Псоріатичний поліартрит: не залежить від статі або віку

Псоріатичний поліартрит — захворювання, що викликає запалення, біль і набрякання декількох (більше п’яти) суглобів при псоріазі. Псоріатичний поліартрит може вразити і інші частини тіла — наприклад, зв’язки і сухожилля. Звичайні методи лікування цього захворювання — лікарські препарати, що пригнічують біль, і ліки, що дозволяють уповільнити розвиток псоріатичного артриту. У деяких випадках, якщо захворювання призвело до серйозного пошкодження суглоба або сухожиль, потрібне хірургічне втручання.

Сам по собі артрит — це запалення суглобів, а псоріаз — досить розповсюджене шкірне захворювання, зазвичай викликає появу окремих ділянок червоною, лупиться шкіри. Псоріатичний поліартрит — певний вид артриту, що розвивається на тлі псоріазу. Згідно зі статистикою, такий вид артриту розвивається в одному з кожних десяти випадків псоріазу (знову ж за статистикою, у двох людей із кожних ста в певному віці розвивається псоріаз). У більшості випадків артрит спостерігається після появи симптомів псоріазу — звичайно протягом перших десяти років після діагностики захворювання. У рідкісних випадках артрит на тлі псоріазу може розвинутися набагато пізніше.

Виникнення псоріатичного поліартриту, за великим рахунком, не залежить від статі або віку — однаково часто від цього захворювання страждають і чоловіки, і жінки. Псоріаз окремо найчастіше спостерігається вперше у віці від п’ятнадцяти до двадцяти п’яти років, а псоріатичний поліартрит розвивається у віці від двадцяти п’яти до п’ятдесяти років.

Причини псоріатичного поліартриту

Точна причина розвитку псоріатичного поліартриту невідома. Запальний процес починається в синовіальній оболонці ушкоджених суглобів (тканини, яка оточує кожен суглоб) і, іноді, в інших частинах тіла — наприклад, в сухожиллях або зв’язках. Що саме провокує запальний процес, неясно, але, імовірно, якесь порушення роботи імунної системи організму приводить до початку запалення. Псоріатичний поліартрит не вважається спадковим захворюванням, проте статистика показує, що частіше за інших з цим захворюванням стикаються ті люди, родичі яких хворіли псоріатичний артрит.

Розвиток захворювання

Псоріатичний артрит може вразити будь-які суглоби, але в загальному випадку прийнято виділяти п’ять різних сценаріїв розвитку хвороби. У їх числі:

 • Асиметричний олігоартікулярний артрит: такий вид захворювання вважається найбільш поширеним і найменш серйозним. «Олиго» означає «мало» — такий сценарій розвитку псоріатичного артриту увазі поразку менш ніж п’яти суглобів. Поширена ситуація — ураження одного великого суглоба (наприклад, колінного суглоба) і декількох маленьких суглобів у пальцях ніг.
 • Симетричний псоріатичний поліартрит: ще один поширений вид псоріатичного артриту, що припускає симетричний розвиток захворювання. Фактично це означає, що при пошкодженні якого-небудь суглоба справа (наприклад, правого ліктьового суглоба) одночасно страждає той же суглоб і зліва. Одночасно уражаються і кілька дрібних суглобів у зап’ястях і пальцях.
 • Спондиліт і сакроілеіт: спондиліт, запалення суглобів і структурних елементів хребта, спостерігається в одному з кожних двадцяти випадків псоріатичного артриту. Іноді спондиліт розвивається на тлі сакроилеита — запалення крестцовоподвздошние зчленування. Ключовий симптом такого захворювання — біль у спині.
 • Псоріатичний поліартрит міжфалангових суглобів: рідкісний варіант розвитку захворювання, при якому уражаються дрібні міжфалангові суглоби пальців рук і ніг.
 • Мутілірующий псоріатичний поліартрит: дуже рідкісний вид захворювання, при якому артрит викликає деформацію пальців рук і ніг.
 • Симптоми

 • Пошкодження суглобів
 • Найпоширеніший симптом псоріатичного поліартриту — біль і негнучкість уражених суглобів, які зазвичай посилюються вранці або після відпочинку. Запалення викликає набрякання і почервоніння шкіри навколо уражених суглобів. З часом, в деяких випадках, запальний процес може призвести до пошкодження суглобів, в залежності від ступеня якого можуть спостерігатися значна деформація або навіть повна непрацездатність суглобів.

 • Запалення сухожиль
 • Ще один поширений симптом псоріатичного поліартриту, викликаний тим, що тканина, що покриває сухожилля, дуже схожа за своєю структурою на синовіальну оболонку суглобів. Особиво часто при псоріатичному поліартриті спостерігається запалення сухожиль пальців. Якщо запалення вражає одночасно і суглоби, і сухожилля, палець може збільшуватися в розмірах, опухати.

  Інші симптоми

 • Запалення зв’язок
 • Відшарування нігтьової пластини від нігтьового ложа
 • Анемія, втома
 • Запалення інших частин тіла — наприклад, супутній кон’юнктивіт
 • Діагностика та лікування

  На ранній стадії розвитку захворювання діагностувати псоріатичний поліартрит досить складно, оскільки при появі перших симптомів артриту з’ясування точної їхньої причини перетворюється в непросту задачу. Тим не менше, якщо поява артриту спостерігається на тлі псоріазу, найчастіше діагностується саме псоріатичний поліартрит. Основні методики для точної діагностики псоріатичного поліартриту — деякі аналізи крові, рентгенівське дослідження. Такі способи допомагають виключити можливість інших видів артриту (наприклад, при ревматичному артриті в крові спостерігаються особливі антитіла, яких немає при псоріатичному артриті).

  Основні цілі лікування псоріатичного поліартриту — придушення болю в пошкоджених суглобах і сухожиллях, запобігання подальшого їх пошкодження та деформації. Для придушення больових відчуттів при нападах псоріатичного поліартриту зазвичай рекомендуються нестероїдні протизапальні препарати, парацетамол, кодеїн або ін’єкції стероїдів безпосередньо в уражений суглоб.

  Важливо пам’ятати, що будь-які такі препарати ефективно пригнічують симптоми псоріатичного поліартриту, але ніяк не зупиняють розвиток хвороби і не запобігають подальше ушкодження суглобів. Для цієї мети зазвичай рекомендуються інші препарати — спеціальні протиревматичні засоби, що пригнічують запальний процес і зменшують ушкодження суглобів, викликане артритом. Найпоширеніші такі препарати — сульфасалазин і метотрексат. Протиревматичні засоби не роблять негайної дії на біль і запалення, часом для досягнення перших результатів потрібно чотири-шість місяців. Саме тому дуже важливо приймати протиревматичні препарати в точній відповідності до рекомендацій лікаря — інакше ліки можуть просто не встигнути подіяти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.