Раніше сексуальний розвиток дитини: керівництво для батьків

загрузка...

Сексуальне розвиток новонароджених і дітей, початківців ходити, може здаватися батькам дуже далеким. Але насправді сексуальний розвиток починається вже з перших років життя дитини. У немовлят, дітей віком від одного до трьох років, дітей дошкільного і навіть молодшого шкільного віку з часом закладається емоційний і фізичний фундамент сексуальності, причому це дуже делікатний процес, невидимий оку.

Коли діти досягають переломного фізичного або емоційного моменту в житті (вчаться ходити, дізнаватися маму чи тата), для них настає важливий етап, під час якого вони визнають, знайомляться і відчувають частини свого тіла, а також усвідомлюють, як пристосовуватися до інших людям. Емоційні зв’язки, що сформувалися в дитинстві, допомагають підготувати дитину до прихильностям і близьким відносинам надалі.

Розуміючи, як ростуть і вчаться діти, батьки зможуть сприятливо вплинути на їх емоційний і фізичний розвиток.

Новонароджені та діти віком від одного до трьох років

Перша емоційна прив’язаність немовлят — це зв’язок з батьками, яка формується за допомогою фізичного контакту і виражає їхню любов. Немовлята відчувають підтримку, позитивне фізичний прояв любові, коли до них торкаються, носять на руках, цілують, обіймають, лоскочуть або притискають. Виключний вид фізичної близькості і емоційної прихильності між батьком і дитиною є основою для формування фізичної близькості і любові, яка проявляється пізніше, як частина зрілої сексуальності.

Моє тіло. Багато батьків звертаються до лікарів, висловлюючи стурбованість тим, що їхні діти доторкаються до статевих органів, коли їм міняють підгузник (пелюшку) або, наприклад, у їхніх хлопчика часта ерекція. Лікарі переконані, що така поведінка абсолютно нормально і стверджують, що навіть немовлятам притаманне досліджувати своє тіло. Багато дітей, особливо ті, хто вчиться ходити, люблять залишатися без одягу. Реакція батьків, їх голос, використовувані слова, вираз обличчя — одні з перших уроків сексуальності дітям. Дуже важливо не реагувати злобно, з подивом чи несхвально. Так можна навчити дітей того, що прояв цікавості до свого тіла — звичайне заняття.

Різниця підлог. До двох або трьох років дитина починає розрізняти: хлопчик він, чи дівчинка. Така відмінність називається статевої ідентифікацією. Дитина в цьому віці починає розуміти різницю між хлопчиками і дівчатками і може зарахувати себе до чоловічої або жіночої статі. Деякі люди вважають, що статева ідентифікація зумовлена біологічно, інші — вважають її продуктом дорослішання і розвитку дитини. Найімовірніше, статева ідентифікація — поєднання цих двох чинників.

У цьому віці діти також починають розрізняти деякі манери поведінки чоловіків і жінок, так звані гендерні ролі. Гендерні ролі — продукт нашої культури. Що властиве чоловікам? Що властиво жінкам? Яке поведінка характерна для хлопчиків і чоловіків? Які поведінка характерна для дівчаток і жінок? Вирішуючи, чому навчити дітей і що розповідати їм про гендерні ролі, батькам необхідно звернути увагу на інформацію, яку дитина отримує вдома і за його межами.

Діти дошкільного віку (3-5 років)

Більшість дітей дошкільного віку впевнено почувають себе хлопчиками або дівчатками і продовжують досліджувати свої тіла. Не слід лаяти їх за те, що вони до себе торкаються, так як це призведе до появи почуття провини і сорому. Незважаючи на це, дітям потрібно пояснити, що, хоча доторкатися до себе приємно, цього не треба робити в громадських місцях. Дошкільнята вже досить дорослі, щоб зрозуміти, що деякі дії не слід виконувати на людях, а також що ніхто (члени сім’ї або люди, яким діти довіряють) не повинен бентежити їх, торкаючись до інтимних частин тіла.

Діти дошкільного віку продовжують навчатися у батьків прояву сексуальних відносин: починаючи з спостереження за тим, як дорослі реагують на обличчя протилежної статі і, закінчуючи тим, як дорослі реагують на наготу.

 • Нескінченні питання
 • Діти дошкільного віку починають цікавитися всім, задаючи батькам безліч питань, наприклад: «Звідки беруться діти?» або «Чому у моєї сестри немає пеніса?».

  Завдання батьків — відповісти на поставлені питання з максимальною точністю і чесністю. Відповідь «Тебе приніс лелека» не вгамує цікавості дитини, а тільки викличе недовіру до батьків, коли дитина дізнається правду (у майбутньому він або вона навряд чи прийде до того ж людині з подібними питаннями).

  Необхідно з’ясувати, що конкретно цікавить дитину, а потім відповідати конкретно на поставлене питання, не заглиблюючись у деталі, які будуть зайвими. Наприклад, можна сказати, що чоловік і жінка роблять дитину, і що дитина росте в животі у жінки. Якщо ця відповідь задовольнить дитини, можна не вдаватися в подробиці про те, як дитина розвивається і народжується.

 • Ігри «у лікаря»
 • На цьому етапі дітям цікаво досліджувати не тільки своє тіло, але й тіло інших людей. Якщо діти дошкільного віку грають «у лікаря» з ровесниками, важливе завдання батьків — не реагувати надто гостро на безневинну дитячу гру (якщо, звичайно, у грі не беруть участь старші діти або дорослі, тоді варто і потурбуватися). Досить спокійно попросити дитину одягнутися і відвернути його або її іграшкою або іншою грою. Батьки повинні взяти на замітку, що їхню дитину цікавить інформація про тіло, і потрібно сприяти задоволенню його цікавості іншими способами, наприклад, почитати дитячу книгу на цю тему, написану спеціально для дошкільнят.

 • «Друзі» і «подружки» дошкільнят
 • Деякі батьки дітей дошкільного віку виявляють занепокоєння, коли чують розмови дітей про друзів і подружок. Коли дитина вживає ці слова, він або вона не надає їм такого ж значення, як дорослі люди. Більшість експертів погоджуються з тим, що краща можлива реакція батьків — прояв байдужості (не заохочуйте такої поведінки, але й не висловлюйте неспокою).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.