Пульмонологія — все, що ви хотіли знати про захворювання органів дихання

Пульмонологія — це розділ медицини, який займається хворобами легень і бронхів , і часто включає в себе оцінку захворювань верхніх дихальних шляхів (носа, глотки і гортані) і серця. Пульмонологи спеціалізуються на лікуванні таких порушень, як пневмонія, астма, туберкульоз, емфізема, складні інфекції дихальних шляхів, і так далі.

Коли вам потрібен пульмонолог

Не кожній людині, страждаючому від гострого респіраторного захворювання або хронічних хвороб дихальних шляхів, необхідна допомога пульмонолога. З багатьма з таких порушень успішно справляються сімейні лікарі. Фахівці в області пульмонології потрібні при більш серйозних захворюваннях органів респіраторної системи, деякі з яких були перераховані вище. Вони також займаються пульмонологічного ускладненнями СНІДУ, наслідками травм, ускладненнями деяких діагностичних та терапевтичних процедур.

Чи проводить пульмонолог хірургічні операції

Обширні хірургічні операції може проводити тільки хірург. Однак пульмонологи часто здійснюють процедури для отримання зразків оболонки грудної клітки та легень. Крім того, вони можуть проводити таку досить инвазивную процедуру, як ангіографія — контрастне рентгенологічне дослідження кровоносних судин.

Хвороби, якими займається пульмонологія

Пульмонологія займається вивченням і лікуванням хвороб легенів, а всі хвороби легенів можна розділити на обструктивні і рестриктивні.

Обструктивні хвороби легенів

Пацієнти з обструктивними хворобами легень зазнають труднощів при видиханні повітря. Через пошкодження легенів або звуження дихальних шляхів усередині легенів повітря при видиху виходить повільніше, ніж це відбувається в нормі. У момент завершення видиху в легенях таких пацієнтів може залишатися аномально велику кількість повітря. Найбільш поширеними серед обструктивних хвороб легенів є:

 • Хронічна обструктивна хвороба легень, до якої відносяться емфізема і хронічний бронхіт;
 • Астма;
 • бронхоектази;
 • Муковісцидоз.
 • Обструктивні хвороби легенів ускладнюють дихання, особливо при інтенсивних фізичних навантаженнях, оскільки, чим частіше стає дихання, тим менше часу залишається у пацієнта, щоб видихнути повітря з легенів.

  Рестриктивні хвороби легенів

  При рестриктивних хворобах легенів пацієнт не може повністю наповнити легені повітрям, так його легені не можуть розширюватися до свого нормального обсягу. Захворювання цього типу часто є результатом порушень, які викликають ригідність легенів, стінки грудної клітки, м’язова слабкість, або пошкодження нервів, що і призводить до неможливості нормального розширення легенів. Деякі порушення, які можуть стати причиною рестриктивних хвороб легенів:

 • Інтерстиційні захворювання легенів, такі як ідіопатичний легеневий фіброз;
 • Саркоїдоз;
 • Ожиріння, в тому числі гиповентиляция при ожирінні;
 • Сколіоз;
 • Нервово-м’язові захворювання, такі як м’язова дистрофія або бічний аміотрофічний склероз.
 • Діагностика

  У більшості випадків пацієнти з обструктивними та рестриктивні хворобами легень самі звертаються до лікаря при появі таких симптомів, як задишка і утруднене дихання. Як правило, для діагностики використовується тест легеневої функції, за допомогою якого обсяг вдихуваного і видихуваного повітря. Цей тест дозволяє виявити наявність обструктивних або рестриктивні хвороб легенів, а також ступінь їх тяжкості.

  Бесіда з лікарем (зокрема, доктору потрібно знати, чи палить пацієнт), медичний огляд і лабораторні аналізи можуть допомогти визначити причину розвитку хвороби легенів. Майже завжди для діагностики також використовуються методи медичної візуалізації, такі як рентгенологічне дослідження або комп’ютерна томографія грудей. Деяким пацієнтам може знадобитися також бронхоскопія, в ході якої можна не тільки розглянути дихальні шляхи зсередини, але й взяти для аналізу зразки тканини.

  Симптоми

  Рестриктивні і обструктивні хвороби легенів зазвичай мають схожі симптоми, найпоширеніший з них — задишка. На ранніх стадіях розвитку захворювань задишка з’являється тільки при сильному фізичному напруженні. Однак якщо хвороба прогресує, задишка може з’являтися при мінімальній фізичної активності, і навіть коли людина знаходиться в стані спокою.

  Кашель — теж часто зустрічається симптом хвороб легенів. Зазвичай кашель сухий або продуктивний, з відхаркуванням білої мокротиння. Пацієнти з хронічним бронхітом, різновидом обструктивних хвороб легенів, можуть відкашлювати велика кількість мокротиння жовтуватого або зеленуватого кольору.

  У пацієнтів з різними легеневими захворюваннями часто спостерігаються симптоми депресії і тривожності. Зазвичай це пов’язано з тим, що через стан здоров’я пацієнтам доводиться вносити істотні обмеження в своє життя.

  Лікування обструктивних хвороб легенів

  Основне завдання лікування захворювань цього типу — розкрити дихальні шляхи. Звуження дихальних шляхів може відбуватися через мимовільного скорочення м’язів, що оточують дихальні шляхи. У таких випадках рекомендується прийом бронхорасшірітелей, таких як:

 • альбутерол (Proventil HFA, Ventolin HFA, AccuNeb);
 • Іпратропіум (Atrovent);
 • Формотерол;
 • Сальметерол (Serevent);
 • Тіотропія (Spiriva);
 • Комбіновані препарати, як Combivent, DuoNeb і Advair, до складу яких входять бронхорасшірітелі;
 • Теофілін — рідко використовуваний бронхорасшірітель, які приймають перорально.
 • Запалення також може викликати звуження дихальних шляхів при обструктивних хворобах легенів. Стінки дихальних шляхів при цьому можуть набрякати і покриватися слизом, яка заважає вільному руху повітря. Для зняття запалення при обструктивних хворобах легенів можуть використовуватися такі препарати:

 • Інгаляційні кортикостероїди;
 • Оральні кортикостероїди (преднізолон та інші);
 • монтелукаст.
 • Регулярне виконання спеціальних фізичних вправ може допомогти полегшити деякі симптоми обструктивних хвороб легенів. Деяким пацієнтам необхідна киснева терапія.

  У важких випадках, коли обструктивні хвороби легенів є загрозливими для життя пацієнта, в якості можливого засобу лікування може розглядатися трансплантація легенів.

  Лікування рестриктивних хвороб легенів

  Для лікування більшості причин рестриктивних хвороб легенів є дуже небагато ліків. Так, у випадках, коли ці захворювання викликані запальним процесом, застосовуються ліки, що пригнічують імунну систему, у тому числі:

 • Кортикостероїди;
 • Азатіоприн;
 • Циклофосфамід;
 • Метотрексат.
 • Як доповнення до медикаментозного лікування може бути призначена киснева терапія. Деяким пацієнтам також потрібно штучне дихання. пацієнтам з гіповентиляцією, пов’язаної з ожирінням, і деякими нервово-м’язовими захворюваннями може допомогти неінвазивна вентиляція легень.

  Якщо рестриктивні хвороби легенів виявляються у пацієнтів з ожирінням, їм, як правило, рекомендується зниження ваги. Регулярні фізичні навантаження можуть значно покращити якість життя пацієнтів з рестриктивні хворобами легень. В особливо важких випадках пересадка легенів може виявитися єдиним ефективним способом лікування.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.