Ранній клімакс — синдром передчасного виснаження яєчників

загрузка...

Ранній клімакс — це термін, який використовується для опису станів, при яких у жінки з різних причин припиняються місячні. Раннім вважається клімакс, що наступив до 45 років.

Клімакс настає, коли місячні відсутні протягом 12 і більше місяців поспіль. Місячні можуть припинитися, якщо в яєчниках закінчилися яйцеклітини і / або вони не відповідають на гормональні сигнали вашого тіла; це також може статися в результаті різних пошкоджень і / або видалення яєчників хірургічним шляхом.

До настання клімаксу жінка проходить період, який називається періменопауза. Він триває, в середньому, від двох до шести років, хоча у деяких жінок цей етап буває набагато коротше або довше.

Середній вік настання клімаксу — 51 рік, тобто у більшості жінок він наступає у віці від 47 до 53 року.

Для визначення настання клімаксу використовується два основні чинники 1) проміжок часу, протягом якого у жінки не було місячних і 2) рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Аналіз на ФСГ зазвичай використовують для підтвердження настання клімаксу.

Короткий огляд деяких станів, які часто підпадають під термін «ранній клімакс»

 • Передчасне згасання функції яєчників
 • При цьому порушенні місячні припиняються, як правило, ще до 40 років; спостерігаються і багато інших симптомів клімаксу. Більше того, аналіз на рівень гормонів (зокрема, ФСГ і естрогену) дає результати, характерні для клімаксу.

  На відміну від звичайного клімаксу, однак, передчасне згасання яєчників не обов’язково означає, що в організмі жінки не залишилося яйцеклітин. Іноді це так — і тоді цей стан справедливо називають раннім клімаксом. Однак у деяких випадках місячні припиняються не через відсутність яйцеклітин, а через нездатність яєчників реагувати на гормональні сигнали.

 • Час від часу, незважаючи на знижений рівень ФСГ, у таких жінок може відбуватися овуляція
 • Дослідження показали, що приблизно у 25% жінок з діагнозом передчасне згасання функції яєчників залишаються життєздатні яйцеклітини, більше того, 8-10% з них за певних умов можуть завагітніти. Незважаючи на все це, передчасне згасання функції яєчників часто відносять до раннього клімаксу.

 • Ранній клімакс, викликаний хірургічною операцією і / або лікуванням раку
 • Тут передчасний клімакс настає з об’єктивних причин. Під час лікування — наприклад, при видаленні яєчників або в ході агресивної медикаментозної терапії, яєчники пошкоджуються або видаляються, в результаті чого припиняються місячні. Хіміотерапія і радіотерапія можуть викликати як оборотний, так і незворотний збій у роботі яєчників.

  Причини раннього клімаксу

 • Аутоімунні розлади
 • Це поширена причина передчасного згасання функції яєчників. Недавні дослідження показали, що у 2/3 жінок з цим порушенням є те чи інше аутоімунне розлад. Якщо імунна система виробляє антитіла до тканин яєчників, ендометрія або іншим частинам репродуктивної системи, з часом це може призвести до значного погіршення роботи яєчників. У групі ризику по раннього клімаксу знаходяться ті, у кого в особистому або сімейному анамнезі є аутоімунні розлади (наприклад, захворювання щитовидної залози, цукровий діабет або ревматоїдний артрит).

 • Хромосомні порушення
 • Спадкова схильність до раннього клімаксу буває пов’язана з дефектом в Х-хромосомі. Це дуже складна тема, але ми спробуємо коротко пояснити суть проблеми: у кожної жінки в нормі є дві Х-хромосоми — і, хоча тільки одна з них активна, дефект в іншій може привести до раннього клімаксу. Цей дефект порушує вироблення яйцеклітин, тому в організмі жінок з таким дефектом менше яйцеклітин, через що клімакс у них починається, як правило, на 6-8 років раніше, ніж у жінок без цього порушення. Синдром Тернера — ще одне хромосомні порушення, яке може призвести до розвитку передчасного клімаксу. У цьому випадку у жінки повністю або частково відсутній другий хромосома. Часто у жінок з синдромом Тернера взагалі не починаються місячні, так як яєчники не розвиваються в достатній мірі і не можуть виробляти естроген.

  Наявність трьох Х-хромосом також порушує роботу яєчників і може стати причиною раннього клімаксу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.