Психотропні препарати — наскільки вони необхідні?

загрузка...

Під психотропними препаратами мається на увазі група лікарських засобів, здатних надавати вплив на ті структури головного мозку, які відповідають за вищу мозкову діяльність (інтелект, увага, пам’ять, емоції та ін). Психічна діяльність людини дуже складна і багатогранна, тому психотропні препарати мають дуже широкий спектр фармакологічної дії. Сучасна класифікація психотропних засобів враховує всі особливості цього впливу і включає в категорію даних препаратів такі групи лікарських речовин: седативні, анксіолітичні, снодійні, нейролептичні, антидепресивні та ін

Седативні засоби надають м’яку заспокійливу дію і, на відміну від транквілізаторів, не викликають надмірної м’язової слабкості, порушення рухової активності та підвищеної сонливості. Крім того, седативні препарати не ведуть до розвитку звикання, не викликають синдром відміни і набагато легше переносяться самими пацієнтами. У дану групу входять препарати брому, лікарські засоби на основі пустирника, валеріани і так далі. Седативні медикаменти застосовуються при наявності істеричних і неврастенічних станів, легких форм неврозу, підвищеної дратівливості, необгрунтованого страху, тривоги або занепокоєння. Хоча ці препарати не роблять безпосереднього впливу на сон або больові реакції, вони нерідко використовуються спільно зі снодійними або знеболюючими засобами, підсилюючи їх дію.

Снодійні препарати допомагають подолати безсоння, хронічну втому, покращують якість сну. До найбільш відомих снодійним відносяться бензодіазепіни і барбітурати. Більш переважні таки бензодіазепіни, оскільки вони безпечні при одночасному використанні з переважною більшістю багатьох інших фармакологічних засобів і дуже рідко призводять до тяжких ускладнень, навіть при передозуванні. Тим не менш, при тривалому їх використанні можливий розвиток фізичного і психологічного пристрасті. Деякі діазепіни можна застосовувати не тільки для поліпшення сну, але і для заспокоєння, купірування тривалих епілептичних судом (діазепам), при радикуліті, м’язових спазмах і навіть при «білій гарячці» алкогольного походження.

анксіолітичний засіб, більш відомі, як транквілізатори, увійшли у фармакологічну практику ще в середині минулого століття, проте механізми дії цих препаратів на мозкові структури все ще до кінця не вивчені. Основне застосування транквілізаторів полягає в лікуванні невротичних стані і придушенні сильних негативних емоцій (страх, тривога, надмірне нервове напруження і ін). Разом з тим, вони покращують сон, блокують судомні реакції, потенціюють дію знеболюючих препаратів, сприяють розслабленню мускулатури. Однак анксіолітичні засоби знижують увагу та швидкість нервово-м’язових реакцій, тому їх не рекомендують приймати водіям, операторам виробничого устаткування та іншим працівникам, чия професійна діяльність пов’язана з певним ризиком або підвищеною відповідальністю.

До групи транквілізаторів відносяться амізіл, тріоксазін, оксілідін, буспірон та ін Нейролептики — клас психотропних препаратів, що застосовуються для терапії гострих розладів психічної діяльності (шизофренія, маніакальні синдроми, психотическая депресія і так далі). Крім того, нейролептичні засоби можуть ефективно застосовуватися для лікування нудоти, блювання або непроходячій гикавки невідомого походження. Найбільш відомими препаратами цієї групи є галоперидол, азалептин та ін Хоча нейролептики не викликають звикання і рідко бувають небезпечними при передозуванні, для них характерні певні побічні ефекти. До таких належать різке зниження артеріального тиску, прискорене серцебиття, рухові розлади, порушення зору, сухість у роті, запори і деякі інші прояви.

антидепресивні препарати, як випливає з їх назви, призначені для боротьби з депресіями. До групи цих засобів входить амітриптилін, ніаламід, цефедрін і деякі інші.

Крім того, в категорію психотропних препаратів включають ноотропні засоби (покращують пам’ять, увагу, загострюють інтелект), нормотімікі (усувають маніакальні стани), інгібітори МАО (володіють антидепресивну дію) і ін

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.