Рак яєчників: не пропускайте профогляди!

загрузка...

Злоякісна пухлина — рак яєчників — має гормональне походження. Симптоми раку яєчників не є специфічними для цього захворювання; вони часто імітують ознаки інших порушень, у тому числі розлади травлення і хвороби сечового міхура.

Симптоми

Як правило, симптоми раку яєчників є стійкими і з плином часу погіршуються. Ознаки та симптоми раку яєчників:

 • Відчуття тиску або повноти в животі;
 • Дискомфорт або біль у тазовій області;
 • Постійна диспепсія, підвищене газоутворення або нудота;
 • Зміни перистальтики кишечнику;
 • Незвично часті позиви до сечовипускання;
 • Відсутність апетиту або незвично швидке насичення;
 • Збільшення об’єму талії;
 • Постійний занепад сил;
 • Біль в попереку.
 • Типи раку яєчників

  Рак, який починає розвиватися в клітинах зовнішньої сторони яєчників. Також званий епітеліальної пухлиною, рак цього типу зростає в тонкому шарі тканини, який покриває яєчники. Це найпоширеніший вид раку яєчників.

  Рак, який розвивається в зародкових клітинах, або герміногенние пухлини, найбільш часто зустрічаються у молодих жінок.

  Рак, який розвивається в клітинах, що виробляють гормони. Цей вид раку, або стромальна пухлина, починає розвиватися в тканинах яєчників, які виробляють гормони естроген, прогестерон і тестостерон.

  Фактори ризику

  Вважається, що наступні фактори підвищують ризик розвитку раку яєчників:

 • Спадкові генні мутації. Невеликий відсоток всіх випадків раку яєчника викликаний спадковими генними мутаціями. Гени, які збільшують вірогідність розвитку раку яєчників — це гени раку грудей BRCA1 і BRCA2. Спочатку ці гени були виявлені в сім’ях, в яких відзначалися численні випадки захворювання на рак грудей — тому генам дали саме таку назву. Однак жінки з такими мутаціями нерідко хворіють і на рак яєчників. Ще один генетичний фактор, який може призвести до розвитку раку яєчників — вроджений синдром, який називається спадковий неполіпозний колоректальний рак. У жінок з ННКР підвищений ризик розвитку раку ендометрію, товстої кишки, яєчників і шлунка.
 • Рак яєчників в сімейному анамнезі.
 • Рак в особистому анамнезі. У жінок, у яких коли-небудь діагностували рак грудей, товстої кишки, прямої кишки або матки, навіть після успішного лікування існує підвищена ймовірність розвитку раку яєчників у майбутньому.
 • Вік. Чим старше стає жінка, тим більше зростає ризик розвитку раку яєчників. Найчастіше він розвивається після менопаузи, хоча це може відбутися в будь-якому віці.
 • У жінок, які ніколи не були вагітні, ймовірність раку яєчників вище, ніж у інших.
 • Замісна гормональна терапія також може збільшити ризик розвитку раку яєчників, хоча дані досліджень про це суперечливі.
 • Діагностика

  В першу чергу при діагностиці раку яєчників проводять гінекологічний огляд та ультразвукове дослідження.

  Якщо їх результати дають підстави для підозри на рак яєчників, лікар може призначити діагностичну операцію. В ході операції роблять надріз на животі і досліджують яєчники. Лікар може взяти зразки тканини яєчників або рідини з черевної порожнини. Якщо виявляється, може бути відразу ж проведено видалення ракової пухлини.

  У ході діагностики також визначається стадія раку яєчників. Для цього використовуються методи медичної візуалізації — комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, або позитронно-емісійна томографія. На першій стадії рак розвивається тільки в яєчниках — в обох або в одному; на другий він починає поширюватися на інші тазові органи, наприклад, на матку і маткові труби. На третій стадії рак виходить за межі тазової області, наприклад, на лімфатичний вузли в черевній порожнині; на четвертій стадії рак яєчників поширюється на віддалені органи, наприклад, на печінку та легені.

  Лікування

  Як правило, для лікування раку яєчників проводиться хірургічна операція, в ході якої видаляють обидва яєчники, маткові труби, матку, прилеглі лімфатичні вузли і жирову тканину черевної порожнини — так званий сальник, на які частою поширюється рак. Якщо рак був діагностований рано, операція може бути менш важкою. Наприклад, при діагностиці на першій стадії може бути достатньо видалення одного яєчника і його маткової труби. Після такої операції жінка ще зможе мати дітей.

  Часто після операції пацієнткам призначають хіміотерапію, необхідну, щоб знищити залишилися в організмі ракові клітини. На пізніх стадіях раку хіміотерапія може використовуватися до операції.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.