Ретрофлексия матки — чим вона загрожує?

загрузка...

Приблизно у 20% жінок зустрічається ретрофлексия матки, або , по-простому, загин матки до заду. Такий стан не завжди свідчить про патологію, і, відповідно, не потребує лікування. Але деякі випадки ретрофлексии призводять до різних необоротних процесів, аж до розвитку безпліддя і невиношування вагітності. Звичайно, на здатність до зачаття впливає не саме положення матки, а причини, що викликали її перегин.

Нормальне положення матки в малому тазу

Матка в нормі розташовується в малому тазу таким чином, що її дно звернено догори і наперед, тоді як шийка матки «дивиться» донизу й кпереди. У такому положенні між маткою і її шийкою утвориться тупий кут, звернений кпереди. Дане положення називається anteflexio uteri або антефлексія. Внаслідок різних причин кут матки стає звернений до заду, тобто, маточне дно направлено догори і вкінці, а шийка матки донизу і ззаду, що і приводить до формування ретрофлексии матки. Крім того, в нормальному положенні (антефлексіі) матку утримує підтримуючий, що закріплює і підвішуючий апарат, представлений зв’язками і м’язами тазового дна і черевного преса. Тому всі чинники, що викликають загин матки, в першу чергу впливають на м’язи і зв’язки, які не дають матці відхилятися в будь-який бік.

Ретрофлексия матки

Виділяють рухливу і фіксовану ретрофлексіі матки. Фіксована ретрофлексия проявляється повною або майже повною нерухомістю матки, а спроби її зсуву під час гінекологічного огляду викликають біль. Рухома ретрофлексия звичайно клінічно (скаргами та іншим) не проявляється і виникає в результаті зниження тонусу зв’язкового апарату.

Причини, які призводять до розвитку ретрофлексии матки

Нерідко ретрофлексия матки є конституціональної особливістю худорлявих (астенічних) жінок. Але загин матки до заду викликають і різні патологічні стани:

 • запальні процеси жіночої статевої сфери, які викликають утворення спайок у малому тазі (аднексити, ендометрити, пельвіоперітоніта);
 • ендометріоз статевих органів (також сприяє спайкообразованія);
 • статевий інфантилізм;
 • різке схуднення;
 • вік;
 • часті аборти;
 • важка фізична робота (особливо носіння тягарів);
 • родові травми;
 • тривала лактація, яка призводить до гіпоплазії матки і її перегину кзади;
 • пухлини органів малого тазу.
 • Клінічна картина ретрофлексии матки

  Найчастіше загин матки до заду ніяк себе не проявляє. Пацієнтки можуть скаржитися на рясні і хворобливі менструації (внаслідок порушення евакуації менструальної крові), болі внизу живота і попереку, особливо перед місячними і під час їх, білі. Крім того, можливі порушення сечовипускання і функції кишечника (запори), болі під час статевого акту. Тривалий тиск петель кишечника на матку і ослаблення підтримуючого апарату призводить до опущення і випадання статевих органів. Під час гінекологічного огляду лікар визначає ретрофлексіі матки, її рухливість і встановлює причину, що викликала її загин. Безпліддя, що виникає при ретрофлексии матки, пов’язане не з її положенням, а захворюванням, яке призвело до загину (ендометріоз, запальні процеси в трубах і матці). При ретрофлексии матки виникають труднощі виношування вагітності.

  Лікування ретрофлексии матки

  Загин матки дозаду, не супроводжується симптоматикою, лікування не вимагає. В першу чергу необхідно обмежити підйом вантажів. В основному лікування спрямоване на усунення причини (захворювання) ретрофлексии матки. Якщо матка змістилася в результаті спайкового процесу в малому тазі, призначаються фізіопроцедури, вітаміни і препарати, що розсмоктують спайки. Ефективні заняття фізкультурою, спеціальна гімнастика і гінекологічний масаж. Гінекологічний масаж корисно поєднувати з аплікаціями лікувальних грязей на область промежини. Терапія ретрофлексии, що розвилася в результаті ендометріозу, спрямована на нормалізацію гормонального фону хворий. У разі наявності пухлин малого тазу проводиться оперативне втручання, метою якого є видалення пухлини та хірургічна корекція положення матки.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.