Радіація і вагітність: питання і відповіді

Питання: Я вагітна. Наскільки небезпечно для дитини обстеження зубів, грудей, голови — в загальному, коли область живота не піддається прямому впливу рентгенівських променів?

Відповідь: Якщо ризик і є, то він мінімальний. Рентгенівські промені зосереджуються тільки на обстежуваних областях і решті організму дістається лише дуже маленька доза опромінення. Якщо ви обстежуєте в спеціалізованій установі, рентгенівські промені не зроблять впливу на вашу дитину. Та розсіяна радіація, яка досягне дитини, настільки мала, що не може викликати ускладнення при пологах, викидень або якісь інші проблеми.

Питання: Через який час після того, як мої яєчники або яєчка мого чоловіка обстежували за допомогою рентгенівських променів, буде безпечно зачати дитину? Чи може вплив рентгенівських променів призвести до безпліддя?

Відповідь: Не існує доказів того, що доза випромінювання, використовувана для таких обстежень, якось впливає на яєчники або сперму. Крім того, радіація цього типу не накопичується в організмі, так що вам не варто турбуватися.

Питання: Скільки часу потрібно чекати, щоб завагітніти після того, як я або мій чоловік пройшли терапію радіоактивним йодом?

Відповідь: Зазвичай рекомендується, щоб між закінченням терапії і зачаттям пройшло 4-6 місяців. Більш точно вам може сказати лікар.

Питання: Яка ймовірність стати безплідною після проходження терапії радіоактивним йодом?

Відповідь: Імовірність того, що в ході лікування ви отримаєте кількість радіації, здатне викликати безпліддя, дуже мала. Зведена до мінімуму і ймовірність того, що радіація вплине на ваших майбутніх дітей.

Питання: Чи обов’язково вагітним під час обстеження рентгеном надягати свинцевий фартух?

Відповідь: У відповідності зі стандартами деяких країн, свинцевий «фартух» при обстеженні потрібно надягати, якщо промені можуть потрапити в область матки і яєчників і якщо «фартух» не заважає обстеженню. Зараз такий захист все частіше використовують просто для більшої безпеки.

Питання: Я вагітна. Чи безпечні для мене сканери в аеропортах?

Відповідь: Ці сканери добре захищені і не підвищують ризик появи вроджених дефектів і викиднів як у операторів, так і у вагітних пасажирів.

Питання: Я вагітна. Якщо я стояла поруч або доторкалася до пацієнта, коли його обстежували за допомогою рентгенівських променів, це небезпечно для дитини?

Відповідь: Я розумію ваше занепокоєння і поясню, чому воно не має підстав. Рентгенівські промені не були спрямовані на вашої дитини. Розсіяна радіація, яка могла досягти вашої дитини, так незначна, що не може привести до вроджених дефектів або викидня. Найважливіша для нас характеристика рентгенівських променів — доза. Ваш розвивається малюк не отримав дозу, достатню, щоб хоч якось нашкодити йому.

Питання: Я вагітна і хочу пройти процедуру із застосуванням лазера. Чи можна це зробити, не нашкодивши дитині?

Відповідь: Вплив лазера абсолютно нешкідливо для дитини. Лазер — це просто світло, частота якого відрізняється від частоти світла, який дають звичайні лампочки. Занепокоєння у зв’язку з лазерною хірургією викликає на застосування лазера, а хірургічна операція і анестезія. Процедури із застосуванням лазера не рекомендують деяким вагітним не через можливого шкідливого впливу на дитину, а тому, що через значні гормональних змін під час вагітності, побічні ефекти процедури для матері можуть виявитися набагато важче, ніж зазвичай.

Питання: Чи шкідливий солярій для вагітних?

Відповідь: Ніщо не говорить на користь того, що солярій може нашкодити плоду. Лампи солярію випромінюють ультрафіолетові промені — як сонячні, тільки в солярії ви їх отримуєте відразу і багато. Але УФ-промені не володіють великою проникаючою силою — їх зупиняє навіть тонка тканина. Вони не можуть проникнути крізь шкіру і впливати на плід, так що причин для занепокоєння немає.

