Ремантадин для дітей: не застосовувати до року

Ремантадин (міжнародна непатентована назва — ремантадин) — це ефективний противірусний препарат, який випускається в таблетках (ремантадин, Альгірем; Полірем, ремантадин-М.С., ремантадин-СТІ, ремантадин-УВИ, ремантадин-ФПО, римантадину гідрохлорид, флумадін) і в сиропі (орвірем).

Механізм дії

Дія ремантадина засноване на тому, що він гальмує розмноження вірусів після їх попадання в клітину, тому він активний в перші години і дні захворювання. Під дією ремантадина зменшується кислотність всередині клітин, в які потрапили віруси, що перешкоджає проникненню їх генетичного матеріалу в цитоплазму клітини і розмноження вірусів. Ремантадин також пригнічує вихід вірусів з клітин, тобто не дозволяє їм поширюватися на сусідні клітини.

Чутливі до ремантадину віруси грипу типу А (і особливо А2), а також віруси кліщового енцефаліту. Крім того, ремантадин здатний зменшувати прояви токсикозу при захворюванні, викликаному не тільки вірусом грипу типу А, але і вірусом грипу В. Нарешті, ремантадин володіє імуностимулюючі властивості, оскільки він стимулює вироблення альфа-і гамма-інтерферонів та збільшує функціональну активність лімфоцитів, що беруть участь в процесі клітинного імунітету.

Прийом ремантадина

Після прийому внутрішньо ремантадин швидко всмоктується в кишечнику, звідки надходить спочатку в кров, а потім розподіляється по тканинах. Так, в порожнині носа його міститься більше, ніж в крові. Через 24-36 годин він розкладається в печінці і виводиться нирками переважно в незміненому вигляді, частково — у вигляді продуктів обміну. Небезпека в даному випадку полягає в тому, що при порушенні функції нирок він може накопичуватися в організмі в токсичних концентраціях. Тому його не дозволено застосовувати дітям до року, у яких функція нирок ще недосконала.

Лікування ремантадин

Призначають ремантадин дітям як для лікування, так і для профілактики грипу під час епідемії. Призначення ремантадина до початку захворювання зменшує ризик зараження грипом і знижує тяжкість його перебігу. При призначенні ремантадина вже після початку захворювання (якщо пройшло не більше 18 годин) менш ефективно, тим не менш, на тлі його прийому відзначається більш легкий перебіг захворювання. Для дітей, особливо, що відвідують дитячі колективи, приймати ремантадин бажано саме з профілактичною метою, в такому випадку зменшується захворюваність в дитячому колективі, а перебіг захворювання у тих дітей, які все ж захворіли, стає менш важким.

Як приймати ремантадин дітям?

Ремантадин в таблетках дітям дозволено приймати з 7 років, в сиропі — з одного року. До року ремантадин не призначають. Схеми призначення ремантадина дітям:

 • прийом таблеток у віці від 7 до 10 років — по 1 таблетці 2 рази на день протягом 5 днів;
 • прийом таблеток у віці від 11 до 14 років — по 1 таблетці 3 рази на день протягом 5 днів;
 • прийом сиропу ремантадина (орвірема) від 1 року до 3 років: у перший день по 2 чайні ложки (10 мл або 20 мг) 3 рази на день, другий і третій день — по 2 чайних ложки 2 рази на день, четвертий день — по 2 чайних ложки 1 раз на день;
 • прийом сиропу ремантадина (орвірема) для дітей від 3 до 7 років: у перший день 3 чайних ложки (15 мл або 30 мг) 3 рази на день, другий і третій день — по 3 чайних ложки 2 рази на день, четвертий день — по 3 чайних ложки 1 раз на день.
 • Для профілактики грипу ремантадин призначають по одній таблетці 1 раз на день протягом двох тижнів дітям після 7 років.

  Протипоказання

  Ремантадин не можна застосовувати при його індивідуальній непереносимості дитиною, а також при порушеннях функції печінки і нирок і при підвищеній функції щитовидної залози. Це пов’язано з тим, що препарат розкладається в печінці та виводиться через нирки, якщо ж функція якогось із цих органів порушена, то відбувається накопичення ремантадина в організмі, що дуже небезпечно для дитини. При підвищеній функції щитовидної залози (гіпертиреозі) ремантадин не призначають, так як він має побічний ефект у вигляді дратівливості, безсоння, тремтіння кінцівок — всі ці ознаки характерні і для гіпертиреозу, тому перебіг захворювання може ускладнюватися.

  З обережністю призначають ремантадин і при судомної готовності дитини, особливо, при епілепсії, так як ремандадін може посилювати ці явища. У деяких дітей при його застосуванні можуть з’явитися порушення з боку органів травлення — поганий апетит, нудота, блювання, біль у животі. Якщо ці явища виражені незначно, то прийом ремантадина можна не переривати, але при виражених ознаках порушення роботи шлунково-кишкового тракту його слід скасувати.

  Можуть також з’явитися слабкість, головні болі, запаморочення і порушення концентрації уваги. Якщо дитина важко переносить ремантадин, то його краще не застосовувати.

  Алергічні реакції можуть виражатися у вигляді кропив’янки і свербежу. При появі алергії ремантадин слід негайно відмінити.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.