Псоріаз — тривожний сигнал імунної системи

Псоріаз — це хронічна проблема, яка змушує клітини шкіри рости занадто швидко, що призводить до утворення білих, червоних або сріблястих виступаючих плям на шкірі. У нормі клітини шкіри ростуть поступово і відмирають приблизно за 4 тижні. Нові клітини виростають, щоб замінити старий, що відмирає шар шкіри. Але при псоріазі нові клітини ростуть занадто швидко і створюють псоріатичні бляшки.

Плями можуть бути різного розміру. Зазвичай вони з’являються на ліктях, колінах, шкірі голови, руках, ступнях, попереку.

Страждаючі псоріаз, особливо підлітки, часто соромляться своєї хвороби, тому намагаються уникнути ситуацій, де їх хвороба буде помітна, наприклад, плавання. Але є багато способів лікування, які можуть контролювати прояви псоріазу.

Що викликає псоріаз?

Експерти вважають, що псоріаз — це аутоімунне захворювання, тобто надлишкова реакція імунної системи, що викликає запалення і лущення шкіри.

У деяких випадках псоріаз є сімейним захворюванням. Дослідники вивчають такі сім’ї, щоб визначити, як псоріаз передається від батьків дітям і що викликає початок захворювання.

Люди, що страждають на псоріаз, часто помічають, що іноді стан шкіри погіршується. Такі загострення можуть викликати сухий і холодний клімат, інфекції, стрес, сухість шкіри. Також певні ліки, наприклад, негормональні протизапальні засоби, засоби від високого тиску і психічних захворювань можуть викликати загострення псоріазу.

Куріння, особливо у жінок, підвищує ймовірність виникнення псоріазу та його загострень.

Псоріаз не є заразною хворобою, він не передається від однієї людини іншій.

Які симптоми?

Симптоми псоріазу можуть бути різними. У легкому випадку це невеликі області, уражені висипом. При середнього або тяжкого ступеня захворювання шкіра запалюється, утворюються виступаючі червоні області, покриті лупиться сріблястою шкірою. Якщо це важка стадія, з’являється свербіж і хворобливість. Бляшки можуть зливатися і покривати великі ділянки шкіри, наприклад, всю спину.

У деяких людей псоріаз викликає проблеми з суглобами — вони стають опухлими і болючими. Цей стан називається псоріатичний артрит. Він може також вражати нігті, на яких з’являються плями, зміни кольору і вони можуть відділятися від нігтьового ложа.

Іноді симптоми проходять (це називається ремісією), але без лікування вони знову з’являються.

Як діагностують псоріаз?

Зазвичай лікар ставить діагноз, подивившись на стан шкіри або нігтів. Іноді беруть зішкріб, щоб виключити грибкову інфекцію.

Як він лікується?

У більшості випадків псоріаз протікає в легкій формі, і потрібен тільки правильний догляд за шкірою. Необхідно зволожувати шкіру кремами та лосьйонами. Іноді це доповнюється спеціальними шампунями, впливом ультрафіолету і ліками.

У деяких випадках псоріаз може бути важко вилікувати. Може бути необхідно пробувати різні комбінації, щоб з’ясувати, яка підходить для конкретного випадку. Лікування псоріазу може тривати все життя.

Що можна робити самостійно?

 • Використовуйте креми чи лосьйони, засоби для ванни, які зволожують шкіру.
 • Спробуйте короткочасний вплив сонячного світла або ультрафіолетові лампи.
 • Також важливо уникати тих речей, які викликають загострення псоріазу, наприклад:
 • Пошкодження шкіри. Пошкодження шкіри може викликати формування бляшок на будь-якій частині тіла.
 • Стрес і занепокоєння. Стрес викликає раптові загострення або погіршує перебіг хвороби.
 • Інфекції. Інфекційні захворювання, наприклад, ангіна, можуть викликати раптову появу псоріазу, особливо у дітей.
 • Певні ліки. Деякі ліки, наприклад, негормональні протизапальні засоби, бета-блокатори і літій, можуть посилювати симптоми псоріазу. Якщо це трапилося, слід обговорити лікування з лікарем, можливо, він призначить інші препарати.
 • Надмірне вплив сонячного світла. Короткочасне перебування на сонці зазвичай покращує стан шкіри, але занадто тривалий вплив викликає пошкодження шкіри і загострення псоріазу.
 • Алкоголь. Алкоголь може викликати посилення симптомів.
 • Куріння. Куріння підвищує ймовірність псоріазу та погіршує його перебіг, особливо у жінок.
 • Дослідження не виявили, що дотримання якої певної дієти покращує стан хворих на псоріаз. Однак для деяких людей виключення певних продуктів з раціону може полегшити стан. Більшість лікарів рекомендують збалансоване харчування і підтримання здорового ваги.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.