Ревматоїдний поліартрит — лікування потрібно починати якомога раніше

Існує велика кількість різних методів лікування ревматоїдного артриту, вибір яких залежить від форми захворювання, ступеня його активності, перебігу, характеру змін суглобів, кількості уражених суглобів, позасуглобових проявів та інших факторів.

Загальні принципи лікування ревматоїдного артриту

Вилікувати ревматоїдний артрит зовсім на сьогоднішній день не можна. Але можна зменшити запальний і алергічний процеси, зняти біль, поліпшити функцію суглобів і запобігти повну нерухомість хворих. При цьому чим раніше починається комплексне лікування, тим краще прогноз захворювання.

Лікування ревматоїдного артриту повинно бути комплексним і систематичним. Безумовно, воно повинно проходити лише за призначенням лікаря, який може поєднувати амбулаторні, стаціонарні та санаторно-курортні методи лікування.

Основним напрямком комплексного лікування повинно бути придушення аутоімунного процесу, який лежить в основі руйнування суглобів, болю і втрати рухової функції. До складу комплексного лікування обов’язково має входити протизапальне лікування і зняття болів у суглобах. Іншим важливим напрямком комплексного лікування є очищення організму від токсичних продуктів обміну, запальних і алергічних реакцій.

Нарешті, під час ремісії велика увага повинна приділятися відновлювального лікування — відновлення кровообігу, обміну речовин і роботи уражених суглобів. Для цього крім медикаментозного застосовуються різні види фізіотерапевтичного лікування, в тому числі в умовах курорту.

Придушення аутоімунного процесу при ревматоїдному артриті

Таке лікування називається базисним, в його рамках застосовуються базисні препарати, які пригнічують імунологічні процеси і розмноження клітин сполучної тканини. Це попереджає розростання свіжої сполучної тканини в суглобах, яка руйнує хрящ і приводить надалі до кісткові розростання в області суглобових поверхонь.

Всі базисні препарати діють дуже повільно, їх потрібно застосовувати не менше півроку для того, щоб побачити ефект. Тим не менш, це основне лікування, яке слід призначати хворому якомога раніше.

До базисним препаратів належать метотрексат, сульфасалазин і лефлуномід. Останній препарат (лефлуномід або Аравія) має значно менше побічних ефектів, ніж перші два. Лефлуномід є новим препаратом, механізм його дії полягає в тому, що він блокує фермент, що сприяє активації імунної системи.

Протизапальне лікування

Протизапальне лікування ревматоїдного артриту починає проводитися нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП), які одночасно надають і знеболювальну дію. До таких препаратів належать аспірин, диклофенак, ібупрофен, німесулід і так далі. Ці препарати швидко знімають запалення і біль, але так як при ревматоїдному артриті їх доводиться застосовувати довгостроково, для кожного хворого краще підбирати індивідуальний препарат, який він краще переносить.

Основний недолік цих препаратів в тому, що вони можуть викликати ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту. Більш сучасні НПЗП другого покоління (наприклад, німесулід) надають менш виражене побічна дія, тим не менше, воно є.

Якщо зняти запалення і біль за допомогою НПЗП не вдається, то призначають глюкокортикостероїдні (ГКС) препарати — гормони, які миттєво знімають всі явища запалення. У деяких випадках ГКС вводять безпосередньо в суглоб. Ці препарати також мають свої побічні ефекти: зниження імунітету, підвищення артеріального тиску, негативний вплив на кісткову тканину і так далі. Але в наш час розроблені короткі курси ГКС, які знімають запалення і біль і не встигають надавати значних побічних ефектів.

Сьогодні випускаються і нові препарати для зняття запалення і болю — біологічні препарати. Вони пригнічують активність білка, який носить назву фактора некрозу пухлини і відіграє важливу роль у запальному процесі. До таких препаратів належать етанерсепту (енбрел), инфликсимаб (ремікад) і адалімумаб (хуміра). Всі вони швидко знімають запалення і біль. Інший біологічний препарат анакінри (Кінерет) має інший механізм дії, він з’єднується з особливим білком, що активує клітини уражених тканин.

Інші методи лікування

При тяжкому перебігу ревматоїдного артриту застосовуються такі методи очищення організму від токсинів, як гемосорбція і плазмафорез — кров спеціальним чином очищається і вводиться назад хворому. З цією ж метою можна застосовувати курси ентеросорбентів, наприклад, ентеросгелю, який відрізняється тим, що при прийомі всередину видаляє тільки токсичні речовини, залишаючи корисні.

У стані ремісії застосовуються лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичні та санаторно-курортні методи лікування.

Лікування ревматоїдного артриту повинно бути тривалим, при цьому багато що залежить не тільки від лікаря, але і від самого хворого.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.