Рак мозку — чи можливо повне лікування?

Рак мозку починає розвиватися, коли деякі клітини мозку змінюють свої звичайні характеристики. Зокрема, вони починають швидше розмножуватися, довше жити, і утворювати пухлини. Такий рак називається первинним раком мозку, так як він починає розвиватися в головному мозку.

Найбільш поширеними видами первинного раку мозку є гліома, менінгіома, аденома гіпофіза, вестибулярна шваннома і медулобластома. До гліоми відносяться астроцитоми, Олігодендрогліома і епендимоми. Велика частина ракових пухлин отримали свою назву від типів клітин мозку, з яких вони розвинулися.

Метастатичний рак мозку розвивається з ракових клітин пухлин, які з’явилися в інших частинах організму. Близько 25% ракових пухлин в організмі дають метастази на мозок.

Симптоми

Передбачається, що розвитку раку мозку можуть сприяти генетичні фактори, токсичні речовини, присутні в навколишньому середовищі, вплив радіації і куріння. ВІЛ інфекція також може збільшити ймовірність розвитку раку мозку у людини.

Найпоширенішими симптомами раку мозку є слабкість, зміна ходи, судоми і головні болі. Можуть бути присутніми і такі симптоми, як нудота, блювання, помутніння видимих об’єктів, зміна рівня свідомості, погіршення розумових здібностей, порушення пам’яті й мови; особистісні зміни. Жоден з цих симптомів як сам по собі, так і в поєднанні з іншими не може бути точним індикатором раку мозку.

Лікування

Найбільш часто для діагностики раку мозку використовується комп’ютерна томографія. Зараз завдяки своїй високій чутливості та здатності давати детальне зображення більшу популярність отримує магнітно-резонансна томографія, але можливість використовувати її поки є далеко не скрізь.

План лікування розробляється в залежності від розміру і типу ракової пухлини, віку і загального стану здоров’я пацієнта.

Основними методами лікування раку мозку є хірургічна операція, радіотерапія і хіміотерапія. Завдання хірургічної операції полягає у видаленні ракової пухлини, але це можливо не завжди.

Радіотерапія або хіміотерапію можуть використовувати при підготовці до хірургічної операції, а також після операції або замість неї.

На додаток до основних методів лікування можуть бути використані імунотерапія (знищення ракових клітин імунними клітинами) та радіочастотна абляція. Щоб зменшити запалення в головному мозку, іноді призначається прийом стероїдних препаратів.

Побічні ефекти лікування

Побічними ефектами хірургічної операції на мозку можуть бути пошкодження здорової тканини, запалення тканин мозку, судоми. Крім того, у пацієнтів може спостерігатися м’язова слабкість, ментальні зміни, ослаблення будь-яких контрольованих мозком функцій. Ці побічні ефекти найбільш помітні незабаром після операції і з часом стають все менш вираженими. У деяких випадках побічні ефекти з часом не проходять.

Хіміотерапія може викликати такі побічні ефекти, як нудота, блювання, випадання волосся, занепад сил. Оскільки хіміотерапія пригнічує імунну систему, людина стає більш схильний до різних інфекцій. Крім того, хіміотерапія може пошкодити нирки, органи репродуктивної та інших систем. Побічними ефекти радіотерапії в цілому схожі на наслідки хіміотерапії, хоча можуть бути дещо слабше.

Прогноз

Імовірність виживання пацієнта з раком мозку залежить, переважно, від стадії та типу раку. За різними оцінками відсоток тих, що вижили варіюється від менш, ніж 10% до більше 32%, незалежно від використався методу лікування. Повне одужання пацієнта з раком мозку можливо, але на практиці це відбувається вкрай рідко. Тому пацієнтам необхідно розуміти, що в більшості випадків лікування призначається, щоб на деякий час продовжити життя і зберегти якість життя на прийнятному рівні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.