Пульпіти: що потрібно робити, щоб не потрапити на стіл хірурга?

загрузка...

Пульпіт — це запалення м’яких тканин зуба (пульпи), виникаюче внаслідок глибокого каріозного процесу і проникнення інфекції в порожнину зуба. Гострий пульпіт може розвинутися в результаті травми, відколу частини коронки з оголенням пульпи або випадкового розтину дна каріозної порожнини бором. Основний симптом пульпіту — сильний біль. Діагностика пульпіту грунтується на клінічних дослідженнях, діагноз підтверджується рентгенівським знімком. Лікування пульпіту спрямоване на усунення каріозного процесу, відновлення пошкодженого зуба або його видалення, а також лікування зубного кореня.

Пульпіт виникає, коли:

 • каріозний процес проникає глибоко в дентин;
 • зуб піддається ряду інвазивних стоматологічних процедур;
 • травма руйнує лімфо-і кровотік в пульпі зуба.
 • На ранніх стадіях захворювання пульпіт має оборотний характер і піддається лікуванню. Для порятунку зуба іноді достатньо чищення та пломбування каріозної порожнини. Але коли в результаті гнійного розплавлення пульпи пошкоджуються всі її структурні елементи і відбувається заміщення її фіброзною тканиною, пульпіт стає незворотнім.

  Ускладнення пульпіту

  Інфекційні ускладнення пульпіту включають розвиток верхівкового періодонтиту, освіта періапікального абсцесу, целюліту і остеомієліту щелепи. Поширення інфекції від верхньощелепних зубів може викликати гнійний синусит, менінгіт, абсцес мозку, орбітальний целюліт, і тромбоз кавернозного синуса. Поширення інфекції від нижньощелепних зубів може призвести до стенокардії Людвіга, утворенню окологлоточного абсцесу, розвитку медіастиніту, перикардиту, емпієми і тромбофлебіту яремної вени.

  Симптоми і ознаки пульпіту

  При оборотному пульпіті біль виникає під дією зовнішніх подразників (як правило, це холод або солодке). Коли дія зовнішнього подразника припиняється, біль проходить протягом однієї-двох секунд.

  При необоротному пульпіті біль виникає спонтанно або зберігається протягом декількох хвилин після припинення дії подразника. На початковій стадії пульпіт викликає ниючі і нечасті болю. На більш пізніх стадіях напади болю наростають і стають більш тривалими і пульсуючими. Хворому важко визначити, який саме зуб болить, причому нерідко він навіть важко сказати, болить верхня чи нижня щелепа (можна з точністю визначити тільки сторону локалізації болю — ліва або права). Через некрозу пульпи біль може на кілька днів припинитися. Якщо інфекція потрапляє і поширюється через апікальний отвір (ретроградний пульпіт), зуб стає надзвичайно чутливим навіть до незначних дотиків, а також до тиску і постукування. В результаті періапікального абсцесу (гостра фаза інфекції, яка поширюється з зуба з нежиттєздатною пульпою через альвеолярну кістку на сусідні м’які тканини) зуб підводиться, що і відчуває хворий при змиканні щелеп.

  Діагностика пульпіту

  Для діагностики пульпіту застосовуються такі методи:

 • клінічна оцінка та огляд;
 • рентгенівське дослідження зубів.
 • Діагноз ставиться на підставі анамнезу та огляду із застосуванням зовнішніх подразників (тепла, холоду, постукування по зубу). Рентгенівський знімок допоможе визначити, поширилося чи запалення за межі зуба, на сусідні тканини, і допоможе виключити інші можливі «винуватці» симптомів.

  Лікування пульпіту

  Лікування пульпіту включає:

 • обробка ушкодженої порожнини зуба і пломбування (при оборотному пульпіті);
 • умертвіння нерва і видалення запаленої пульпи, після чого канал кореня зуба заповнюється пломбувальних матеріалом (при необоротному пульпіті);
 • застосування антибіотиків (наприклад, амоксициліну (Аугментин, трімокс)) для боротьби з інфекцією.
 • При оборотному пульпіті життєздатність пульпи може бути відновлена після лікування зуба, як правило, шляхом видалення карієсу.

  Незворотний пульпіт і його ускладнення вимагають ендодонтичного лікування або видалення зуба. У процесі ендодонтичного лікування в зубі робиться отвір, через який видаляють пульпу. Кореневий канал ретельно обробляється і заповнюється пломбувальних матеріалом. Після лікування кореневого каналу спостерігається поліпшення стану хворого, що підтверджується повним або частковим зникненням симптомів і рентгенологічним аналізом. При наявності системних ознак інфекції (наприклад, підвищеної температури) призначають оральний антибіотик (наприклад, амоксицилін).

  Якщо симптоми зберігаються або погіршуються, повторюють лікування кореневого каналу і розглядають інші варіанти діагнозу (наприклад, скронево-нижньощелепних розлад, прихований перелом зуба, неврологічні розлади).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.