Радіотерапія в лікуванні раку: опромінення в допомогу

Радіотерапія — це метод терапії раку із застосуванням іонізуючої радіації. Її можна використовувати окремо або у поєднанні з іншими методами лікування, такими, як хірургічна операція або хіміотерапія.

Завдання радіотерапії

У багатьох випадках радіотерапію застосовують для лікування раку, в якості основного або додаткового засобу терапії. У деяких випадках курс радіотерапії призначають після хірургічної операції, щоб знищити ракові клітини, які могли залишитися в організмі. Без радіотерапії ці клітини можуть через деякий час призвести до рецидиву раку.

Іноді радіотерапію використовують до операції для зменшення розміру пухлини, для полегшення її видалення. Радіотерапію також можна використовувати для лікування раку в поєднанні з хіміотерапією.

Тут потрібно зробити невелику обмовку. Говорячи про завдання терапії ракових хворих, фахівці вважають за краще позначати їх як досягнення ремісії, а не лікування або одужання. Це пов’язано з тим, що при використанні будь-якого методу лікування існує ймовірність повернення раку — тому говорити про одужання від раку не цілком правильно.

У випадках, коли досягнення ремісії не може вважати реалістичною метою, радіотерапія застосовується для уповільнення розвитку раку. Це може на деякий час відкласти появу симптомів і зберегти звичне якість життя.

Навіть при самому поганому прогнозі радіотерапія може бути використана для зменшення розміру ракової пухлини. Це може значно полегшити вже існуючі симптоми. У таких випадках радіотерапія називається паліативної.

Зовнішня радіотерапія

Це найбільш часто використовуваний вид радіотерапії. Її проводять за допомогою спеціального пристрою, який випромінює високочастотні рентгенівські промені (застосовуються і інші види випромінювання).

Лікар планує курс радіотерапії в залежності від типу, розміру і розташування ракової пухлини. Ретельно вираховується загальна доза радіації, необхідна для лікування раку. Як правило, лікування проводять короткими сеансами протягом декількох тижнів. Лікування продовжується, доки пацієнт не отримав необхідну дозу опромінення.

Одне із завдань радіотерапії — звести до мінімуму вплив на здорові клітини організму. За останні роки технологія проведення радіотерапії суттєво покращилася. За допомогою магнітно-резонансної томографії та комп’ютерної томографії можна визначити місце розташування пухлини точніше, ніж коли-небудь раніше, а значить, більш точно направити випромінювання.

Під час сеансу радіотерапії лежить під пристроєм, який виділяє випромінювання. Лікар знаходиться в окремій кімнаті, звідки він стежить за процедурою через монітор і вікно. Весь цей час вони з пацієнтом можуть чути один одного. Перебування в окремій кімнаті необхідно для захисту медперсоналу від випромінювання.

Кожен сеанс триває всього кілька хвилин. Пацієнт не відчуває впливу радіації під час процедури, але після неї може з’явитися подразнення шкіри.

Внутрішня радіотерапія

У ході цієї процедури в ракові пухлини або в суміжні з ними тканини вводять спеціальні імплантати, що містять різні радіоактивні матеріали. Цей метод лікування використовується, переважно, для лікування деяких видів раку матки, піхви, прямої кишки, шийки матки, передміхурової залози, порожнини рота. Деякі імплантати видаляють через кілька днів, інші — через декілька хвилин. Існують види імплантатів, які залишаються в організмі людини на тривалий час.

Іноді в організм пацієнта вводять радіоактивні речовини в рідкому вигляді. Наприклад, при лікуванні раку щитовидної залози пацієнтові можуть дати рідину, що містить радіоактивний йод. Він концентрується в клітинах щитовидної залози і руйнує їх, надаючи мінімальний вплив на інші тканини організму.

Побічні ефекти

Крім уже згаданого подразнення шкіри, радіотерапія може викликати пронос, слабкість, утворення виразок в порожнині рота. Відомо також, що вона підвищує ризик розвитку раку в майбутньому. Втім, користь радіотерапії набагато значніші цього ризику.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.