Ревматоїдний артрит — коли болять суглоби

Ревматоїдний артрит — це хронічне запальне захворювання, яке найбільш часто вражає маленькі суглоби рук і ступень. Він викликає хворобливе запалення, яке у міру розвитку хвороби може призвести до руйнування кісток і деформації суглобів. Це аутоімунне розлад — тобто, ревматоїдний артрит розвивається, коли імунна система виробляє антитіла до тканин власного організму.

Ревматоїдний артрит в два або три рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків; найбільш часто їм хворіють у віці від 40 до 60 років. В останні кілька десятиліть захворюваність на ревматоїдний артрит істотне зросла й надійного способу його лікування досі не існує.

Ревматоїдний артрит — це найпоширеніша форма запального артриту у світі. Згідно з проведеними оцінками, тільки в Сполучених Штатах налічується 1,3 мільйона людей з даним захворюванням. Дослідники говорять про те, що після десятиліть спаду захворюваності на ревматоїдний артрит даний розлад стало трохи частіше зустрічатися у жінок. Це період з 1995 р. по 2007 р.

Хоча ще рано говорити про те, чи продовжується зростання захворюваності на ревматоїдний артрит, або причина криється в чинниках довкілля, але вже можна сказати напевно, що терапія в лікуванні даного захворювання за останні 10-20 років значно просунулася вперед.

На ранньому етапі ревматоїдний артрит вражає найменші суглоби, які знаходяться в кистях і ступнях. Розвиток хвороби нерідко відзначається появою симптомів в плечах, ліктях, колінах, руках, стегнах, щелепах і шиї. В більшості випадків симптоми з’являються симетрично — в суглобах з обох боків тіла.

Причини

Точні причини ревматоїдного артриту науці невідомі, але проведені дослідження дозволяють виділити основні категорії факторів, що сприяють його виникненню: інфекційні (бактеріальні, вірусні та грибкові інфекції), що викликають аутоімунну реакцію організму, спадкові і гормональні. Зовнішні чинники, наприклад, куріння, також підвищують ризик захворювання на ревматоїдний артрит.

Також існує думка, що ревматоїдний артрит є аутоімунним захворюванням. Щоб зрозуміти характер аутоімунного захворювання, потрібно знати, як працює імунна система. Імунна система людини містить клітини і білки, які протидіють інфекціям. Аутоімунне захворювання виникає, коли імунна система нездатна «розпізнати», який орган або частина тіла уражена вірусом або бактеріями. Ревматоїдний артрит розвивається в результаті того, що імунна система виробляє антитіла до синовіальній оболонці — оболонці мембран, розташованих навколо суглобів. В результаті цього починається запалення, через якого синовіальна оболонка ущільнюється, що, врешті-решт, може призвести до пошкодження хрящової і кісткової тканини. Сухожилля і зв’язки, які підтримують суглоб, слабшають і розтягуються. Поступово суглоб втрачає свою форму і функціональність.

Хоча ревматоїдний артрит вражає й інші тканини, його головною «метою» є суглобовий хрящ, який виділяє суглобову рідину, необхідну для змащення і харчування суглобів. При пошкодженні або руйнуванні суглобового хряща відбувається запалення суглоба, так як суглобова рідина не виділяється. У деяких випадках можливе ураження тканин, що оточують суглоб, що може привести до деформації суглоба.

Лікарям невідомо, чому починається цей процес, хоча не виключено, що тут відіграють роль генетичні фактори. Хоча, очевидно, немає генів, які самі по собі можуть призвести до розвитку ревматоїдного артриту, деякі з них роблять організм більш уразливим перед факторами, які можуть стати тригерами цього захворювання.

Фактори ризику

 • Пол. У жінок ревматоїдний артрит розвивається в кілька разів частіше, ніж у чоловіків.
 • Вік. Ревматоїдний артрит може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше це відбувається між 40 і 60 роками.
 • Сімейний анамнез. Якщо ваші близькі родичі страждають на ревматоїдний артрит, ви потрапляє в групу ризику по цьому захворюванню. Згідно з наявними на сьогоднішній день науковими даними, людина успадковує не сам ревматоїдний артрит, а схильність до нього.
 • Куріння підвищує ризик розвитку ревматоїдного артриту.
 • Ускладнення

  Ревматоїдний артрит може викликати серйозне пошкодження суглобів, яке ускладнить або зробить неможливим виконання щоденним обов’язків. Своєчасне лікування може уповільнити або зупинити руйнування суглобів, і пацієнт надовго збереже звичне якість життя.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.