Радіація і її біологічна дія: обережно, заражене!

радіоактивністю називають мимовільне перетворення нестійкою різновиди одного хімічного елемента в нестійку різновид іншого елемента, яке супроводжується випусканням елементарних частинок або ядер (іонізуючим випромінюванням). Такі перетворення ядер називають радіоактивними перетвореннями, а самі ядра, атоми і елементи — радіоактивними.

Види радіаційного випромінювання

Радіоактивні елементи можуть давати три види випромінювання: альфа-, бета-і гамма-випромінювання, які можуть призвести до важких захворювань, генетичних порушень та загибелі людини. Іонізуюче випромінювання і виникає разом з ним збудження атомів і молекул є пусковим механізмом процесів, що призводять до процесу променевого ураження біологічних структур — клітин, тканин, органів, систем і всього організму

Як вплине радіація на організм людини, залежить від виду, дози, часу і частоти опромінення. Так, важкі опромінення, які призводять до загибелі, можуть виникнути як при одноразовому масивному опроміненні, так і при постійному зіткненні зі слаборадіоактивних предметами у себе вдома (наприклад, з обробленими радіацією дорогоцінними каменями).

Джерелами радіації є різні ядерно-технічні установки (наприклад, ядерні реактори, рентгенівське обладнання) і радіоактивні речовини. Їх вплив на організм людини може довгий час ніяк не виявлятися.

Поглинута доза випромінювання визначає вплив різних видів радіоактивного випромінювання на живий організм, вона вимірюється в радах. Для того, щоб зіставити можливий вплив різних випромінювань на організм, введено поняття еквівалентної дози випромінювання, одиницею якої є один бер, який є біологічним еквівалентом рентгена (рентген — це одиниця виміру радіаційного випромінювання).

У природних умовах організм людини піддається постійному впливу космічних променів і випромінювання природних радіоактивних елементів, присутніх в воді, грунті та тканинах самого організму. Рівні природного випромінювання відповідають 100 мбер на рік, але в окремих районах доходять до 1000 мбер на рік. Введено також поняття про гранично допустимої дози (ПДД) випромінювання на все тіло — вона дорівнює 5 берам в рік.

Більшість побутових дозиметрів вимірюють іонізацію за певний час, в мікрорентгенах на годину. За результатами таких вимірювань ми можемо судити про поглиненої енергії в біологічній тканині У нормі показник в приміщенні не повинен перевищувати 20 мікрорентген на годину.

Біологічна дія іонізуючих випромінювань

Під дією іонізуючого випромінювання в організмі людини утворюються речовини з високою хімічною активністю — вільні атоми або радикали, які руйнують клітини організму. Іонізуюче випромінювання може надавати і безпосередній вплив на біологічні молекули.

Поразка клітин в значній мірі залежить від того, наскільки інтенсивно в них проходять обмінні процеси: чим вище рівень обмінних процесів, тим вище і їх поражаемость радіоактивним випромінюванням. Найбільш вражає клітини є клітини органів кровотворення, кишкового епітелію (в ньому багато імунних клітин), статеві клітини, епітелій шкіри, сумки кришталика ока, сполучна тканина, хрящі, кістки, м’язи, нервова тканина. Поразка деяких видів білків клітин, може викликати рак, а також генетичні мутації, що передаються через кілька поколінь.

При загальному зовнішньому опроміненні людини дозою 150 — 400 рад розвивається променева хвороба легкого та середнього ступеня тяжкості, при дозі в 400 — 600 рад — важка променева хвороба, опромінення понад 600 рад є смертельним.

Опромінення може викликати самі різні захворювання: інфекції (знижується імунітет), порушення обміну речовин, онкологічні захворювання, безпліддя, катаракту і багато іншого. Особливо гостро радіація впливає на організм, що росте, тому вона дуже небезпечна для дітей і підлітків. Вплив невеликих доз радіації виявити дуже складно, адже дія їх проявляється через десятки років. Навіть самі незначні дози радіації можуть викликати необоротні генетичні зміни, які будуть передаватися в спадщину, приводячи до народження дітей з різними генетичними захворюваннями (наприклад, із синдромом Дауна), епілепсією, порушенням розумового і фізичного розвитку.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.