Реактивний артрит: негнойное запалення суглобів

Іноді на тлі якоїсь інфекції раптом починає хворіти суглоб. Це відповідна реакція організму на впровадження інфекції, такий стан називається реактивним артритом. Захворювання було вперше виявлено в 1916 році Рейтером у військовослужбовців під час епідемічних спалахів кишкових інфекцій в роки Першої світової війни.

Що таке реактивний артрит і чому він виникає

Реактивний артрит — це відповідна реакція організму на впровадження інфекції, яка виражається в асептичному (без інфекції та гною) запаленні суглобів. Відбувається це в результаті аутоімунної реакції організму — алергії на власні тканини, так як до складу тканин суглобів входять речовини, схожі за складом на ті, які входять до складу клітин збудників інфекції. Тому вироблені імунною системою антитіла знищують не тільки збудників інфекції, але і схожі на них тканини суглобів. Вважають, що вирішальне значення у розвитку реактивного артриту мають генетичні особливості організму.

Розвивається реактивний артрит на тлі інфекцій носоглотки, нирок і сечовивідних шляхів, інфекцій, що передаються статевим шляхом (особливо часто хламідіозу), органів травлення (сальмонельозу, іерсінеоз, дизентерії) приблизно через місяць після початку захворювання. Захворювання частіше розвивається в активному віці, до 40 років.

Як проявляється реактивний артрит

Класичними проявленіемі реактивного артриту є три ознаки: запалення суглобів, кон’юнктиви очей і сечівника. Крім цього, можливі зміни шкіри, слизових оболонок, деяких внутрішніх органів (печінки, нирок, серцевого м’яза), центральної нервової системи. При цьому найчастіше спочатку з’являється запалення сечівника (уретрит) і кон’юнктивіт і тільки потім — артрит.

Запалення сечовипускального каналу буває різної вираженості — від гострого, з гнійними виділеннями з уретри, до стертого, схильного до затяжного або навіть хронічного перебігу. Часто уретрит у чоловіків ускладнюється простатитом — запаленням передміхурової залози.

Поразка очей характеризується двостороннім помірно вираженим і швидко проходить кон’юнктивітом.

Запалення суглобів розвивається, як правило, гостро, через 2-4 тижні після появи перших ознак основного захворювання (кишкової інфекції, статевої інфекції, гострого респіраторного захворювання) і супроводжується підйомом температури до високих значень.

Запалення виникає частіше в суглобах нижніх кінцівок (колінних, гомілковостопних, дрібних суглобів стоп). Суглоби вражаються на обох кінцівках, але асиметрично — на різних кінцівках різні суглоби. Відзначаються болі і припухлість суглобів. Суглоби рук залучаються до процесу порівняно рідко. Деякі хворі скаржаться на болі в попереково-крижовому відділі хребта. Запальний процес з часом викликає скутість рухів. Ще одним проявом артриту є швидко розвивається атрофія (зменшення в обсязі) м’язів, прилеглих до уражених суглобам, запалення пахових лімфатичних залоз. Артрит зазвичай починається із запалення одного суглоба, потім поступово запалення поширюється на інші суглоби.

Реактивний артрит часто супроводжує ураження шкіри і слизових оболонок. Так, на долонях і підошвах з’являються невеликі червоні плями, в центрі яких утворюється зона грубої шкіри (гіперкератозу). На слизових оболонках можуть з’являтися безболісні ерозії.

Найчастіше реактивний артрит триває 3-6 місяців і закінчується повним одужанням. При збереженні вогнища інфекції можливі рецидиви. Іноді процес набуває затяжного і навіть хронічного перебігу з розвитком наполегливої поліартриту.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.