Ревматична поліміалгія: коли ви прокидаєтеся з болем

Ревматична поліміалгія — це запальне захворювання, що викликає біль і ригідність м’язів, головним чином у шиї, плечей, плечах, і стегнах. Симптоми ревматичної поліміалгія зазвичай з’являються швидко — протягом декількох днів після початку захворювання. Ревматична поліміалгія рідко зустрічається у людей молодше п’ятдесяти років.

Симптоми

Ознаки та симптоми ревматичної поліміалгія:

 • Болі в плечах (часто вони є першим симптомом);
 • Болі в шиї, попереку, сідницях, стегнах;
 • Хворобливість в передпліччях;
 • Ригідність м’язів в уражених областях, особливо після сну або тривалих поїздок;
 • Обмежений діапазон рухів уражених суглобів;
 • Болі або ригідність суглобів зап’ястя або колін (менш поширений симптом).
 • Перша поява болю і / або ригідності може супроводжуватися одним або декількома з наступних неспецифічних симптомів:

 • Невелике підвищення температури тіла;
 • Втома;
 • Загальне відчуття нездужання;
 • Відсутність апетиту;
 • Безпричинне зниження ваги;
 • Пригніченість.
 • Звертайтеся за медичною допомогою, якщо біль з’явився недавно, якщо вона заважає спати і / або обмежує активність.

  Причини

  Причини ревматичної поліміалгія поки зрозумілі недостатньо добре. Біль і ригідність є результатом діяльності запальних клітин і білків, які є частиною імунної системи.

  Запалення зазвичай є відповіддю на травми або хвороби, але при деяких порушеннях, відомих під загальною назвою ревматичних захворювань, запалення виникає при відсутності очевидної необхідності такої реакції.

  Вчені вважають, що на розвиток ревматичної поліміалгія впливає поєднання генетичних і зовнішніх чинників.

  Генетичні фактори. Ген або гени, які поки не виділені, можуть робити людину більш схильним до розвитку ревматичної поліміалгія. Поширеність захворювання серед жителів Північної Європи, зв’язок ризику розвитку ревматичної поліміалгія з її наявністю в родинному анамнезі і результати деяких генетичних досліджень говорять на користь існування таких генів.

  Зовнішні фактори, або фактори навколишнього середовища. Деякі особливості ревматичної поліміалгія дозволяють припустити, що фактором, що сприяє її розвитку, можуть бути інфекційні захворювання. Наприклад, симптоми можуть з’явитися після впливу збудника інфекції. Крім того, зазначено, що ревматична поліміалгія серед населення в цілому розвивається циклами, співпадаючими з сезонами підвищеного ризику зараження вірусними захворюваннями. Хоча результати досліджень поки не остаточні, можна з великою ймовірністю припустити, що деякі поширені вірусні захворювання є можливими тригерами ревматичної поліміалгія.

  Клітини і білки, що викликають запалення при ревматичному полміалгіі, також активізуються при захворюванні, відомому як гігантоклітинний артеріїт. Це захворювання характеризується запаленням артерій і може викликати головні болі, болі в щелепах, порушення зору, і інші симптоми. У деяких випадках гігантоклітинний артеріїт призводить до постійної втрати зору.

  Деякі вчені припускають, що ревматична поліміалгія і гігантоклітинний артеріїт в дійсності можуть бути варіантами одного і того ж захворювання. Ця гіпотеза поки не підтверджена, проте відомо, що приблизно у 20% хворих ревматичної поліміалгія виявляється гігантоклітинний артеріїт; у 60% хворих гігантоклітинним артеріїту діагностують ревматична поліміалгія.

  Фактори ризику

  Серед факторів, що підвищують ризик розвитку ревматичної поліміалгія:

 • Вік. Ревматична поліміалгія вражає майже виключно літніх людей, як правило, від сімдесяти років і старше.
 • Пол. Вірогідність розвитку цього захворювання у жінок приблизно в два рази більше, ніж у чоловіків.
 • Етнічна приналежність. Найбільш схильні до цього захворювання жителі Північної Європи, особливо — Скандинавії.
 • Лікування

  ревматична поліміалгія зазвичай лікують нізкодозних оральними кортикостероїдами, такими, як преднізон. На початку лікування денна доза становить 10-20 мг препарату. Біль і ригідність м’язів зазвичай стає менш вираженими вже в перші два-три дні лікування. Відсутність полегшення незабаром після початку лікування може говорити про невірне діагнозі.

  Якщо ж лікування проходить успішно, через два-чнтире тижня лікар почне поступово знижувати дозу до мінімальної, при якій пацієнт буде відчувати себе нормально. Більшість пацієнтів з ревматична поліміалгія продовжують приймати невеликі дози кортикостероїдів протягом двох або трьох років.

  Тривалий прийом кортикостероїдів може викликати серйозні ускладнення, такі як остеопороз, гіпертензія, підвищений рівень холестерину, діабет, катаракта і депресія. З цієї причини пацієнтові необхідно проходити регулярні обстеження на протяг всього курсу лікування.

  Для запобігання розвитку остеопорозу лікар може рекомендувати прийом харчових добавок з кальцієм і вітаміном D. Пацієнтам також може бути корисна фізіотерапія.

  Нарешті, щоб поліпшити свій стан, пацієнти повинні вносити певні зміни в свій спосіб життя, наприклад, харчуватися здоровою їжею, регулярно займатися спортом, підтримувати здоровий вагу. Іноді рекомендується носити взуття на низькому каблуці і використовувати деякі пристрої, що полегшують повсякденні справи.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.