Реактивний поліартрит — загрожує молодим чоловікам

Термін «реактивний артрит» вперше був запропонований в кінці 60-х років минулого століття для позначення артритів, які виникали після перенесеного іерсеніоза, але в суглобах при цьому не було виявлено збудників інфекції. Пізніше цей термін стали пов’язувати з певними інфекціями шлунково-кишкового тракту, сечостатевих органів і носоглотки.

Що таке реактивний поліартрит і причини його виникнення

Реактивним поліартритом (артрит) називається запальний процес в декількох або в одному суглобі, який розвинувся після інфекцій, викликаних різними збудниками інфекції, в тому числі бактеріями, хламідіями, вірусами та грибами. Але найчастіше реактивний поліартрит розвивається все ж після бактеріальних інфекцій шлунково-кишкового тракту, сечостатевих органів, ЛОР-органів і дихальних шляхів.

До таких інфекцій відносять кишкові інфекції, спричинені іерсініямі, сальмонелами, клебсиелл, шигеллами, клостридії, сечостатеві інфекції (уретрити, цистити, цервіцити, простатити, епідидиміту, сальпінгіти, ендометрити), викликані хламідіями, уреоплазмами, збудниками ВІЛ-інфекції, інфекції дихальних шляхів і ЛОР-органів (ангіни, фарингіти, гайморити, фронтити, бронхіти та пневмонії), викликані гемолітичним стрептококом, хламідіями.

Запальний процес при цьому розвивається через порушення імунітету. Повністю причини розвитку реактивних поліартритів не з’ясовані, але припускають, що багато залежить від особливостей збудника інфекції, імунної системи хворого (в тому числі її спадкових особливостей) і тривалості перебування інфекційного збудника в організмі хворого.

Реактивний поліартрит частіше виникає у молодому віці у чоловіків. Сприятливими факторами при цьому є переохолодження, тривала дія на кінцівки вологого холоду, присутність в організмі постійних вогнищ інфекції, підвищена навантаження на кінцівки, травми кінцівок (у тому числі суглобів).

Ознаки

Розвивається захворювання зазвичай через чотири-шість тижнів після перенесеної інфекції. Початок захворювання найчастіше буває гострим (рідше — підгострим), з’являється висока температура, озноб, загальне нездужання. На цьому тлі виникають запальні процеси відразу в декількох суглобах, більше в області нижніх кінцівок, але іноді і у верхніх. Найчастіше уражаються колінні і гомілковостопні суглоби, але можливе ураження крижово-клубових суглобів, розвитку запального процесу зв’язок і сухожиль в області ураженого суглоба (наприклад, ураження ахіллового сухожилля).

Іноді при реактивних поліартритах розвиваються такі симптоми, як поразка слизових оболонок у вигляді кон’юнктивітів, уретритів, ерозій та виразок у порожнині рота. Можуть виникати зміни і на шкірі, наприклад, на підошвах стоп і долонь іноді з’являються безболісні ділянки ущільнення. Виникають порушення з боку нігтів, спричинені порушенням харчування — нігті стають ламкими.

При активному запальному процесі іноді уражається серце, в основному серцевий м’яз (міокард), тоді як внутрішня оболонка (ендокард) зазвичай в процес не втягується і пороки серця не розвиваються. У гострому періоді лабораторно підтверджено наявність гострого запального процесу.

Захворювання зазвичай триває від одного тижня до кількох місяців, при цьому воно може безслідно зникнути самостійно без будь-яких наслідків. Але в деяких випадках відзначається тривале його перебіг і перехід у хронічну форму з періодичними рецидивами.

Лікування

Лікування захворювань багато в чому залежить від причини, що викликала його. Так, якщо причиною захворювання став хронічний осередок бактеріальної інфекції, призначаються антибіотики (з урахуванням чутливості до них збудників інфекції). На протязі артриту антибіотики не роблять впливу, але пригнічується інфекція, їх викликала.

Основними лікарськими препаратами при лікуванні реактивного поліартриту є нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ). При цьому конкретний препарат і його дозування підбирається індивідуально для кожного хворого. Курс лікування триває до 1-1,5 місяців, а іноді й більше — залежно від стану хворого і результатів лабораторного дослідження.

Якщо НПВС не можуть зняти болі, призначаються глюкокортикоїдні гормони.

Після курсу лікування призначається відновлюючу лікування. Для відновлення нормальної функції шлунково-кишкового тракту призначаються пробіотики і пребіотики — лікарські препарати, що містять бактерії — природні мешканці кишечника і спеціальний «корм» для них.

Для відновлення функції суглобів призначають фізіотерапевтичні процедури і лікувальну гімнастику.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.