Рання менопауза: чому так швидко?

загрузка...

Рання менопауза може наступити з різних причин, які призводять до виснаження або повного припинення функції яєчників. Менопауза називається ранньою, якщо вона настає до 45 років. У тому випадку, коли передчасна менопауза настає не після активного впливу на яєчники у вигляді їх часткового або повного видалення, променевого опромінення або хіміотерапії, а сама по собі, говорять про передчасне виснаженні функції яєчників. Такий стан може початися задовго до 45 років, ще в ранній молодості.

Причини

Починається все з того, що менструації стають все більш мізерними і рідкісними. Цей період триває близько року, а потім наступає остання менструація. Як останню її визначають тільки через рік. У деяких жінок цей період (предменопаузе) триває кілька років. Якщо цей період почався до 45 років, то для підтвердження діагнозу здається кров на гормони. Діагноз підтверджується, якщо в крові виявляється знижена кількість жіночих статевих гормонів естрогенів (вони виділяються яєчниками) і підвищена кількість гонадотропних гормонів гіпофіза, завдання яких стимулювати функцію яєчників (тому, чим менше виділяється жіночих статевих гормонів, тим більше гонадотропних гормонів гіпофіза). Найбільш показовими є значне зниження секреції естрадіолу (основного естрогену) і підвищення секреції фоллікулстімулірующего гормону гіпофіза (він діє в першу половину менструального циклу, стимулюючи дозрівання яйцеклітини).

Передчасна менопауза може початися, якщо виснажилися запаси яйцеклітин або якщо естрогенів виробляється недостатньо для того, щоб яйцеклітина дозріла за один менструальний цикл. У такому разі овуляція (вихід зрілої яйцеклітини з яєчника) відбувається не кожен менструальний цикл, а рідше, іноді раз на кілька місяців. Деякі жінки з передчасним виснаженням яєчників можуть навіть зачати дитину. Правда, це відбувається досить рідко, але цим передчасна менопауза і відрізняється від природної — присутністю в яєчниках деякої кількості життєздатних яйцеклітин, які ще можуть дозріти.

У деяких випадках рання менопауза настає в тому випадку, коли фолікули (пухирці, в яких дозрівають яйцеклітини) перестають сприймати вплив гормонів, що призводить до появи рідкісних овуляцій і менструацій або їх повної відсутності.

До початку ранньої менопаузи можуть призводити перенесені раніше онкологічні захворювання, початкові стадії раку яєчників, аутоімунні захворювання (в основі цих захворювань лежить алергія до власних тканин — гломерулонефрит, ревматоїдний артрит, базедова хвороба і так далі), куріння (особливо, якщо жінка щодня викурює пачку і більше сигарет в день), неправильне харчування, особливо, у молодому віці (наприклад, часті жорсткі дієти з метою схуднення), великі нервово-психічні навантаження та стреси, в тому числі, перенесені в дитинстві.

Нарешті, рання менопауза може виникнути після хірургічної операції з часткового або повного видалення яєчників або матки (видалення матки сприяє порушенню кровопостачання яєчників і, відповідно, зниженню їх функції). Вплив на яєчники радіації або різних лікарських препаратів, що пригнічують їх функцію також може викликати початок ранньої менопаузи.

Ознаки

Наступ ранньої менопаузи може супроводжуватися такими ознаками, як припливи крові до обличчя та верхньої половини тіла, нічні поти, безсоння, порушення нервової системи у вигляді підвищеної дратівливості, нервовості, зниження працездатності, постійного відчуття втоми, зниження пам’яті та концентрації уваги. Все це призводить до постійних конфліктів на роботі і вдома, формуванню неврозів, в тому числі супроводжуються депресіями і суїцидальними спробами.

Крім того, відбуваються зміни з боку обміну речовин — сповільнюються всі обмінні процеси. Через порушення білкового обміну досить швидко відбувається старіння шкіри, порушення вуглеводного і жирового обміну призводять до появи набряків і зайвої ваги. Порушується статева функція — може зникнути статевий потяг, що призводить до сімейних конфліктів і збільшенню неврозів.

Недостатнє і нерегулярне надходження жіночих статевих гормонів може призводити до змін в молочних залозах з порушенням їх чутливості і формуванням мастопатій. З боку внутрішніх органів часто з’являються втрата апетиту, здуття живота (метеоризм), запори.

Ще однією ознакою ранньої менопаузи є порушення з боку кістково-м’язової системи: організм втрачає кальцій, а разом з цим наростає м’язова слабкість, стоншуються і стають крихкими кістки, що може призводити до появи частих переломів.

Поліпшити стан під час ранньої менопаузи допоможе правильне харчування: ніяких дієт, тільки раціональне харчування з великою кількістю овочів (у тому числі свіжих, не оброблених термічно), фруктів, каш, кисломолочних продуктів, сиру, нежирного м’яса і риби.

Необхідно також якомога більше рухатися, в тому числі займатися посильними видами спорту: плаванням, бігом, ходьбою, їздою на велосипеді і так далі. Важливе значення має і виключення всіх стресів і підвищених психоемоційних навантажень.

Рання менопауза вимагає також своєчасного звернення до лікаря і з’ясування причин її настання.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.