Рахіт — вся справа у вітамінах

Рахіт — захворювання дітей грудного та раннього віку, що характеризується порушенням освіти кісток і недостатністю їх мінералізації, обумовлене головним чином дефіцитом вітаміну D і його активних форм в період найбільш інтенсивного росту організму. Вітамін D сприяє засвоєнню кальцію, що необхідно для повноцінного розвитку кісткової тканини і для роботи нервової системи. Вітамін D починає вироблятися під дією ультрафіолетових променів, але восени і взимку, особливо в міських умовах сонця мало, що призводить до дефіциту вітаміну D і, як наслідок, до рахіту.

Фактори ризику

Штучне вигодовування, пізні введення прикорму і догодовування, велика кількість каш в раціоні (речовини, що містяться в злаках, гальмують всмоктування в кишечнику кальцію) — всі ці фактори сприяють розвитку рахіту. Недоношені діти також більше схильні до цього захворювання. Сприятливими факторами також є: екологічні фактори, недостатня рухова активність (знижується кровопостачання в кістках), дисбактеріоз кишечнику (знижується кількість кальцію) та інші захворювання дитини.

Найбільш легко виникає і важче протікає рахіт пізньої осені, взимку та ранньої весни, тому що діти тривалий час залишаються в закритих приміщеннях, та й будучи на повітрі, в одязі, щільно закриває все тіло, вони мало отримують ультрафіолетових променів. Взимку, коли сонце не піднімається високо над горизонтом, а небо довгостроково вкрите хмарами і хмарами, ультрафіолетові промені затримуються і майже не потрапляють на землю. Менше ультрафіолетових променів доходить до земної поверхні у ранні ранкові години і в вечірній час, коли сонце стоїть низько.

Причини захворювання на рахіт

Нерідко причиною рахіту є спадкова схильність, проте найчастіше захворювання викликане мізерним харчуванням і поганими умовами життя. Крім того, над великими містами з їх висотної забудовою і загазованістю утворюється щільна димова завіса, не пропускає необхідної кількості ультрафіолетового випромінювання сонця. В результаті дуже потрібний малюкові вітамін D, який повинна виробляти шкіра під впливом УФ-випромінювання, не утворюється. Виділяють наступні основні причини захворювання рахітом:

 • недолік УФ-випромінювання;
 • нераціональне вигодовування (вигодовування дитини чужим молоком, що викликає погане засвоєння кальцію, харчування одноманітною білковою їжею або їжею з насиченою ліпідної природою, дефіцит мікроелементів, вітамінів групи В і вітаміну А);
 • недоношеність дитини;
 • ендогенні причини (порушення процесів всмоктування вітаміну D у кишечнику, порушення процесів гідроксилювання неактивних форм вітаміну D в його активні форми — вітамін D3 у печінці та нирках, відсутність або порушення функціональної активності рецепторів до вітаміну D3);
 • схильність до захворювання.
 • Ознаки та симптоми рахіту

  Рахіт — захворювання зростаючого організму, що зачіпає, в першу чергу, кісткову систему. Однак може страждати і нервова система, і м’язова, і травна (при вираженому рахіті діти погано додають у вазі, мають місце часті зригування, порушення стільця), і кровотворна (при тяжкому перебігу рахіту бувають анемії), і імунна (діти часто хворіють, причому банальні ГРВІ на тлі рахіту можуть протікати дуже важко).

  Найбільш грубі зміни, викликані рахітом, відбуваються в тих частинах скелета, які на момент хвороби ростуть швидше всього: в перші місяці життя спостерігаються зміни на кістках черепа (вони стають більш податливими, м’якими, виражені лобові і тім’яні горби), потім — на грудній клітці (так звані, «реберні чотки», що виникають в місцях переходу хрящової частини ребра в кісткову), до року зміни можуть бути на руках і ногах (деформація гомілок, дрібних суглобів).

  Найбільш схильні до захворювання рахітом малюки у віці від двох-трьох місяців до двох-трьох років. Але існує і так званий «пізній рахіт» — він може виникнути при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, коли порушено всмоктування вітаміну D, при захворюваннях підшлункової залози, при нераціональному харчуванні, у що живуть в темних, напівпідвальних приміщеннях.

  Лікування рахіту

  Лікування рахіту залежить від періоду і ступеня тяжкості хвороби. Специфічне лікування проводиться препаратами вітаміну D. Велике значення в лікуванні має раціональне харчування, достатнє перебування на свіжому повітрі, проведення масажу і лікувальної гімнастики, УФО, сонячні ванни, сольові та хвойні ванни, вітамінотерапія та інші загальнозміцнюючі заходи. УФО та сонячні ванни можна приймати одночасно з вітаміном D. Також корисні купання — хворих на рахіт дітей слід купати щодня, проводячи у воді гімнастику — акуратно розводячи і зводячи кінцівки, погладжуючи, даючи малюкові самому виробляти ручками і ніжками плавальні рухи (для цього треба час від часу купати його у великій ванні, де багато місця ).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.