Реабілітація після циститу — навіщо вона потрібна?

І гострий, і хронічний цистит після проведення адекватного лікування вимагають реабілітації — відновлення функції сечового міхура. Найкраще це робити в санаторно-курортних умовах, але цілком можна поєднувати реабілітаційні заходи і з роботою.

Навіщо після циститу необхідна реабілітація

Після того, як гострі явища циститу проходять, слизова оболонка залишається ще травмованої і не відразу відновлює свої функції. Однією з головних функцій слизової оболонки сечового міхура є прегражденіе попадання інфекції в його стінку. Це здійснюється шляхом клітинного та гуморального імунітету. Основу клітинного імунітету складають клітини крові, здатні поглинати бактерії і розчинять їх у собі, так звані макрофаги. В основі гуморального імунітету лежить утворення білкових антитіл (імуноглобулінів), склеюються з бактеріями, з утворенням нейтральних комплексів антиген-антитіло, які потім виводяться з організму. В області слизових оболонок гуморальний імунітет здійснюється за допомогою імуноглобуліну А (IgA).

Всі ланки імунітету відновлюються поступово, разом з відновленням слизової оболонки, але цей процес можна прискорити за допомогою різних реабілітаційних заходів.

Реабілітація після гострого циститу

Реабілітація після неважких форм гострого циститу (за умови, якщо він був правильно Проліковано) полягає в тому, щоб якомога менше дратувати сечовий міхур, промивати сечовивідні шляхи прийомом достатньої кількості рідини і остаточно позбутися запальних явищ.

Дієту слід дотримуватися від двох тижнів до місяця. Щоб не дратувати слизову оболонку сечового міхура потрібно виключити з раціону гострі, кислі, копчені, консервовані продукти, алкогольні напої, міцний чорний чай і кава. У раціон варто включати овочі, фрукти і ягоди, що володіють сечогінними і протизапальними властивостями — кавуни, дині, груші, абрикоси, брусницю.

Рідини потрібно приймати до 1,5-2 літрів (якщо для цього немає інших протипоказань, тому варто порадитися з лікарем). Дуже корисно пити ягідні морси, наприклад, журавлинний, що володіє вираженим протизапальною і сечогінною дією. Готується він так: 0,5 кг журавлини промити і вичавити сік; вичавки залити 0,5 л води, додати за смаком меду або цукру, прокип’ятити 30 хвилин, процідити, додати до вихідного рівня (0,5 л) і змішати з журавлинним соком . У день можна випити до 0,5 л морсу.

Журавлину можна і просто подрібнити, змішати з невеликою кількістю меду або цукру і приймати по столовій ложці 3 рази на день.

Для того щоб остаточно позбутися запальних явищ в області сечового міхура, можна проводити зігріваючі процедури — сухе тепло на низ живота, парафін, озокерит, сидячі теплі ванночки. Якщо цистит був важким, то для реабілітації можна підключити фізіотерапевтичні процедури (УВЧ, магнітотерапію) та санаторно-курортне лікування з водо-і грязелікуванням.

Реабілітація після загострення хронічного циститу

Хронічний цистит рідко виникає на порожньому місці. Найчастіше перебіг хронічного процесу підтримується якимись структурними змінами в сечовивідних шляхах, які перешкоджають проходженню сечі, викликаючи її застій у сечовому міхурі. Без виявлення і лікування цих причин хронічний цистит вилікувати неможливо. І яке б лікування не проводилося, перебіг захворювання буде тільки прогресувати.

Тим не менш, реабілітаційні заходи після загострень дуже важливі, особливо, якщо лікування було оперативним. У такому випадку застосовуються ті ж заходи, що і при реабілітації гострого циститу, але, крім того, велике значення надається фізіотерапевтичному відновлювального лікування та лікувальної гімнастики, що сприяє зміцненню м’язів тазового дна. Обов’язково повинні бути виключені важкі фізичні навантаження і відрегульований режим дня з раціональним поєднанням невеликих фізичних навантажень і відпочинку.

З фізіотерапевтичних процедур застосовуються електролікування (гальванізацію, УВЧ, СМТ, ДМВ, СМВ), лікування ультразвуком, магнітотерапію, грязелікування, теплолікування (парафіном і озокеритом), радонові ванни, сухі вуглекислі ванни та інші процедури. Краще проводити реабілітаційні заходи на таких курортах, як Желєзноводськ, Трускавець.

Таким чином, реабілітація хворих на хронічний цистит являє собою складний комплекс лікувально-оздоровчих заходів, що включають в себе лікувальний режим, дієтотерапію, лікувальну гімнастику, фізіотерапевтичні процедури і санаторно-курортне лікування. Така комплексна реабілітація сприяє швидшому зниженню активності запального процесу, посиленню кровообігу і обмінних процесів в стінці сечового міхура, підвищенню імунітету і швидкому поверненню хворого до звичайного життєвому укладу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.