Регуляція менструального циклу: все за графіком

загрузка...

Менструальний цикл в жіночому організмі відіграє величезну роль . І як всі процеси, що відбуваються в організмі, менструальний цикл має свою регуляцію. Система регуляції дуже складна і побудована у вигляді сходів, за ієрархічним типом. Всі нижележащие структури підкоряються вищерозміщеним, але в свою чергу, сигнали, що надходять з нижчих структур регулюють роботу вищерозміщених.

Менструальний цикл

Менструальний цикл — це циклічні зміни в жіночому організмі, спрямовані на підготовку та здійснення зачаття. Дослівно, у перекладі з латини, менструальний цикл називається місячним циклом. Середня тривалість його 28 днів, але може коливатися від 21 до 35 днів. Відлік менструального циклу починається від першого дня менструації до першого дня наступної. Тривалість менструального циклу індивідуальна для кожної жінки і залежить від її фізіологічних особливостей.

Рівні регуляції менструального циклу

У регуляції менструального циклу виділяють п’ять рівнів:

 • Перший рівень
 • Цей рівень включає в себе екстрагіпоталаміческіе церебральні структури — кору головного мозку. Ці структури сприймають імпульси, що надходять із зовнішнього середовища з подальшою їх передачею в гіпоталамус. Потік інформації, що надходить ззовні і обумовлює емоції, поведінку і психічну діяльність впливає на стан репродуктивної системи. Прикладом може служити порушення овуляції при стресах, важких або шкідливих умовах праці, зміні клімату.

 • Другий рівень
 • У другій рівень регуляції менструального циклу входить гіпоталамус, який в свою чергу регулює функціонування гіпофіза. Гіпоталамус представлений у вигляді скупчень нервових клітин, що синтезують спеціальні гормони (рилізинг-гормони). Рилізинг гормон люліберін і його аналоги впливають на гіпофіз, і змушують його виробляти стероїди — фолікулостимулюючий (ФСГ) та лютеїнізуючий (ЛГ) гормони.

 • Третій рівень
 • Третій рівень регуляції — це безпосередньо сам гіпофіз. Він синтезує фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони та пролактин, що регулюють функціонування яєчників і молочних залоз. Залозою-мішенню для фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів є яєчник. Вони стимулюють ріст і дозрівання фолікула. Лютеїнізуючий гормон сприяє утворенню андрогенів і синтезу прогестерону в клітинах овуліровшего фолікула (тобто, після його дозрівання і виходу яйцеклітини). Пролактин відповідає за ріст молочних залоз і лактацію. Крім того, пролактин володіє гіпотензивними властивостями.

 • Четвертий рівень
 • Четвертий рівень регуляції — це яєчники. У яєчниках відбуваються складні процеси утворення стероїдів і розвитку фолікулів. Під час овуляції зрілий фолікул лопається і з нього виходить яйцеклітина. Залишки фолікула в подальшому перетворюються в жовте тіло, яке продукуватиме прогестерон. Виділяють два типи жовтих тіл: перше — менструальна, яке піддається зворотному розвитку на 12-14 день менструального циклу (з нього формується біле тіло, яке розсмоктується) і друге — жовте тіло вагітності в разі запліднення яйцеклітини (функціонує всю вагітність і досягає величезних розмірів) .

 • П’ятий рівень
 • До п’ятого рівня регуляції менструального циклу відносяться органи-мішені. Вони є кінцевим пунктом дії статевих гормонів, що синтезуються яєчниками. Це органи статевої сфери (матка, труби, піхва) та інші (молочні залози, шкірні покриви, жирова тканина, кістки). Всі ці органи містять рецептори до статевих гормонів.

  Фази менструального циклу

  Виділяють чотири фази менструального циклу:

 • Фолікулярна фаза
 • Фолікулярна фаза починається з першого дня менструального циклу. У цей час відбувається дозрівання головного (домінантного) фолікула, з якого згодом виходить зріла яйцеклітина. У матці в цей період починає рости і товщати ендометрій (функціональний шар), який готується прийняти запліднену яйцеклітину.

 • овуляторного фаза
 • До сьомого дня визначається домінантний фолікул, який продовжує зростати і секретує естрадіол, а інші фолікули в цей період атрезуються (зазнають зворотного розвитку). Триває ця фаза три дні, при цьому відбувається викид лютеїнізуючого гормону, під дією якого домінантний фолікул лопається і виходить зріла яйцеклітина. Тобто, овуляція наступає в найближчі 24 години.

 • Секреторна фаза
 • Секреторна фаза — це проміжок між овуляцією і початком менструації. У цей період утворюється жовте тіло, яке починає продукувати прогестерон (гормон вагітності), естрадіол і андрогени. Протягом секреторної фази залози ендометрія дозрівають, проліферують і починають секретувати. Якщо запліднення яйцеклітини сталося, то вона імплантується на вже підготовлений ендометрій. Якщо ж запліднення не сталося, жовте тіло редукується (назад розвивається), рівень прогестерону падає і починається менструація.

 • Фаза десквамації
 • Фаза десквамації — це відторгнення функціонального шару ендометрія — менструація.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.