Резус конфлікт — можливі серйозні ускладнення

Напевно, багато хто з нас чули про таке ускладнення вагітності , як резус-конфлікт, але не кожний чітко собі уявляє, що ж це таке, в яких випадках він проявляється і як його уникнути. Щоб розібратися в цих питаннях, спочатку розглянемо «під мікроскопом» будова всім відомих еритроцитів, тих самих кров’яних тілець, які забезпечують тканини організму киснем. Справа в тому, що поверхня цих червоних кульок рясніє білковими структурами, які в медицині називаються антигенами.

Деякі з них відповідають за групу крові, інші визначають, чи є людина резус-позитивним або резус-негативним. Саме вони і називаються резус-фактором, а відомості про їх наявність чи відсутність нерідко відзначаються в паспорті як Rh (+) або Rh (-). Присутність в організмі резус-фактора визначається за допомогою найпростіших лабораторних методів (так звана реакція аглютинації) протягом буквально декількох хвилин.

Близько 85% людей резус-позитивні, причому помічена цікава особливість: серед людей негроїдної раси немає резус-негативних. Свою назву резус-фактор отримав від макаки резус, у якої цей антиген був виявлений вперше.

У визначенні резус-приналежності майбутньої дитини важливе значення мають і особливості успадкування резус-фактора. Оскільки кожен спадковий ознака містить два гени (один від матері, другий від батька), резус-фактор може бути представлений або двома генами Rh (+), або одним Rh (+) і одним Rh (-), або двома Rh (-) . У перших двох випадках дитина буде резус-позитивним, в останньому випадку він резус-негативний.

З’ясувавши ці анатомічні та генетичні особливості, ми можемо зрозуміти, чому при вагітності виникає резус-конфлікт. Адже якщо в організмі резус-негативної мами розвивається дитина, що отримав від батька ген Rh (+), то в крові дитини з’являються еритроцити з резус-антигеном. Цей резус для імунної системи матері — чужорідний білковий агент, з яким раніше він ніколи не зустрічався, а значить, організм повинен бути очищений від незнайомих «інтервентів». Таким чином, сама того не бажаючи, мама починає виробляти імунітет проти власного ж малюка, що й обумовлює резус-конфлікт. При цьому антитіла атакують еритроцити ембріона, на поверхні яких і знаходяться чужі для материнського організму білкові структури. В результаті цієї атаки еритроцити руйнуються, що призводить до гемолітичної анемії плоду (гемоліз — руйнування еритроцитів). Врешті-решт все закінчується розвитком важкої патології внутрішніх органів малюка (печінка, селезінка, мозок та ін) внаслідок різкої кисневої недостатності з високим ризиком внутрішньоутробної загибелі і викиднем.

Щоб уникнути подібних ускладнень жінка з негативним резус-фактором (якщо батько дитини резус-позитивний) обов’язково обстежується на титр антитіл проти резус-фактора, причому чим більше термін вагітності, тим частіше має бути таке обстеження. Як правило, при першій вагітності резус-конфлікт не спостерігається, проте його вірогідність різко зростає з кожною наступною вагітністю, тому протягом найближчих трьох діб після пологів жінці необхідно ввести специфічний антірезусний імуноглобулін. Ці заходи профілактики гарантовано попередять розвиток резус-конфлікту при наступній вагітності.

Якщо ж аналізи крові говорять про зростання титру антитіл проти резус-фактора, необхідне термінове застосування терапевтичних заходів, основним з яких є використання імунодепресантів і, в разі потреби, внутрішньоутробне переливання крові. При цьому у вену пуповини вводять 30 — 50 мл донорської еритроцитарної маси. Пункція відбувається під контролем ультразвукового дослідження. Трансплантація свіжої маси еритроцитів дає можливість продовжити термін вагітності до 38 тижнів, коли дитина стає повністю життєздатним поза материнської утроби.

Краща профілактика резус-конфлікту — це раніше згадане введення специфічного імуноглобуліну протягом найближчих трьох днів після пологів. Аналогічна профілактика необхідна також при незавершеною вагітності (викидень, аборт), травмуванні вагітної жінки, процедурних маніпуляцій на оболонках зародка.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.