Ревматоїдний поліартрит — постійні виснажливі болі в суглобах

Ревматоїдний артрит — це часто зустрічається, але при цьому так до кінця і не вивчене захворювання. Протікає воно, як правило, важко, з постійними вимотуючими болями в суглобах і неухильно прогресуючим перебігом. Лікування ревматоїдного артриту потрібно починати якомога раніше.

Чому у людини може початися ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит є хронічне системне (уражається система сполучної тканини) захворювання з неухильно прогресуючим перебігом. Основною мішенню захворювання є суглоби, запальний процес в яких підтримується аутоімунними процесами, тобто алергією на власні тканини, в даному випадку розвивається алергія на сполучну тканину. А так як сполучна тканина є каркасом для внутрішніх органів, вони також втягуються в патологічний процес.

Вважається, що в більшості випадків у хворих на ревматоїдний артрит є спадкова схильність до цього захворювання. Пусковим же моментом є інфекція, до збудників якої організм виробляє антитіла, вони через деякий час починають виявляти «агресію» й по відношенню до власної сполучної тканини. Відбувається це через поломки окремих ланок імунітету, що і призводить до таких катастрофічних наслідків. Ревматоїдний артрит може початися після інфекції, травми, на тлі хронічної інтоксикації (наприклад, при хронічному тонзиліті) і так далі. Хворим з обтяжена спадковістю слід побоюватися застуд, переохолоджень, холодного вологого клімату.

Антитіла до власних тканин осаджуються в основному на поверхні синовіальної оболонки (сполучнотканинної капсули, в яку поміщений суглоб), ушкоджуючи її клітини. А так як початок захворювання пов’язано з інфекцією, вона також вносить свій внесок у розвиток захворювання, виробляючи біологічно активні речовини, що сприяють швидкому розростанню клітин синовіальної оболонки. Одночасно бактерії виділяють ферменти, що руйнують клітини синовіальної оболонки.

В результаті таких змін страждає спочатку синовіальна оболонка, а потім хрящ, який покриває суглобову поверхню. Замість хряща на суглобової поверхні поступово розростається сполучна тканина, що призводить до руйнування хряща і кістки і зміні зовнішнього вигляду суглоба. Вся суглобова поверхня з часом покривається кістковими виростами, робота суглоба порушується.

Ревматоїдний артрит може мати різні форми. Він може розвиватися у вигляді суглобової форми, але в деяких випадках до поразок суглобів приєднується ураження внутрішніх органів.

Як протікає суглобова форма ревматоїдного артриту

Ця форма захворювання рідко починається гостро, зазвичай захворювання підбирається непомітно. Починається воно із загального нездужання, яке не виражено різко, тому може протікати непомітно. У хворого злегка підвищується температура, з’являється деяка слабкість, робота викликає більшу, ніж зазвичай, стомлення. Вранці з’являється скутість в споконвічно уражених суглобах, яка проходить через кілька годин.

Ураження суглобів починається, як правило, з дрібних суглобів кистей і стоп, але можливо початкове поразка і інших суглобів (колінних, гомілковостопних, ліктьових і так далі). Почавшись в одному суглобі, запальний процес часто поширюється на інші суглоби. Протікає цей процес повільно і непомітно.

Так як болючість суглобів знижує його рухову функцію, відбувається поступове зменшення в об’ємі (атрофія) незайнятих рухом м’язів. Кисті таких хворих набувають характерного вигляду ластів з відхиленням пальців убік і всередину. Для стоп при ревматоїдному поліартриті характерні плоскостопість і відхилення пальців в зовнішню сторону. Стопа повністю деформується, що не дозволяє хворому носити звичайне взуття.

Всі ці ознаки ревматоїдного артриту супроводжуються суглобовими болями. І якщо на початку захворювання болі були незначними, з часом вони неухильно наростають і стають головним симптомом захворювання. До болів часто приєднуються порушення чутливості і похолодання кінцівок — це відбувається за рахунок ураження периферичних нервів.

Як протікає форма ревматоїдного артриту з ураженням суглобів і внутрішніх органів

Ця форма ревматоїдного артриту зустрічається рідко і часто починається гостро. Температура при цьому піднімається до високих цифр, з’являються озноб, загальне нездужання. На цьому тлі з’являється хворобливість і припухлість в області відразу декількох суглобів. Болі в суглобах можуть бути спочатку інтенсивними, нападоподібний або постійними. Видні і ознаки запалення: шкіра навколо суглобів набрякла і почервоніла, спостерігається обмеженість рухів.

З внутрішніх органів можуть уражатися серце (у вигляді міокардиту й ендокардиту), нирки (гломерулонефрит), легкі (вузликове ураження легеневої тканини) і так далі.

Ревматоїдний артрит — це важке захворювання, яке вимагає раннього виявлення і систематичного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.