоції публіки.

До того моменту, як Далькроз почав викладати, він був досить відомим композитором, і технічно відполіроване, бездушне виконання музики його зовсім не радувало.

Ідея створення

Основою для створення ритмічної гімнастики стала ідея про те, що краще всього зрозуміти і відчути музику можна через кинестезию. Інакше кажучи, щоб навчитися добре виконувати музику, потрібно спочатку підготувати до цього основний музичний інструмент — своє тіло. Далькроз вважав, що спочатку ми повинні навчитися «грати своїми тілами» — якщо ми хочемо, щоб нас слухався «вторинний інструмент» (будь це власний голос, гітара, або орган). Замість того, щоб нудно повторювати одне і те ж, потрібно практично впровадити музику в своє тіло і рухи. Далькроз відзначав, що кращі виконавці, яких прийнято називати обдарованими від природи, використовують в грі автоматичні навички та інтуїцію — а не відшліфовану техніку.

Сьогодні ритмічну гімнастику використовують в навчанні танцюристів, музикантів, акторів; існує також можливість займатися ритмікою для людей, що не відносяться до цих професій. У багатьох західних країнах ритмічною гімнастикою займаються як діти (часто — разом з батьками), так і літні люди. Звичайно, далеко не всі вони колись стануть серйозно займатися музикою, однак ритмічна гімнастика кожному, незалежно від здібностей, допомагає інтуїтивно розуміти музику; вона сприяє швидкості мислення, поліпшується координацію рухів, концентрацію уваги, пам’ять, благотворно впливає на роботу вестибулярного апарату.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.