Резус-конфлікт — страшні плюси і мінуси

Резус-фактор — поняття, які було введено в науковий обіг у 1940 році. Воно має на увазі наявність або відсутність антигенів (еритроцитів) на поверхні червоних кров’яних клітин. Саме знак «плюс» чи «мінус» грають вирішальну роль для прояву резус-конфлікту.

Що таке резус-конфлікт

Резус-конфлікт виникає, коли антитіла резус-позитивної крові потрапляють в «негативну» кров. Вони сприймаються організмом як чужорідні, тому починають вироблятися антитіла, що виконують функцію захисту. Початок резус-конфлікту можливе в двох випадках.

Перший з них — переливання крові. Важливо знати, що резус-негативним людям можна переливати тільки резус-негативну кров, і навпаки, резус-позитивним — тільки резус-позитивну.

Другий — найпоширеніший — вагітність резус-негативної жінки. Небезпека резус-конфлікту з’являється в тому випадку, якщо майбутня мама має негативний резус, а тато — позитивний. Всі інші поєднання не являють собою загрози. Часто жінки і дівчата мають нечітке уявлення про резус-конфлікт і вважають, що відмінність у резус партнерів ставить хрест на мріях про дітей. Поспішаю заспокоїти: своєчасна та діагностика й постійний медичний контроль допоможуть з’явитися на світ здорового і сильного маляті. Пропоную підняти завісу над «проблемної» вагітністю.

Чим небезпечний резус-конфлікт?

Для початку, вагітну жінку з негативним резус-фактором обов’язково обстежують на предмет сенсібілізірованності, тобто, на наявність у крові антитіл, що перешкоджають антигену позитивної крові. Рівень сенсібілізірованності підвищується в ряді випадків: при переливанні резус-позитивної крові в резус-негативну, при позаматкової вагітності, складовою 7-8 тижнів, аборт, викидень, травми у вагітної, біопсії хоріона (маніпуляції на плодових оболонках). Також сенсібілізірованность може виникнути ще до народження, якщо в кров ще не з’явилася на світ резус-негативної дівчинці потраплять еритроцити крові резус-позитивної мами. Найнижчий рівень сенсибілізації відбувається після позаматкової вагітності, далі — після викидня, аборту, а найвищий — після звичайних пологів (до 10-15%). Все залежить від того, яка кількість еритроцитів потрапить у кровоток матері. Перша вагітність резус-негативної жінки зазвичай проходить без ускладнень, тому що антитіла ще не вироблені. Але знати найважливіші моменти проблемної вагітності необхідно кожної з нас.

Наявність в крові резус-негативної матері антитіл до еритроцитів ніяк не відіб’ється на її самопочутті, але може нашкодити плоду. Розпад еритроцитів веде до порушення роботи печінки, нирок, головного мозку ще не народженого маляти, а також до розвитку гемолітичної хвороби з’явився на світ дитини. Захворювання стрімко розвивається після народження, що викликається надходженням великої кількості антитіл в кров дитини, якщо цілісність судин плаценти була порушена.

Після народження яскраво виражені зовнішні ознаки гемолітичної хвороби: желтушность, анемічного. Також є загроза порушення мозкової діяльності, а також роботи нервової системи, затримки в розвитку. Небезпечний резус-конфлікт і можливістю викидня або народженням мертвої дитини.

Тому прийняти всі запобіжні заходи — головне завдання майбутньої мами. На щастя, сучасний рівень розвитку медицини дозволяє значно полегшити протікання вагітності і знизити ризик ускладнень. У спеціальному перинатальному центрі майбутня мама і її дитина перебувають під постійним наглядом лікарів. Якщо вдається довести вагітність до 38 тижнів, проводять кесаревий перетин, якщо ж ні — роблять внутрішньоутробне переливання крові: плоду переливають 20-50 мл еритроцитарної маси, проникаючи у вену пуповини через передню черевну стінку матері. Це допомагає продовжити вагітність і поліпшити стан плода. Така процедура здійснюється під контролем УЗД.

І ось, дитина з’явилася на світ. Це все? Виявляється, немає. У найкоротші терміни — протягом 72 годин — жінці повинні ввести в кров антірезусний імуноглобулін, який попередить розвиток резус-конфлікту в наступну вагітність

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.