Питання: Я вагітна і збираюся летіти на літаку. Це може бути небезпечно для дитини?

Відповідь: Фонова радіація виходить від космічних променів, землі, наших власних тіл і медичного обладнання. Під час польоту на висоті 10 км ви дещо більше піддаєтеся випромінюванню з космосу, але менше — з землі. Ризики для вагітних під час звичайних комерційних рейсів незначні.

Питання: Можливо, я піддаюся впливу супутникової антени на роботі. Я вагітна. Чи не небезпечно продовжувати працювати?

Відповідь: Супутникові антени, що використовуються для прийому телевізійних сигналів і для НВЧ-зв’язку, не випромінюють радіочастотні сигнали або електромагнітні поля, які могли б загрожувати здоров’ю знаходяться поблизу людей.

Питання: Я прочитала, що лінії електропередач можуть мати шкідливий вплив, причому особливо на дітей. Я вагітна і хочу знати, як вони можуть вплинути на мою дитину.

Відповідь: Наукова література не дає причин для занепокоєння з цього приводу. Зараз багатьох людей турбує зв’язок між електромагнітними полями промислових підприємств і раковими захворюваннями, але є припущення, що існує також взаємозв’язок між неіонізуючих випромінюванням і іншими проблемами зі здоров’ям у людей. Тим не менше, немає достатніх підстав вважати, що таке випромінювання і вроджені дефекти пов’язані один з одним. Так що не варто сильно хвилюватися про це.

Питання: Я знаю, що не можна залишати працюючу мікрохвильову піч без нагляду. Але я вагітна і не впевнена, чи безпечно для дитини, якщо я стою близько до неї?

Відповідь: У сучасних побутових печах рівень радіації знижено до мінімального рівня. Нам не відомо про випадки, коли б використання мікрохвильових печей призводило до ускладнень під час вагітності.

Питання: Я зовсім небагато використовую мобільний телефон для робочих і особистих цілей. Нещодавно я дізналася, що вагітна і не впевнена, чи безпечно продовжувати користуватися ним.

Відповідь: В роботі мобільних телефонів використовується мікрохвильове випромінювання малої інтенсивності. Такий вплив не може представляти небезпеку для вашої дитини.

Питання: Я вагітна. Мій лікар хоче з’ясувати причини моїх болів в спині за допомогою МРТ. Це небезпечно для дитини?

Відповідь: У науковій літературі немає доказів того, що діагностування за допомогою МРТ може шкідливо впливати на плід. Сила впливу магнітно-резонансного поля недостатня, щоб впливати на синтез ДНК, клітинний цикл або проліферацію у плода. Існують суворі стандарти щодо сили МРТ, використовуваного в діагностичних цілях.

Питання: Мої колеги і я на протязі дня працюємо з комп’ютерами. Деякі з моїх колег вагітні і я хочу знати, чи небезпечна для майбутніх дітей радіація, яку випромінюють комп’ютери.

Відповідь: Деякі старі комп’ютери випромінювали значні обсяги радіації. Після численних публікацій, в яких небезпека їх впливу на працівників часто завищувалася, технології виробництва комп’ютерів змінилися. Зараз важко знайти комп’ютер (вірніше, монітор), при роботі з яким людина буде підданий впливу сильного електромагнітного поля. Так що, використання комп’ютера під час вагітності не представляє ніякої небезпеки для майбутньої дитини.

Питання: Я працюю охоронцем, і ми використовуємо портативні радіоприймачі для зв’язку. Я на третьому місяці вагітності і починаю хвилюватися, чи не небезпечно це для майбутньої дитини.

Відповідь: Хоча засоби зв’язку, про які ви говорите, використовують радіочастотної енергії, вплив, якому піддаються працюючі з ними люди, зазвичай дуже низько. Такий вплив безпечно не тільки для здорових працівників, але і для вагітних і для їхніх майбутніх дітей. На відміну від іонізуючого випромінювання (до нього відносяться рентгенівські промені і ядерна радіація), при повторюваному впливі радіочастотної енергії (або неіонізуючого випромінювання) потенційно небезпечні частинки не накопичується в організмі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.