Ремантадин при вагітності: робить вплив на плід

Ремантадин (римантадин) при вагітності не призначають , так як він може проникати через плаценту до плоду і має ряд побічних ефектів, які можуть негативно подіяти як на вагітну жінку, так і на плід, що розвивається. Для профілактики грипу в цьому випадку варто застосовувати інші засоби, наприклад, інтерферон.

Механізм дії ремантадина

Ремантадин — це противірусний препарат, який пригнічує розмноження вірусів на ранній стадії захворювання, тобто в момент їх впровадження в клітини організму людини. Він діє протягом 6 — 8 годин, потім інтенсивно розкладається в печінці на продукти обміну (метаболіти). Менше чверті прийнятої дози виділяється із сечею в незміненому вигляді через нирки. Ось тут-то і криється головна небезпека, так як нирки жінки і так несуть подвійне навантаження і ремантадин може затримуватися в крові. Встановлено, що дози вище норми можуть надавати токсичну дію на організм. Організм же вагітної жінки особливо чутливий до всякого роду токсичним навантаженням. Навіть ліки, які можна застосовувати більшості пацієнтів, при вагітності часто протипоказані.

Крім того, вірус грипу розташовується усередині клітин організму людини і на нього неможливо впливати, абсолютно не пошкодивши при цьому клітини. Немає ніякої впевненості в тому, що під дією ремантадина не будуть пошкоджені клітини життєво важливих органів, наприклад, нирок. І якщо для здорової людини це відбудеться зовсім непомітно, то при вагітності найменші зміни стану тих чи інших органів обов’язково позначаться на стані плода.

Чим небезпечний ремантадин для вагітних

Клінічні дослідження цього препарату на вагітних жінках і годуючих матерів не проводились, але в експериментах на тваринах встановлено, що ремантадин проникає через плацентарний бар’єр і виділяється з грудним молоком. Концентрація ремантадина в грудному молоці через три години після одноразового прийому перевищує концентрацію в плазмі крові. За наявності високого навантаження на нирки у вагітної жінки і підвищенні концентрації ремантадина в плазмі її крові це стає по-справжньому небезпечним для плоду.

Побічні ефекти

Побічні ефекти ремантадина також можуть негативно позначатися на вагітності. Наприклад, такі побічні ефекти з боку органів травлення, як болі в животі, здуття живота, порушення функції печінки, сухість у роті, порушення апетиту, нудота, блювання можуть підсилювати прояви раннього токсикозу вагітності, а також порушення роботи органів травлення, які виникають протягом усього періоду вагітності, наприклад, метеоризм і запори.

Побічні ефекти з боку центральної нервової системи (головний біль, безсоння, нервозність, запаморочення, порушення концентрації уваги, сонливість, тривожність, підвищена збудливість, втома, судомна готовність) також погіршують деякі неприємні відчуття під час вагітності. Особливо небажано посилення таких ефектів у другій половині вагітності, коли у жінки створюється загроза токсикозу другої половини (гестозу). Ремантадин в цьому випадку здатний стимулювати підйом артеріального тиску, який характерний для гестозів. А при тяжкому перебігу гестозу він може провокувати посилення порушення мозкового кровообігу і судоми у вагітних жінок.

Протипоказання

Прийом ремантадина офіційно протипоказаний також при підвищеній чутливості до компонентів препарату, тяжких захворюваннях печінки з порушенням їх функції (це створює підвищену концентрацію препарату в крові вагітної жінки, що неприпустимо), при будь-яких захворюваннях нирок (те ж саме, створюється висока концентрація ремантадина в плазмі крові), при підвищеній функції щитовидної залози (це підсилює підвищену збудливість і нервозність і так властиву як таким хворим, так і вагітним), та дітям до одного року (токсична дія це препарату може бути для них шкідливим через недосконалість роботи печінки і нирок).

З обережністю і тільки за призначенням лікаря ремантадин рекомендується приймати при судомної готовності (у тому числі при епілепсії), порушеннях мозкового кровообігу і цукровому діабеті — все це проблеми особливо загострюються під час вагітності.

Тому застосовувати ремантадин при вагітності протипоказане. У період епідемії грипу та при захворюванні на грип вагітній жінці набагато безпечніше користуватися людськими інтерферонами, які не мають протипоказань, так як є натуральними препаратами. А ще краще вагітній жінці під час епідемії грипу не відвідувати громадських місць (магазинів, кінотеатрів), не їздити в громадському транспорті та в міру можливості ізолюватися від хворих на грип членів сім’ї.

Ремантадин — це хороший противірусний препарат, але вагітним жінкам він протипоказаний.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.