Рак сечового міхура: ознаки та діагностика

Рак сечового міхура — це зростання патологічно змінених клітин в сечовому міхурі — кулясте органі області тазу, в якому накопичується і утримується сеча до сечовипускання. Рак сечового міхура найчастіше починається в клітинах, що вистилають внутрішню поверхню сечового міхура. Рак сечового міхура зазвичай вражає людей похилого віку, хоча може виникнути в будь-якому віці.

У більшості випадків рак сечового міхура діагностують вже на ранній стадії, коли захворювання легко піддається лікуванню, однак навіть у цьому випадку велика ймовірність рецидиву. Тому люди, що вилікувалися від раку сечового міхура, протягом багатьох років після завершення лікування повинні регулярно проходити повторне обстеження, щоб виявити рецидив захворювання на ранніх термінах.

Симптоми рику сечового міхура

Виділяють наступні симптоми раку сечового міхура:

наявність крові в сечі (гематурія) — сеча може мати темно-жовтий, яскраво-червоний або коричневий колір; або колір сечі залишається нормальним, але при дослідженні в сечі виявлена кров;

 • часте сечовипускання;
 • хворобливі відчуття при сечовипусканні;
 • інфекції сечового тракту;
 • болі в животі;
 • болю в спині.
 • Коли потрібно звернутися до лікаря

  При наявності крові в сечі, а також появі інших тривожних симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря.

  Причини раку сечового міхура

  Причини раку сечового міхура не завжди можна встановити, однак відомо, що в курящих рак виникає частіше, ніж у некурящих. Рак сечового міхура також пов’язують з паразитарними інфекціями, впливом радіації та хімічних речовин. Рак сечового міхура виникає, коли здорові клітини в сечовому міхурі виявляють аномальну активність: замість того, щоб рости і ділитися, вони мутують і розростаються, не відмираючи. Ці аномальні розрослися клітини і утворюють пухлину.

  Типи раку сечового міхура

  Тип раку сечового міхура визначається типом клітин, в яких він починається. Рак може вражати різні типи клітин сечового міхура. Тип раку сечового міхура визначає найбільш ефективний курс лікування. Виділяють такі типи раку сечового міхура:

 • уротеліальная карцинома (перехідно-клітинний рак). Перехідно-клітинний рак виникає в клітинах вистилки сечового міхура. Перехідні клітини розширюються, коли сечовий міхур повний, і стискаються, коли він спорожнений. Ці ж клітини вистилають внутрішню поверхню сечоводів і сечівника, тому пухлини можуть утворюватися і там. Перехідно-клітинний рак — найбільш поширений вид раку сечового міхура.
 • плоскоклітинний рак. Плоскі клітини утворюються в сечовому міхурі в результаті інфекції і роздратування. З часом вони можуть стати злоякісними. Плоскоклітинний рак сечового міхура зустрічається в основному в країнах, де поширена специфічна паразитарна інфекція (шистосомоз).
 • аденокарцинома. Аденокарцинома починається в залізистих клітинах сечового міхура. Аденокарцинома сечового міхура — рідкісний тип раку (2% від загальної кількості захворювань).
 • Деякі типи раку сечового міхура вражають кілька типів клітин.

  Фактори ризику

  Неясно, що викликає рак сечового міхура, але лікарі виявили фактори, які можуть збільшити ризик цього захворювання. До факторів ризику відносяться:

 • вік. Ризик виникнення раку сечового міхура збільшується з віком. Захворювання може виникнути в будь-якому віці, але рідко зустрічаються у людей молодше 40 років.
 • підлогу. У чоловіків рак сечового міхура зустрічається в 4 рази частіше, ніж у жінок.
 • куріння. Куріння сигарет, сигар або трубки може збільшити ризик раку сечового міхура, так як призводить до скупчення в сечі шкідливих хімічних речовин. Коли ви курите, організм поглинає містяться в тютюновому димі хімічні речовини і виводить деякі з них з сечею. Ці шкідливі хімічні речовини можуть пошкодити вистилку сечового міхура, тим самим підвищуючи ризик захворювання раком.
 • вплив канцерогенних хімічних речовин, наприклад, використовуваних у деревообробній промисловості, а також при виробництві каучуку і текстилю. До таких хімічних речовин відноситься миш’як і речовини, що використовуються у виробництві барвників, гуми, шкіри та лакофарбової продукції
 • онкологічні захворювання в анамнезі. Прийом протиракового препарату циклофосфаміду (цітоксана) підвищує ризик розвитку раку сечового міхура. Пацієнти, що пройшли курс променевої терапії, піддаються підвищеному ризику виникнення раку сечового міхура.
 • хронічне запалення сечового міхура. Хронічні або повторювані інфекції або запалення (цистит) сечового міхура може виникати при тривалому використанні сечового катетера. Інфекції і запалення підвищують ризик розвитку плоскоклітинного раку сечового міхура.
 • випадки захворювання на рак сечового міхура в родині. Якщо у вас вже був рак сечового міхура, велика ймовірність рецидиву. Також підвищеного ризик наражаються люди, у близьких родичів яких було діагностовано це захворювання, хоча це відбувається досить рідко.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.