Пухлини зорового нерва — рання діагностика заставу одужання

Зоровий нерв здійснює зв’язок між органом сприйняття світлових променів (оком) і головним мозком. Тому пухлина, розташована в цій області неминуче викличе порушення зору. Клітини зорового нерва чуйно реагують на будь-яке, навіть незначне вплив, викликане невеликий доброякісною пухлиною.

Будова і функції зорового нерва

Зоровий нерв — це частина зорового аналізатора, головна функція якого — передача інформації з ока в головний мозок. Місце виходу зорового нерва видно на задній поверхні очного яблука у вигляді рожевого плями (диска).

За своєю будовою зоровий нерв нагадує мозкову речовину, він бере початок від нервових клітин сітківки (внутрішньої оболонки ока) і переходить в нервовий стовбур, кожне волокно якого оповите особливою речовиною — мієліном. Тут же проходять дрібні артерії і вени. Нервовий стовбур проникає в головний мозок, зближується з зоровим нервом протилежної сторони і спереду від гіпофіза (залози внутрішньої секреції, розташованої в головному мозку) нерви правої і лівої сторони частково перехрещуються і частина інформації від лівого ока надходить в праву половину мозку і навпаки.

Після перехреста нерв переходить в зоровий тракт, який направляється спочатку в підкіркові центри зору, де проводиться первинна переробка зорової інформації, потім проходять через центри всієї рухової і чутливої інформації і закінчуються в корі головного мозку в ділянці потилиці — зорової зоні головного мозку.

Види пухлин зорового нерва

Пухлини зорового нерва зазвичай бувають первинними, тобто, виниклими безпосередньо в тканини нерва і доброякісними. Розвиваються вони з нервової тканини (гліоми) або з оболонок нерва (менінгіоми). Рідше зустрічаються нейрофіброми — пухлини їх різних тканин зорового нерва.

Злоякісні пухлини зорового нерва зазвичай бувають вторинними, тобто проростають з інших областей.

Первинні доброякісні пухлини зорового нерва

Найчастіше зустрічається гліома зорового нерва. Розвивається вона в дитячому віці, але іноді зустрічається і у дорослих, з нервових клітин, може виникнути на будь-якій ділянці зорового нерва. Надалі пухлина росте по ходу нерва і може проникати в порожнину черепа. Орбітальні (в області ока) гліоми зустрічаються частіше, ніж внутрішньочерепні. У очниці гліома утворює вузол, обмежений від навколишніх тканин оболонками нерва, через які вона не проростає.

Інший доброякісною пухлиною зорового нерва є менінгіома — пухлина, яка утворюється з клітин оболонок зорового нерва. Вона частіше зустрічається у літніх людей і розвивається в глазничной частини зорового нерва, але іноді і в порожнині черепа.

Як проявляються

Первинні доброякісні пухлини зорового нерва зазвичай протікають однотипно, незалежно від того, якими клітинами вони представлені. Проявляються такі пухлини прогресуючим випинанням очного яблука (екзофтальм) спочатку вперед, а потім зі зміщенням ока і обмеженням його рухів, зниженням функції зору: знижується гострота зору і з поля зору випадають деякі ділянки (хворий не бачить окремих місць). Іноді такі порушення закінчуються повною сліпотою.

Діагностика

При підозрі на доброякісну пухлину порожнини черепа проводиться магнітно-резонансна томографія (МРТ), яка виявляє розташування й розміри пухлини. Проводиться також ультразвукове дослідження очниць.

Обов’язково також досліджується очне дно: лікар за допомогою офтальмоскопа оглядає видиму частину задньої поверхні внутрішньої оболонки очного яблука, на якій видно диск зорового нерва, очні артерії та вени. При пухлини зорового нерва на очному дні виявляється застій (набряк) диска зорового нерва, що є ознакою внутрішньочерепних уражень. При тривалому існуванні застійних дисків зорових нервів настає зниження зорових функцій: поступово знижується гострота зору, звужуються межі поля зору.

Лікування

Лікування доброякісних пухлин зорового нерва хірургічне, операцію краще проводити на ранніх стадіях захворювання, коли пухлина ще не проросла в порожнину черепа. Повне видалення пухлини припускає часткове висічення зорового нерва, а значить, втрату зору на оперируемой стороні.

Доброякісні пухлини в області зорового нерва при зростанні й поширенні можуть дати важкі ускладнення, тому їх потрібно виявляти якомога раніше.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.