Психосексуальний розвиток дитини від народження до восьми років: етап за етапом

Людина — істота сексуальне, з дня народження і до кінця своїх днів. Дитина проявляє природна цікавість до свого тіла і до тіла інших людей, йому подобається торкатися і відчувати дотики до певних частин тіла. У свою чергу, він не переживає такого сексуального бажання як дорослі в таких же ситуаціях.

Інформація про прояви сексуальності у дітей може допомогти батькам зрозуміти дитяче сексуальну поведінку, що краще підготує вас до розмови про сексуальних почуттях і поведінці дитини, коли прийде пора.

Діти до трьох років

Ще до народження піхву дівчинки виділяє мастило, а пеніс хлопчика може перебувати в стані ерекції. У маленьких дітей вважається нормальним бажання досліджувати і доторкатися до свого тіла, включаючи геніталії, і відчувати при цьому задоволення. Вже в ранньому віці діти здатні розрізняти приємні і неприємні відчуття, які вони відчувають, коли їх міцно обіймають, торкаються і звертаються до них. Спостерігаючи за поведінкою батьків або інших дорослих, вони вчаться, як ставитися до сексуальності і взаєминам. Поступово вони переймають манеру поведінки, прийняту для хлопчиків і для дівчаток, і можуть відтворювати моделі сексуальної поведінки, як в іграх, так і в житті. Діти у віці близько трьох років можуть виявляти підвищену цікавість до своїх геніталій і до статевих органів інших людей. Дітей також може привести в захват процес спостереження за тим, як інші ходять в туалет, іноді вони навіть імітують поведінку протилежної статі.

Діти до п’яти років

Діти цієї вікової групи виявляють підвищену цікавість до самих себе і до свого тіла, так як цей період характеризується розвитком мовних навичок і зростанням соціальних контактів. Дитина може демонструвати обізнаність про відмінності тел хлопчиків і дівчаток і задавати супутні питання. Наприклад, дівчинка може запитати, чому у них немає пеніса. Інші поширені в цьому віці запитання: «Звідки беруться діти?» І «Як дитина з’являється з мами?». Така допитливість приводить до поступового обговоренню назв і функцій частин тіла, а потім і до обговорення таких тем, як зачаття, вагітність і народження дитини.

У цьому віці діти часто грають в «Покажи мені, що у тебе, і я покажу, що в мене», коли демонструють один одному геніталії і інші приховані одягом частини тіла. Звичними також вважаються рольові ігри з відтворенням взаємин протилежних статей на основі власних спостережень.

Також діти можуть використовувати лайки і нецензурну лексику, повторюючи жарти, які чули раніше. Досягаючи шкільного віку, вони починають виховувати в собі почуття міри і сприйняття того, що є прийнятним поведінкою. Хоча багато дітей будуть мастурбувати, вони зрозуміють, що не прийнято робити це в присутності сторонніх. Деяким дітям потрібно буде не раз пояснити неприпустимість такої поведінки і різницю між публічними і інтимними діями.

Діти від п’яти до восьми років

У цьому віці у дітей триває захоплення іграми сексуального характеру і ексгібіціонізмом. У такі ігри діти можуть грати в школі, на спортивному майданчику або в туалеті, де діти часто підглядають за однолітками. Такого роду сексуальні дослідження можуть стосуватися дітей того ж або протилежної статі.

Соціальні групи в основному розділені за статевою ознакою, хоча хлопчики часто дражнять і малюються перед дівчатками, і навпаки. До моменту переходу в середню школу дуже важливу роль відіграють дружні стосунки. На цей період припадає зародження в дитині прагнення відповідати негласним стандартам обраної ним соціальної групи — він прагне наслідувати стилю одягу і манері спілкування інших членів групи. У цьому віці діти цікавляться жіночими та чоловічими моделями поведінки — це проявляється в наслідуванні батькам або іншим дорослим.

Також дітям подобається слухати історії про власний народженні і ранньому дитинстві, коли вони були «маленькими». Вони із задоволенням і інтересом послухають і про зачаття, вагітності та пологах, хоча деякі діти сприймають дані розмови як прояв грубості. Таке сприйняття не дозволить їм задавати питання, вони лише будуть в збентеженні хихикати, якщо стануть свідками розмови на цю тему.

У деяких восьми-і дев’ятирічних дітей, особливо дівчаток, з’являються ранні ознаки статевої зрілості, тому необхідно надати їм вичерпну інформацію про фізіологічні, емоційних і соціальних змінах, і підтримку у всьому.

Дайте дитині зрозуміти, що одна людина відрізняється від іншого, і необхідно поважати ці відмінності. Цей період також сприятливий для більш докладних розмов про секс, вагітність та народження дитини, про особисте життя і безпеки. Обговоріть з дитиною ваші власні переживання, почуття, досвід, якого ви не соромитесь. Дайте йому можливість розповісти про його погляди на життя. Такі бесіди дозволять дитині сформулювати власні цінності і висловити сподівання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.