Психози — коли йде самоконтроль

загрузка...

Усі психічні захворювання виникають у результаті взаємодії людини з навколишнім середовищем — з природою або з суспільством. Такі захворювання характерні тільки для людини — тварини ними не хворіють. Сьогодні вважається, що близько 10-15% населення нашої планети потребує психіатричної допомоги.

Що таке психоз і його види

Психози — це група найбільш важких психічних хвороб, що супроводжуються вираженими розладами психічної діяльності — маренням, галюцинаціями, затьмаренням свідомості, різкими руховими і афективними (з сильним збудженням) розладами і так далі. Психози вимагають невідкладної психіатричної допомоги.

Психози діляться на дві великі групи: екзогенні (які виникли в результаті якихось зовнішніх впливів) і ендогенні (викликані внутрішніми причинами). До екзогенних відносяться психози, викликані травмами, гострими інфекційними захворюваннями, токсичними речовинами (наприклад, отруєнням, у тому числі алкоголем і наркотиками), захворюваннями внутрішніх органів, післяпологові психози, психози на тлі відриву від алкоголю хворих на алкоголізм (алкогольний делірій) і так далі.

Ендогенні психози — це шизофренія, маніакально-депресивний психоз, старечі психози. Ці психози мають, як правило, спадкові корені.

По тому, які саме ознаки з’являються при тому чи іншому психозі, їх поділяють на галюцинаторні, маячні, галюцинаторно-маячні, афективні (збудження може поєднуватися з хорошим чи поганим настроєм), шизоаффективного (збудження на фоні шизофренії), істеричні, алкогольні (вони мають свої особливі прояви).

Основні прояви психозів

Основні прояви психозів незалежно від того, чим був викликаний психоз, — це марення, галюцинації, рухові розлади і розлади настрою. Так як цих ознак у людини спочатку не було, то їх називають псіхоподуктівной або позитивною симптоматикою. Навпаки, псіхонегатівная або негативна симптоматика — це випадання тих або інших властивостей психіки.

Бред — це помилкові умовиводи і судження, які хворий сприймає як істину. Переконати хворого в помилковості суджень неможливо. Найчастішими видами бреда є марення ревнощів, марення переслідування і марення величі.

Галюцинації — це стан, коли хворі бачать, чують і відчувають те, чого насправді немає. Галюцинації можуть бути простими, коли хворий тільки бачить або чує (відчуває) щось, а можуть бути складними, коли перед хворим розгортається ціле дію і він нерідко в ньому бере участь, підкоряючись голосам, які звучать у нього в голові і сприймаючи галюцинації як об’єктивну реальність.

Розлади рухової активності можуть виявлятися різкою загальмованістю — це називається ступором або, навпаки, руховим збудженням — хворий весь час рухається, багато (зазвичай не по справі) говорить, кривляється, здійснює непередбачувані дії.

Розлади настрою можуть з’являтися як дуже хорошим, підвищеним, радісним настроєм (ейфорією), нездійсненними мріями і планами, неадекватними діями — такий стан називається маніакальним, так і навпаки, різко зниженим, з думками і спробами самогубства — це стан називається депресивним. Зміни настрою в ту або іншу сторону відбуваються незалежно від зовнішніх обставин.

Психоз — це гостре захворювання, яке зазвичай проходить після лікування. Але часто трапляється так, що після перенесеного психозу у людини з’являється псіхонегатівная симптоматика — випадають ті чи інші психічні функції, наприклад, любов до близьких (замість неї з’являється байдужість), ініціативність, прагнення до чогось і так далі. Такі зміни можуть значно порушувати соціальне життя людини.

Екзогенні психози звичайно не повторюються, ендогенні також можуть виникати тільки один раз в житті без будь-яких наслідків, але частіше вони все ж повторюються або переходять в безперервний перебіг хвороби.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.