Ревматичний поліартрит — неприємні наслідки

Ревматизм — це запальне захворювання, яке характеризується ураженням сполучної тканини, головним чином в області серця і суглобів. Ревматизм є захворюванням, яке розвивається після перенесеної інфекції, викликаної певними збудниками (головним чином, бета-гемолітичним стрептококом групи А).

Як розвивається ревматизм і його форми

Ревматизм розвивається тільки тоді, коли в організмі є якісь порушення імунної системи. У цьому випадку у відповідь на впровадження збудника хвороби імунна система виробляє антитіла, які повинні нейтралізувати «ворога». Але зміни імунітету призводять до того, що антитіла «не впізнають своїх» і осідають на сполучних тканинах організму хворого (головним чином, в області суглобів і серця), викликаючи їх пошкодження. Пояснюється це наявністю у деяких штамів бета-гемолітичного стрептокока загальних антигенних субстанцій з серцевою тканиною.

Ревматизм може протікати гостро, підгостро, у вигляді затяжного процесу, безперервно рецидивуючого процесу і безсимптомно. Проявлятися він може головним чином у вигляді уражень серця, суглобів і нервової системи.

Поліартрит є одним з основних появ ревматизму. В основі ревматичного поліартриту лежить гострий і підгострий синовіт — запалення синовіальної оболонки, що вистилає зсередини порожнину суглоба.

Як протікає

Ревматичний поліартрит починається через два-три тижні після перенесеної інфекції. При цьому у хворого різко підвищується температура, з’являються озноб, змінний з проливними потами на тлі раптового зниження температури. Потім з’являються летючі болі в великих суглобах, над окремими суглобами з’являються почервоніння і набряк м’яких тканин. Набряк призводить до деформації суглобів, через біль обмежується їх рухливість. Сильні болі і набряк з’являються відразу або послідовно в двох — трьох середніх або великих суглобах (особливо часто уражуються колінні, ліктьові, плечові суглоби), в результаті чого хворий стає повністю нерухомою. Одночасно у нього з’являються безсоння й нервові розлади.

Змінені суглоби значно набрякають, у великих суглобах з’являється серозне вміст. М’які тканини, розташовані навколо суглоба, набряклі, шкіра над суглобами напружена, гаряча, дотик до суглобу болісно, відзначається симетричність ураження суглобів. Але всі ці запальні явища вкрай нестійкі, вони можуть «перестрибувати» з одного суглоба на інший при швидкій і повній ліквідації всіх хворобливих явищ протягом декількох днів.

У частини хворих може тривалий час зберігатися невелика хворобливість в області суглобів, що підсилюється при зміні погоди, переохолодженні, під впливом гострих респіраторних захворювань. Поліартрит триває близько місяця (іноді менше), а потім зникає безслідно.

До ревматичного поліартриту приєднуються ураження серця, нервової системи, шкіри і так далі. Ревматичний поліартрит супроводжується значними змінами лабораторних показників, показників активності запалення і відповідає звичайно максимальному ступені активності ревматизму.

Хронічний постревматіческій артрит

У деяких випадках (особливо, якщо уражені дрібні суглоби стоп і кистей) виникають досить стійкі деформації суглобів — це захворювання називається хронічним постревматіческім артритом. До його особливостей відносять своєрідний ревматичний вигин кистей в поєднанні зі згинальні контрактурами (стійким зведенням суглоба) п’ястно-фалангових суглобів. Больовий синдром при цьому відсутній або слабо виражений.

Лікування

Ревматичний поліартрит повинен лікуватися комплексно, як і будь-яке захворювання ревматичної природи. Хворому призначається строгий постільний режим, зручне положення хворих кінцівок, гігієнічні процедури (відзначається виражена пітливість хворого), легкозасвоюваний їжа з обмеженням солі. Лікування ревматичного поліартриту зазвичай починають в стаціонарі, після поліпшення хворий може доліковуватися амбулаторно. Курс лікування займає чотири-шість тижнів.

Обов’язково проліковує всі можливі осередки інфекції, для цієї мети застосовують зазвичай антибіотики пеніцилінового ряду. Біль і запалення знімають за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів, якщо болі дуже сильні, то за допомогою глюкокортікодних гормонів.

Коли закінчується загострення, хворі на ревматизм спостерігаються ревматологом, навесні і восени отримують протирецидивне лікування.

Профілактика ревматичного поліартриту полягає у своєчасному лікуванні всіх вогнищ інфекції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.