Пупкова грижа: коли послаблюються м’язи живота

Пупкова грижа виникає, коли фрагмент кишечника виступає через отвір в черевних м’язах. Пупкова грижа найчастіше спостерігається у дітей, але дорослі від неї теж не застраховані. У немовлят пупкова грижа особливо очевидна, коли дитина плаче, і його пупкова ранка здіймається. Це класична ознака пупкової грижі.

У більшості випадків пупкова грижа проходить сама по собі, без спеціального лікування, до року, хоча іноді вилікування займає більше часу. Для попередження ускладнень, викликаних пупковою грижею, яка не зникають до 4 років або виникає в зрілому віці, може знадобитися хірургічне втручання.

Пупкова грижа — досить поширений стан, в більшості випадків не представляє небезпеки для здоров’я.

Симптоми пупкової грижі

Пупкова грижа — це м’яке ущільнення або опуклість близько пупка. Розмір опуклості може варіюватися від 1 до 5 сантиметрів у діаметрі. Грижа проступає крізь отвір в черевній стінці, там, де під час розвитку плоду перебував пупковий канатик. Це відбувається при недостатньо стисненні м’язів і тканин навколо пупкового канатика.

Якщо у вашої дитини пупкова грижа, ви можете помітити опуклість тільки тоді, коли він плаче, кашляє або напружує черевні м’язи. Опуклість непомітна, коли дитина спокійна або лежить на спинці.

Пупкова грижа у дітей, як правило, безболісна. Пупкова грижа у дорослих може викликати дискомфорт у животі.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини пупкова грижа, проконсультуйтеся з педіатром. Негайно зверніться до служби екстреної медичної допомоги, якщо у дитини пупкова грижа і:

 • дитина плаче або турбується, що може бути ознакою болю;
 • у дитини починається блювота;
 • опуклість стає чутливою, опухає або світлішає.
 • Ці ж правила застосовуються і до дорослих. Зверніться до лікаря, якщо у вас є з’явилася опуклість навколо пупка. Зверніться в службу екстреної медичної допомоги, якщо опуклість стає хворобливою або чутливої. Своєчасна діагностика і лікування допоможуть запобігти розвитку ускладнень.

  Причини пупкової грижі

  Під час вагітності пуповина проходить через невеликий отвір (пупкової канатик) в черевній стінці дитини. Безпосередньо перед народженням цей отвір зазвичай закривається. Якщо між черевними м’язами залишається просвіт, ця слабкість черевної стінки може призвести до пупкової грижі в перші місяці життя або пізніше.

  У дорослих пупкова грижа може бути викликана підвищенням внутрішньочеревного тиску і навантаженням на черевні м’язи. Можливі причини пупкової грижі у дорослих:

 • ожиріння;
 • підйом вантажів;
 • виснажливий кашель;
 • багатоплідна вагітність;
 • наявність рідини в черевній порожнині (асцит).
 • Фактори ризику

  Пупкова грижа найчастіше виникає у немовлят, особливо недоношених і новонароджених з низькою вагою. Захворювання виникає як у хлопчиків, так і у дівчаток. У дорослих факторами ризику є надлишкова вага і багатоплідна вагітність.

  Ускладнення пупкової грижі

  У дітей ускладнення пупкової грижі зустрічаються рідко. Ускладнення можуть виникнути, коли виступаючі черевні тканини ущемляються і не можуть бути вправлені назад в черевну порожнину. Це зменшує приплив крові до виступаючого фрагменту кишечника і може призвести до болю в ділянці пупка і пошкодження тканин. Обмеження грижі у дорослих може призвести до гангрени грижового мішка (що чревате поширенням інфекції по всій черевної порожнини і серйозними ускладненнями) і спайкової кишкової непрохідності. Для усунення ущемлення пупкової грижі потрібна термінова операція.

  Діагностика пупкової грижі

  Пупкова грижа діагностується під час медичного обстеження. Іноді роблять аналізи крові, проводять ультразвукове дослідження органів черевної порожнини і рентгенологічне дослідження. Це необхідно для виявлення ускладнень.

  Лікування пупкової грижі

  Як правило, у дітей пупкова грижа проходить до року, без усякого спеціального лікування. Під час медичного огляду лікар може вправити грижу в черевну порожнину. Не намагайтеся самостійно вправляти грижу і не намагайтеся стримувати випирання тканин (не примотували скотчем монету поверх пупка) — це може тільки погіршити ваш стан і сприяє поширенню інфекції.

  У дітей пупкову грижу рідко вправляють хірургічним методом. Це відбувається тільки в наступних випадках:

 • якщо грижа збільшується з часом;
 • якщо грижа не зникають до 4 років;
 • якщо відбувається утиск грижі.
 • У дорослих операція є рекомендованим методом лікування з метою профілактики можливих ускладнень. Рецидиви пупкової грижі малоймовірні.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.