Режим харчування — який потрібний саме вам

загрузка...

Режим харчування — це поняття комплексне: режимом харчування визначається не тільки загальне число прийомів їжі протягом одного дня (наприклад, триразовий режим харчування), але і енергетична цінність кожного прийому їжі (кількість уживаних калорій), час прийому їжі і навіть тривалість кожного прийому їжі.

Правильний режим харчування

Яким би великим не було різноманіття факторів, що входять у поняття режиму харчування, всі вони підкоряються певним правилам — ці правила і визначають таке поняття, як правильний режим харчування. Правильний режим харчування — це такий режим, який забезпечує максимально ефективну роботу травної системи організму, сприяє найбільш оптимальному обміну речовин і засвоєнню їжі. Від правильності режиму харчування багато в чому залежить хороше самопочуття, а от неправильний режим харчування може викликати ряд досить неприємних проблем зі здоров’ям — у першу чергу з боку травної системи. Неправильний режим харчування призводить до різноманітних порушень травлення, здуття живота, неприємні відчуття тяжкості в шлунку, переїдання і, в цілому, поганого самопочуття.

Найбільш адекватним режимом харчування для дорослих людей вважається триразове або чотириразове харчування, причому проміжок часу між прийомами їжі має складати не менше чотирьох-п’яти годин — саме за цей термін вміст шлунка перетравлюється повністю. Ще один варіант нормального режиму харчування — це три основних прийоми їжі в день і кілька «перекусів», в таких випадках проміжок часу між прийомами їжі становить від двох до трьох годин. Є частіше, ніж раз на дві години, дієтологи не рекомендують, оскільки такий режим харчування може порушити природні травні ритми.

Режим харчування і кількість їжі

Режим харчування визначає, зокрема, і кількість їжі, яку людина повинна вживати за один раз. Правильний режим харчування передбачає адекватний розмір порцій — вони не повинні бути дуже маленькими або, навпаки, занадто великими. Занадто велика кількість їжі, вжите за один раз, знижує працездатність людини, провокує відчуття сонливості, млявості, не дозволяє максимально сконцентруватися на роботі. Особливу увагу необхідно звертати і на склад страв: «важка» їжа — зокрема, жирні смажені страви — перетравлюється довше і важче, забезпечуючи додаткову роботу шлунку.

Сніданок, обід і вечеря

Правильний режим харчування багато в чому залежить від того, яку їжу людина вживає на сніданок, обід і вечерю. Сніданок, що передбачається нормальним режимом харчування, повинен складатися з тих продуктів, які забезпечують максимум енергії і забезпечують відчуття ситості на достатньо тривалий термін. З цієї точки зору особливо корисні фрукти і овочі як одна з основних складових сніданку: клітковина, яка міститься у свіжих фруктах і овочах, не тільки корисна для здоров’я травної системи в цілому, але і швидко забезпечує відчуття ситості і пригнічує відчуття голоду надовго. Обід — це приблизно третина всіх калорій, які людина повинна вживати протягом дня. Щоб обід не позначався на працездатності, з обіднього меню рекомендується виключити погано перетравлює їжу. А меню вечері не повинно включати ті продукти, які потенційно здатні порушити травлення і нормальний сон — тобто спровокувати печію, підвищене утворення газів і так далі. Тому на вечерю краще не вживати жирну смажену їжу, велику кількість клітковини.

Режим харчування: строго індивідуально

Якими б суворими не здавалися правила, що визначають правильність режиму харчування, насправді режим харчування для кожної людини суто індивідуальний і повинен розроблятися з урахуванням індивідуальних особливостей. На режим харчування впливають самі різні чинники — від місця проживання (жаркий клімат, наприклад, пригнічує апетит) до індивідуального біоритму людини. Якщо у деяких підвищена активність травної системи спостерігається в першій половині дня (таким людям для нормального функціонування протягом дня необхідний щільний сніданок), то в інших людей — у другій половині дня, тому їм необхідний легкий сніданок і більш щільна вечеря.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.