Психосексуальний розвиток підлітків: пізнання забороненого

Разом з фізіологічними змінами, що супроводжують статеве дозрівання, змінюється і самосвідомість дитини, його сприйняття свого тіла, посилюється інтерес до сексу і протилежної статі. У ранню пору статевого дозрівання підлітки починають займатися самокопанням і воліють підтримувати спілкування виключно з однолітками своєї статі. У дівчаток з’являються одна або дві близьких подруги, в той час як хлопчики воліють більше численні компанії.

Прояв індивідуальності

На певному етапі формування зрілої і гармонійної сексуальної ідентичності більшість підлітків проходять фазу експериментів, коли відчувають інтерес і потяг до представників своєї статі. При цьому досить часто цей інтерес отримує фізична вираз: підлітки можуть цілуватися, пестити один одного або пробувати більш відверті речі. Це абсолютно нормальна фаза статевого розвитку, яка, як правило, і триває недовго. Якщо ж один з учасників таких «експериментах» старше іншого, події можуть розвиватися інакше. Також в період статевого дозрівання і хлопчики, і дівчатка частіше займаються мастурбацією, що іноді може представляти поведінкову проблему. Сама по собі мастурбація не викликає ніяких фізичних або психологічних відхилень і є нормальною частиною дорослішання.

Намагаючись відстояти свою індивідуальність, підлітки зазвичай віддаляються від батьків і воліють проводити час з друзями, сидять у своїй кімнаті або слухають музику. Дуже важливо, щоб у цей період діти продовжували брати участь в сімейних подіях, навіть якщо під час зустрічей присутня певна напруга. Багатьом підліткам час, проведений в колі родини, допомагає розвинути здорове почуття самооцінки. Це особливо важливо, коли емоційний стрес статевого дозрівання може знизити самооцінку дитини.

Розвиток соціальних навичок, як і фізичний розвиток, дуже індивідуально і протікає у всіх по-різному, але стадії формування соціальної особистості зазвичай збігаються. Дружба і відносини з протилежною статтю відіграють визначальну роль у житті дитини у віці від чотирнадцяти до сімнадцяти років. Потім набувають все більшого значення близькі стосунки з одним-єдиною людиною, причому дівчатка часто зустрічаються з хлопчиками, які старші їх на один-два роки.

Такі ранні відносини дуже нестабільні, адже в їх основі — сексуальний потяг або сліпа любов і обожнювання, коли кохана людина підноситься на п’єдестал: в нього немає недоліків, він не здатний зробити нічого поганого. Якщо ці відносини скріплюються шлюбом і переходять в сімейні, довго такий шлюб не триватиме. За статистикою, найбільше розлучень припадає саме на такі юнацькі шлюби, в яких чоловік і дружина не старше двадцяти років.

Дуже часто саме завдяки невдачам, розчарувань і зради в цих перших відносинах у підлітків формується образ майбутнього партнера — які якостями він повинен і не повинен володіти, як повинен себе вести в тих чи інших ситуаціях. Крім того, підліткові драми допомагають людині краще зрозуміти себе, свої сильні і слабкі сторони, і знайти оптимальну лінію поведінки з протилежною статтю.

Психологічне (емоційне) дозрівання

Емоційне дозрівання починається вже в ранньому віці і триває безперервно до самої старості. Підлітковий вік, безумовно, — важливий етап в процесі досягнення зрілості, який протікає найбільш гармонійно тоді, коли і підлітки, і члени їх сім’ї, розуміють, що їх чекає, і готові до змін.

Одна з особливостей підліткового віку в тому, що дитина починає визнавати відповідальність за події в різних сферах його життя. Він хоче сам контролювати свої фінанси (знаходить роботу і починає заробляти гроші), вільний час, міжособистісні відносини, у нього з’являються власні переконання і цінності. Процес передачі відповідальності від батьків дитині починається мало не в дитинстві, коли дитина вчиться ходити на горщик, і завершується вже у зрілому віці. В ідеалі цей процес повинен бути плавним і безперервним.

У підлітковому віці у дитини з’являються кумири — особистості, які викликають у нього захоплення і яким він прагне наслідувати. Це ще один із важливих моментів становлення особистості. У дитинстві кумирами дитини є батьки, родичі та друзі і сім’ї, пізніше — вчителі, однолітки та відомі особистості. Існує як нормальне, здорове наслідування, коли підліток прагнути досягти таких же висот, як його кумир, і нездорове, коли підліток переймає негативні якості свого кумира (курить, вживає наркотики).

Нерідко підліток піддається величезному тиску з боку однолітків, що вимагають від нього відповідності прийнятим серед них нормам поведінки. Як правило, в цьому віці діти нетерпимі до проявів індивідуальності і прагнуть всіляко їх придушити, тому дуже важливо, щоб підліток був до цього готовий, знав свої сильні і слабкі сторони, не дозволяв собою маніпулювати і приймав рішення самостійно, а не під пресингом приятелів. Існує тісний зв’язок між низькою самооцінкою і ймовірністю стати жертвою сексуального насильства чи експлуатації.

Фаза невпевненості і невизначеності зазвичай припадає на час переоцінки переконань і перегляду цінностей, нав’язаних батьками і суспільством. Підліток більше не готовий приймати їх беззаперечно. Всі цінностей переглядаються і або відкидаються, або стають частиною власної системи цінностей підлітка. Прагнення підлітків до незалежності і самоствердження часто лякає батьків, але їм не варто боятися — це природна частина дорослішання і формування особистості.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.