Ранні пологи — чи можна запобігти?

Ранні пологи називають ще передчасними. Найчастіше вони є причиною травми шийки матки під час попереднього штучного аборту або патологічних пологів з розривом родових шляхів. Тому жінки з такими травмами повинні спостерігатися, як входять у групу ризику по передчасних пологів.

Що таке ранні пологи

Ранні або передчасні пологи — це пологи при терміні вагітності від 22 до 38 тижня (37 повних тижнів). Такі пологи закінчуються народженням недоношеної дитини вагою від 500 до 2500 г і довжиною 35-45 см, що має ознаки функціональної незрілості. Розрізняють мимовільні і штучні (викликані штучним способом при важких захворюваннях матері або плоду) передчасні пологи. Якщо передчасні пологи повторюються 2-3 рази, то їх називають звичними.

Частота передчасних пологів в нашій країні в середньому становить близько 6-7%.

Мимовільні ранні пологи

Причини таких пологів можуть бути різними. Вони можуть бути обумовлені особливостями конституції або генетики жінки, станом її нервової та ендокринної систем, різними хронічними захворюваннями внутрішніх органів (особливо нирок і серцево-судинної системи). Має значення і акушерська патологія даної вагітності, наприклад, істміко-цервікальна недостатність (неповноцінність м’язів шийки матки, які в нормі виконують роль утримуючого кільця, що не дозволяє плоду вийти з порожнини матки), гострі і хронічні інфекції у вагітної, багатоплідність, передчасне відшарування плаценти і передлежання плаценти, пізні токсикози вагітних, фіброміома (доброякісна пухлина) матки, генітальний ендометріоз (розростання ділянок слизової оболонки порожнини матки в інших статевих органах, в тому числі в м’язовому шарі самої матки).

Мимовільні передчасні пологи протікають по типу термінових (тобто відбуваються в термін) пологів: виникає родова діяльність, відбувається згладжування і розширення шийки матки, відходження навколоплідних вод, народження плода і плаценти. За клінічним перебігом розрізняють загрозливі і почалися передчасні пологи.

Загрозливі передчасні пологи характеризуються підвищенням тонусу та нерегулярної скорочувальної діяльністю матки. З’являються болі внизу живота і в попереку, іноді — кров’янисті виділення з статевих шляхів, вкорочення та розкриття шийки матки до 4 см. Якщо проведене лікування неефективно, то загрозливі передчасні пологи переходять в що почалися.

При почалися передчасних пологах з’являються більш інтенсивні переймоподібні болі, згладжування і розкриття шийки матки більше ніж на 4 см. Надалі передчасні пологи протікають як термінові. Тривалість таких пологів зазвичай більше, ніж термінових, але при істміко-цервікальної недостатності відзначається вкорочення першого періоду пологів. Характерні також передчасне відходження вод і кровотечі, які виникають під час народження плаценти (у третьому періоді пологів). У зв’язку із затяжним перебігом пологів і передчасним відходженням вод часто зустрічаються різні післяпологові інфекції.

Тактика ведення мимовільних ранніх пологів

Тактика лікування при ранніх пологах залежить від періоду пологів, інтенсивності пологової діяльності, терміну вагітності та життєздатності плоду. Консервативно-вичікувальна тактика максимального продовження вагітності проводиться у разі цілого плідного міхура, задовільного стану матері та плоду, відсутності інфекції, розкриття маткового зіву не більше ніж на 2-4 см, відсутність у жінки важких захворювань.

При загрозливих передчасних пологах лікування проводиться в стаціонарі і полягає в строгому постільному режимі, гальмуванні скорочувальної діяльності матки і стимуляції дозрівання легеневої тканини плода. Гальмування скорочувальної діяльності матки протипоказано при загибелі плоду, наявності аномалій його розвитку, підозрі на внутрішньоматкову інфекцію, кровотечі з родових шляхів, вираженому токсикозі вагітності, а також при деяких важких захворюваннях, не пов’язаних з вагітністю (наприклад, інфекціях, захворюваннях нирок).

Стимуляція дозрівання легеневої тканини плода проводиться за допомогою глюкокортикоїдних гормонів, під дією яких відбувається дозрівання сурфактанту — речовини, яка протидіє спаданню легеневої тканини. Така терапія є профілактикою синдрому дихальної недостатності у новонароджених (дистрес-синдрому).

Активна тактика ведення пологів — пологи не затримуються і ведуться через природні родові шляхи — проводиться у разі: розкриття плодового міхура, регулярної родової діяльності, наявності інфекції, страждання плоду від нестачі кисню (гіпоксії), тяжких захворювань породіллі, багатоводдя, важкого токсикозу вагітності, підозри на аномалії розвитку плода.

При своєчасній госпіталізації жінки в більшості випадків вдається запобігти передчасні пологи, якщо, звичайно, для цього немає протипоказань.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.