Рак кишечника: надія є

Наш кишечник складається з різних відділів, які по- різному уражаються раком. Рідше всього уражається раком тонкий кишечник (близько трьох відсотків від усіх злоякісних пухлин кишечника). Рак товстого кишечника зустрічається набагато частіше (близько п’ятнадцяти відсотків усіх злоякісних пухлин кишечника), ще частіше рак виникає в кінцевому відділі кишечника — прямій кишці.

Будова кишечника

Кишечник являє собою трубку, яка бере початок від виходу з шлунка і закінчується заднепроходним отвором. Основні функції кишечника — перетравлення їжі, всмоктування поживних речовин у кров, видалення залишків їжі, утворення деяких вітамінів і гормонів, участь у процесах імунітету. Весь кишечник ділиться на два великі відділи: тонкий кишечник і товстий кишечник. Тонкий кишечник має довжину від півтора до чотирьох метрів і більше, діаметр її спочатку близько п’яти сантиметрів, а в кінці звужується до трьох. Тонкий кишечник ділиться на три частини — дванадцятипалу, худу і клубову кишки.

Товстий кишечник має довжину до півтора метрів, діаметр на початку від семи до п’ятнадцяти сантиметрів, в кінці — не більше шести сантиметрів. Весь товстий кишечник умовно ділиться на шість частин (кишок): сліпу, висхідну ободову, поперечну ободову, низхідну ободову, сигмовидну і пряму.

Рак тонкої кишки

Рак тонкої кишки — рідкісна злоякісна пухлина. Найчастіше цей вид раку виникає у жителів Азії та Африки, в той час як в країнах з населенням, що має білу шкіру, він зустрічається значно рідше. Чоловіки частіше хворіють, ніж жінки, при цьому частота захворювання зростає з віком.

Часто рак розвивається на місці доброякісних утворень в процесі їх переродження (наприклад, поліпів кишечника). Такі поліпи можуть бути спадковим захворюванням, що збільшує ризик розвитку раку тонкої кишки у таких людей. Не менше значення мають хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, вживання речовин, дратівливих кишечник (наприклад, міцних спиртних напоїв), куріння, різні виробничі шкідливості. Іноді рак тонкої кишки буває вторинним, що виникли від метастазів з іншого органу.

Початок раку тонкої кишки поступове і непомітне, тому часто він виявляється занадто пізно. Тим не менш, у деяких хворих вже на ранніх стадіях можуть з’явитися такі ознаки, як нудота, блювання, метеоризм, нападоподібні болі в животі. Через деякий час хворі відзначають різке схуднення, слабкість, нездужання, невеликий підйом температури.

При руйнуванні кровоносної судини стінки кишечника може виникнути кишкова кровотеча, якщо велика пухлина перешкоджає просуванню калових мас — кишкова непрохідність. Рак може ускладнитися перитонітом (запаленням серозної оболонки, що вистилає черевну порожнину), якщо пухлина зруйнує стінку кишечника і його вміст потрапить в черевну порожнину. Рак може проростати в навколишні тканини й органи або просто здавлювати їх, і тоді з’являються такі ознаки, як жовтяниця, рідина в черевній порожнині (асцит), відмирання частини здавленого кишечника.

Діагноз раку тонкого кишечника ставиться на підставі обстеження. Проводиться ендоскопічне дослідження (за допомогою спеціальної оптичної апаратури), рентгенологічне, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія. У деяких випадках проводиться діагностична лапароскопія (ендоскопічне дослідження, коли оптична апаратура вводиться в черевну порожнину через невеликі розрізи) з взяттям шматочка тканини для лабораторного дослідження.

Лікування раку тонкої кишки зазвичай оперативне, проводять видалення пухлини разом з частиною кишечника. Після операції зазвичай призначається хіміотерапія.

Рак товстого кишечника

Рак товстої кишки — це досить часте захворювання, яке зазвичай виникає в літньому віці. Частіше виникає рак нижніх відділів товстої кишки. Сприяючим факторами для розвитку раку є генетична схильність, запальні захворювання кишечнику, доброякісні пухлини (наприклад, поліпи), порушення харчування (мало клітковини, багато м’яса і легкозасвоюваній їжі), деякі виробничі шкідливості (наприклад, азбестовий пил).

Рак товстої кишки тривалий час може протікати безсимптомно. Спочатку можуть з’являтися так звані малі симптоми раку: схуднення, слабкість, стомлюваність, зниження апетиту, недокрів’я, підвищення температури. При ураженні правої частини товстої кишки всі ці ознаки з часом наростають. При ураженні лівої половини товстої кишки з’являються місцеві ознаки захворювання у вигляді запорів, проносів, болю в животі, метеоризму, появи крові в калі.

У запущених стадіях рак дає метастази в найближчі лімфатичні вузли і віддалені органи: рак ободової кишки — у печінку, рак прямої кишки — в легені.

Для підтвердження діагнозу раку товстої кишки призначається ендоскопічне (колоноскопія, ректороманоскопія), рентгенологічне, ультразвукове дослідження кишечника, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, лабораторні дослідження (у тому числі дослідження калу на приховану кров).

Лікування раку товстої кишки в основному оперативне. В залежності від локалізації пухлини проводять резекцію правої або лівої половини товстої кишки і одночасне видалення довколишніх лімфовузлів. Перед операцією звичайно призначається променева терапія, хіміотерапія вважається не ефективною.

Головне при раку кишечника — це його своєчасне виявлення.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.