Рідні плями і гемангіоми — чим загрожує агресивне лікування?

Рідні плями — це дуже поширене явище. Деякі з них з’являються у новонароджених і через деякий час зникають, інші можуть з’явитися в більш старшому віці. Більшість з них нешкідливі і не потребують лікування, проте в деяких випадках їх лікують по косметичних причин або медичними показаннями.

Рідні плями — це дуже поширене явище. Деякі з них з’являються у новонароджених і через деякий час зникають, інші можуть з’явитися в більш старшому віці. Більшість з них нешкідливі і не потребують лікування, проте в деяких випадках їх лікують по косметичних причин або медичними показаннями.

Типи родимих плям

 • Простий невус
 • Це найпоширеніший тип рідного плями — такі плями бувають приблизно у половини новонароджених. Це плоскі червоні плями неправильної форми, найчастіше розташовані на задній частині шиї, верхніх століттях і посередині лоба. У більшості випадків такі рідні плями через деякий час зникають, однак у деяких людей вони зберігаються протягом життя.

 • Капілярна гемангіома
 • У середньому в одного з десяти дітей в перший місяць життя з’являється капілярна гемангіома. Вони можуть з’явитися в будь-якому місці, але в шести з десяти випадків з’являються на обличчі або на шиї. Спочатку вони виглядають як маленькі червоні цятки, які поступово збільшуються і до віку трьох-дев’яти місяців досягають максимального розміру. Потім капілярна гемангіома починає повільно зменшуватися і зникає повністю не пізніше, ніж до семи років. Лише дуже рідко такі рідні плями залишаються у людини на все життя.

 • Полум’яний невус
 • Такі рідні плями з’являються у трьох дітей з тисячі. Це плоскі червоні або фіолетові плями, форма і розмір яких можуть бути дуже різними (Михайло Горбачов — один з найвідоміших володарів такого рідного плями). Як правило, полум’яний невус з’являються тільки на одній стороні тіла; з віком він може ставати більше і темніше.

 • Монгольська пляма
 • Монгольська пляма — це синюваті або майже чорні родимі плями, які найчастіше з’являються на сідницях і на попереку. Такі плями особливо часто зустрічаються у дітей африканського, китайського та японського походження. У монголів (незважаючи на назву) ці рідні плями зустрічаються значно рідше; у представників європейських національностей вони з’являються вкрай рідко. У більшості випадків монгольські плями зникають до того, як дитині виповнюється п’ять років.

 • Природжений меланоцитарними невус
 • Ері родимі плями є великими скупченнями клітин, які називають меланоцитами. Меланоцити виробляють пігмент меланін; кластери таких клітин виглядають темніше іншої шкіри. Колір вроджених меланоцитарних невусів варіюється від коричневого до чорного, залежно від природного кольору шкіри людини. Вони можуть бути опуклими, іноді на них росте волосся. Найчастіше такі родимки з’являються на спині, голові та шиї.

  Ускладнення

  Більшість родимих плям не заподіюють своїм носіям дискомфорту, але іноді від них доводиться позбавлятися. Наприклад, якщо капілярна гемангіома з’являється на столітті дитини, її необхідно лікувати в перші тижні життя малюка, інакше ця родимка може негативно вплинути на розвиток зору в дитини. Також необхідно видаляти будь родимки, які заважають годуванню або диханню, а також ті, які перебувають в паховій області або на стегнах — постійне тертя через підгузників потенційно небезпечно для родимки.

  У рідкісних випадках на місці капілярної гемангіоми у дитини з’являється виразка, яка заподіює біль та підвищує ризик інфікування. У цьому випадку необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря.

  Полум’яний невус у дитини може бути пов’язаний з енцефалотрігемінальний ангіоматозі (синдромом Штурге-Вебера). Це розлад нервової системи, яке може привести до розвитку епілепсії, граукоми і труднощам з навчанням. Однак це порушення зустрічається дуже рідко.

  Крім того, існує невеликий ризик, що меланоцитарними невус розвинеться в ракове захворювання.

  Причини

  Причини появи родимих плям поки не цілком ясні. Передбачається, що капілярні гемангіоми розвиваються через надмірно активного росту клітин, які утворюють внутрішню оболонку кровоносних судин дитини. Приблизно в трьох з чотирьох випадків причиною появи цих родимих плям може бути маленький фрагмент плаценти, які прикріплюється до тіла розвивається дитини на ранніх термінах вагітності.

  Полум’яні невуси з’являються на тих ділянках шкіри, де виявляються пошкодженими нерви, контролюючі розширення і звуження капілярів. З цієї причини деякі капіляри залишаються розширеними постійно, і шкіра над ними здається темнішою.

  Якщо вас турбують з’явилися у дитини родимки, зверніться до лікаря. При необхідності він призначить спеціальні процедури для діагностики або направить вас до інших фахівців.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.