Регуляція менструального циклу за допомогою фізіотерапевтичних методик

загрузка...

Менструальний цикл цілком можна регулювати за допомогою фізіотерапевтичних методик. Застосовувати їх самостійно або у поєднанні з іншими видами лікування може вирішити тільки лікар після попереднього обстеження жінки і встановлення остаточного діагнозу.

Регуляція менструального циклу фізіотерапевтичними методами на рівні кори головного мозку, гіпоталамуса і гіпофіза

Кора головного мозку і один з відділів головного мозку (гіпоталамус) є основними регуляторами менструального циклу, які регулюють роботу гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції нашого організму). Гіпофіз у свою чергу регулює роботу яєчників за допомогою виділених їм гормонів. Якщо при обстеженні виявлено, що саме ці структури є «винуватцями» порушення менструального циклу, то можна призначити фізіотерапевтичні процедури.

При будь-яких порушеннях менструального циклу, пов’язаних з центральною нервовою системою: шийно-лицьову гальванізацію по Келлату з хлоридом цинку, бромідом натрію або сірчанокислої магнезією; трансорбітальний (очноямкову-потиличний) електрофорез з бромідом натрію — заспокійливий вплив на кору головного мозку; інфітотерапію — вплив на центральну нервову систему низькочастотними електричними полями малої напруженості, внаслідок чого поліпшується кровообіг головного мозку і насичення крові киснем, підвищується якість обмінних процесів в головному мозку; ефект від інфітотерапіі заспокійливий і поліпшення живлення тканини головного мозку.

При різного роду кровотечах, пов’язаних з порушеннями менструального циклу: непряму електростимуляцію гіпоталамо-гіпофізарної області по Давидову; якщо після 5-6 процедур кровотеча не зупинилася, то переходять на інші процедури: гальванічний комір по Щербаку з бромідом натрію, чергуючи з діатермією ; електрофорез з новокаїном на область шиї — при кровотечах, пов’язаних з надлишком жіночих статевих гормонів естрогенів; електрофорез з вітаміном B1 при кровотечах, пов’язаних з нестачею жіночих статевих гормонів естрогенів.

При клімактеричному синдромі: з підвищенням артеріального тиску — дарсонвалізацію коміркової області, електрофорез з новокаїном на комірцеву область; при важкому клімактеричному синдромі — електрофорез з магнієм на комірцеву область або поєднаний внутріносовой електрофорез магнію і літію.

Регуляція менструального циклу фізіотерапевтичними методами на рівні жіночих статевих органів

У жіночих статевих органах причиною порушення менструального циклу можуть бути запальні захворювання, аномалії розвитку, наслідки травм (при пологах, аборти). Все це можна відновити, в тому числі із застосуванням фізіотерапевтичних методик.

При запальних захворюваннях жіночих статевих органів призначаються: електрофорез з накладенням електродів на порожнину носа з новокаїном для поліпшення кровопостачання статевих органів, з хлористого кальцію — при кровотечі на тлі запальних процесів; електрофорез з іншими лікарськими речовинами на область запалення; лазеротерапія гелій-неоновим лазером на область шийка матки, вагінальні склепіння, області та точки на шкірі, пов’язані з яєчниками; УВЧ-терапія, індуктотерміягрязі, парафін, озокерит на область запалення.

При болісних менструаціях у другу фазу менструального циклу: електрофорез на низ живота, область сонячного сплетіння з новокаїном, сульфатом магнію; гальванічний комір по Щербаку з хлористим кальцієм, бромом, нікотиновою кислотою, ультразвук в імпульсному режимі, імпульсні струми низької частоти з 5 -7-го дня циклу до закінчення менструації, короткохвильова діатермія, центральна електроанальгезія, бруду.

При передменструальному синдромі у другу фазу менструал’ного циклу або напередодні менструації: електрофорез з новокаїном, сульфатом магнію на низ живота або подложечную область.

При маткових кровотечах різного походження: електростимуляція матки диадинамические струмами при маткових кровотечах після багаточисельних абортів, кровотечах на тлі різних гормональних розладів; електростимуляція шийки матки по Давидову імпульсними струмами при маткових кровотечах на тлі ановуляторних циклу (без виходу яйцеклітини з яєчника); при повторних кровотечах застосовують для профілактики з 14-го дня після вискоблювання, а потім — з 14-го дня після чергової менструації протягом трьох днів; при маткових кровотечах, пов’язаних з недостатньою секрецією естрогенів призначаються сеанси брюшнокрестцового електрофорезу з міддю, ультразвуку; при підвищеній секреції естрогенів — загальне ультрафіолетове опромінення, брюшнокрестцовий електрофорез з йодистим калієм.

При нестачі жіночих статевих гормонів естрогенів: індуктотермія на область сонячного сплетіння; електрофорез із сульфатом міді на область яєчників. При підвищеній секреції естрогенів виробляють вплив на молочну залозу за допомогою індуктотермії або дарсонвалізації правої молочної залози, електрофорезу з хлористим кальцієм на область обох молочних залоз. При нестачі жіночого статевого гормону прогестерону призначають електрофорез з сульфатом цинку в другу фазу менструального циклу.

Водолікування: при підвищеній функції яєчників рекомендуються родонові ванни, при зниженій — сірководневі; при зниженій функції яєчників в поєднанні з недорозвиненням статевих органів — азотно-термальні ванни; при зниженій функції яєчників в поєднанні з запальними гінекологічними захворюваннями — нафталан, бішофіт.

Всі фізіотерапевтичне лікування проводиться тільки після обстеження і за призначенням гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.