Психосексуальний розвиток дитини: керівництво для дорослих

Якщо ви регулярно спілкуєтеся з дітьми на роботі чи вдома, ви напевно помітили, що сучасні недоуки поводяться набагато сміливіше і розкутіше, ніж їхні ровесники років двадцять тому. З тривожної регулярністю дитячі психологи заводять розмову про те, що діти (допереходного віку) не тільки демонструють сексуальну поведінку, але і роблять це все в більш ранньому віці. Частково цей феномен можна списати на акселерацію — раніше починається статеве дозрівання, а з ним і супутнє йому сексуальну поведінку. В інших випадках мова йде про відхилення від норми — дитина або занадто часто проявляє себе як сексуальний суб’єкт, або робить це, травмуючи оточуючих.

Однак раніше прояв сексуальності у дітей не повинно нас дивувати. Зрештою, ми ростимо покоління, зациклене на сексі. Наші діти щодня стають жертвами пропаганди сексуальних відносин, яка обрушується на них з усіх боків зі швидкістю гірської лавини. Іноді ця пропаганда завуальована, але найчастіше — відверта і рясніє агресією і експлуатує гірші гендерні стереотипи (чоловіки представлені як брутальні домінанти, жінки — як ніжні одаліски). Про секс кричать зі сторінок газет і журналів, з екранів телевізорів та Інтернету, про нього говорять на вулицях, у школі і вдома. Словом, секс скрізь і захистити від нього дитину неможливо.

Як бачите, цілком логічно припустити, що дитина буде знати про секс трохи більше, ніж усі, задовго до досягнення перехідного віку — до тринадцяти років він вже бачив і чув про секс і відносинах між чоловіками і жінками стільки, скільки наші батьки не бачили за все життя. На жаль, численні емпіричні докази свідчать про те, що більшість батьків не складаються зі своїми дітьми в довірчих відносинах, рідко з ними спілкуються і не обговорюють питання сексуального характеру. У школах теми сексу й інтимних відносин також не піднімаються, а передбачені в деяких навчальних закладах уроки статевого виховання часто проводяться, коли вже надто пізно.

До чого може призвести «сексуалізація» суспільства

Сексуальна пропаганда, особливо завуальована і незрозуміла дітям, може призвести до наступного:

 • У них виникають питання, так як побачене по телевізору нерідко суперечить тому, чого навчають батьки. Сучасні батьки і матері змушені говорити з дітьми про секс набагато раніше, ніж батьки ще десять років тому. Навіть у дитячих мультфільмах часто присутній сексуальний підтекст.
 • В результаті сексуалізації інформаційного простору типова для дітей допитливість та інтерес до сексу потворно трансформується, і дитина отримує спотворене уявлення про статеві стосунки та сексуальній поведінці, особливо якщо батьки займають пасивну позицію і не поспішають відповісти на його питання. Всіх дітей цікавить людське тіло і секс. Це абсолютно нормально і природно. Але коли секс і пов’язане з ним стає невід’ємною частиною життя дитини до її емоційного і фізичного дозрівання, він може вирости сексуально стурбованим.
 • Іноді діти демонструють сексуальну поведінку на знак протесту проти деяких сексуальних дій. Як відомо, діти, які зазнали сексуального насильства, частіше мають схильність до викликає сексуальної поведінки. Психологи вважають, що це може статися і в тому випадку, якщо діти занадто рано або занадто часто стають свідками сексуальної поведінки дорослих (або поведінки, що імітує його). Про ту, частіше мають схильність до сексм а, особливо
 • Деякі діти використовують свою сексуальну поведінку, щоб образити і травмувати інших дітей. Мабуть, це найсумніше наслідок сексуалізації суспільства. Цілком закономірно, що якщо діти рано починають розбиратися в сексі, це відноситься і до хуліганам — дітям з агресивною поведінкою, які самостверджуються за рахунок інших. Такі хулігани використовують секс, щоб залякувати і принижувати інших дітей. Вони (це може бути як хлопчик, так і дівчинка) швидко розуміють, що це ефективний спосіб утвердити свою владу і при цьому отримати моральне (а іноді і фізичне) задоволення. Ця теорія пояснює часті випадки сексуального насильства та агресії серед дітей.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.